YÖKDİL Çalışma Rehberi

Eğitim - 15 Ağustos, 2022 - Okuma Süresi: 5 Dk.

15 Ağustos, 2022

YÖKDİL Çalışma Rehberi

YÖKDİL sınavı: ÖSYM tarafından düzenlenen akademik bir dil sınavıdır. Kelime bilgisi, gramer ve okuma-anlama yeteneğinin ölçüldüğü bu sınava nasıl çalışılır, hep birlikte öğrenelim.

Ülkemizde ÖSYM tarafından düzenlenen çeşitli dil sınavları vardır. YÖKDİL sınavı da bunlardan biridir. Bu sınavın amacı lisansüstü eğitim veya akademik kadro başvurularında istenen şartı yeterli bir dil puanıyla sağlamak. Genellikle üniversitelerin 100 üzerinden 50-55 bandında bir sınır şartı vardır. Ayrıca Tıpta Uzmanlık yerleştirme işlemlerinin tamamlanabilmesi için minimum 50 dil puanı gerekmektedir. Bu yazımda ise size rehberlik edebilecek 2 ay gibi kısa bir sürede baraj seviyesinin üzerine çıkabilecek tavsiyeleri yazacağım. Bol şans!

YÖKDİL Çalışma Rehberi

Gramer

Gramer birçok öğrenci için gözde büyütülen bir konudur. Aslında bunun sebebi grameri yanlış öğrenmektir. Size vereceğim Youtube oynatma listesinde Melih Hoca’nın derslerini izleyerek gramer konusunu en fazla 2 hafta içinde halledebileceksiniz. Bu video oynatma listesini izlerken önemli yerleri not alarak gramer testleriyle öğrendiklerinizi pekiştirin. Melih hocanın soru çözüm ve metin okuma tekniklerini de benimsemenizi tavsiye ederim. Sınavda gramer bilgisinden direkt olarak 4-6 soru gelmektedir.

Kelime Bilgisi

YÖKDİL sınavının en önemli kısımlarından biri de kelime bilgisidir. Çünkü bu sınav okumaya yönelik bir sınavdır. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar hızlı ve akıcı okuma yapabilirsiniz. Sınavda kelime bilginizi ölçen sorular da mevcut. Kelime çalışırken bağlaç ve phrasal verb kelimelerini hafife almamanızı öneririm. Ben sınava çalışırken bu iki kelime çeşitlerini son zamana bıraktığım için metin okumakta zorlandığımı fark ettim. Kelimeyi çalıştığım kaynak Modadil Yayınlarına ait 60 Günde Ezber Bozan YÖKDİL Kelimeleri serisi. Ben bu kitabın fen bilimleri versiyonunu almıştım. Sizler de kendi alanınıza ait kitabı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Kitabın kendi belirlediği çalışma süresi 60 gün. Fakat ben bu kitaptan gelime çalışırken 1 günde 2 gün ilerledim. Hatta bazen çok çalışma isteğim olduğunda 3 gün bile ilerlediğim oluyordu. Her günün sonunda ezberlediğiniz kelimelerin eş anlam ve cümle içinde kullanımına dair sorular mevcut. Kelime ezberi için en ideal kaynak diyebiliriz.

Okuma Kitabı

Yukarıda bahsettiğim gibi YÖKDİL bir okuma sınavı olduğu için sınava çalışırken en önemli nokta bol bol okuma yapmaktır. Ben okuma metinlerini ODTÜ Yayınları'nın Reader at Work 1 kitabından yaptım. Bu kitapta her alana özgü toplam 252 metin bulunmaktadır. Bu metinlerden ilk 50 tanesi çok basit diyebileceğimiz niteliktedir. Metinler 50’den sonra aşama aşama zorlaşmaya başlıyor. İçerisindeki kelimeler de sınava yönelik olduğundan dolayı okurken bilmediğiniz kelimeleri not ederek üzerine ekstradan çalışabilirsiniz. Bu kitaptan günde 6 ila 10 arasında metin okuyarak sınava kadar kitabı en az 2 kez okumanızı öneririm.

Kelime Çalışma Uygulaması

Kelime çalışırken, çalıştığım kelimeleri Vocab Builder adlı mobil uygulamaya kaydedip gün içerisinde her bulduğum boşlukta tekrardan çalışıp test yapıyordum. Bu uygulama sizlerin haftalık ne kadar çalıştığınızı ve ezberlediğiniz kelime sayılarını kaydederek bir sıralama oluşturuyor. Bu da çalışma motivasyonunuzu arttıran etkenlerdendir.

Çıkmış Sorular

Sınava son 2 hafta kala, son 5 adet çıkmış YÖKDİL sınavlarının çıktısını alıp süre tutarak çözüyordum. YÖKDİL sınavında yanlış doğruyu götürmediği için soruları boş bırakmayınız. Ayrıca çözdüğünüz demeleri yine aşağıya bırakacağım deneme çözüm videolarını izleyerek tekrar çözünüz. Sizlere bu çalışma stili 2 ayda 70 üzerinde notlar getirecektir. Ben denemelerde 50-55 doğru yaparak 62.5- 68.75 bandında puanlar alıyordum. Sınavda ise 54 net ile 67.5 puan aldım. Ben bu puanı 1-1.5 ay arası çalışarak sıfır İngilizceyle aldım. Eminim ki 2-3 ayda çok daha fazla kelime ezberi ve okuma yaparak bu puanlar 90 seviyelerine çıkarılabilir.

YÖKDİL Çalışma Rehberi

Son olarak benim çalışma programımdan bahsedecek olursak;

Sabah 9 gibi uyanıp 2 saat kelime kitabından 2 gün ilerliyordum.

Ardından Melih Hoca’nın grammar serisinden videolar izleyip notlar alıyordum.

Melih Hoca'dan izlediğim grammar konularında 20. sıradaki videolara gelene kadar metin okuması yapmadım. ilk 2-3 hafta hiçbi şey sorgulamadan grammar ve kelime çalıştım. 

Metin okumaya başladığım zaman programıma şu şekilde dâhil ettim; metin kitabından akşam saat 21-22.00’a kadar okuyabildiğim kadar metin okuyup, çalıştığım kelimeleri ve metinlerdeki kelimeleri tekrar ediyordum.

Çalışırken yardımcı kaynak ve oynatma listeleri;

Grammar Serisi

Modadil Yayınları; Fen - Sosyal - Sağlık 

Reader at Work 1

Kelime Uygulaması

Oynatma Listesi

Çıkmış Soru ve Deneme Videoları

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.