WhatsApp'tan Kısıtlamalara Karşı Proxy Desteği

Dijital Yaşam - 22 Mayıs, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Mayıs, 2023

WhatsApp'tan Kısıtlamalara Karşı Proxy Desteği

Bu yazımda sizlere herkesin sık sık kullandığı WhatsApp uygulamasına gelen yeni bir özellikten bahsettim. WhatsApp Proxy nedir gelin hep birlikte öğrenelim.

WhatsApp kesintisiz iletişim için Proxy özelliğini uygulamaya ekledi. İnternet kullanımı artık tüm dünyaya yayılmış olsa da halen sansür ve kesintiler gibi birçok nedenden dolayı özgür ve gizli bir şekilde internet deneyimi yaşayamayan insanlar var. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin bazı nedenlerle WhatsApp ve diğer sosyal medya hizmetlerini yasakladığı zamanlar oluyor. Zaman zaman internete erişim sağlayamayabiliyoruz veya uygulamalara kısıtlamalar gelebiliyor. Kısacası iletişimimiz sansürleniyor. Bu durumda WhatsApp bize yardımcı olmak amacıyla, dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için proxy desteği sunmaya başladı. Peki nedir bu WhatsApp Proxy?

Proxy en basit tanımıyla cihaz ile internet arasında köprü görevi görüyor ve bu köprü üzerinden dolaylı olarak internete bağlanılıyor. Erişim engeline takılmadan WhatsApp sunucularına bağlanmak dolayısıyla mesajlaşmak mümkün oluyor. Ayrıca mesajlarınız yine uçtan uca şifrelenir, içeriğe sadece siz ve alıcı erişebilir. WhatsApp'ın tanımıyla, güvenli ve özgür iletişimin adresi Proxy'dir. WhatsApp, yeni özellikle herkesin özgür bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak istiyor.

WhatsApp'tan Kısıtlamalara Karşı Proxy Desteği

WhatsApp Proxy özelliğini nasıl kullanabilirim, nasıl aktif edebilirim? WhatsApp Proxy güvenilir midir? Mesajlarım başkalarıyla paylaşılır mı? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsan yazımı okumaya devam edebilirsin.

WhatsApp Proxy'i kullanmak için WhatsApp uygulamanızın güncel sürüm olması gerekir. Güncel sürüm olduğundan eminseniz işte Proxy'i aktifleştirmek için adımlar:

WhatsApp uygulamasına giriş yapın. Sağ üst köşede üç noktaya tıklayın ve WhatsApp ayarlar kısmına gelin. Ayarlardan sonra depolama ve veriler bölümünde Proxy ayarları yazısını göreceksiniz. Proxy kullan butonunu aktifleştirdiğinizde Proxy özelliğiniz devreye girecektir. Özetle:

Üç nokta > ayarlar > depolama ve veriler > Proxy ayarları > Proxy kullan butonunu aktifleştir. 

Ve bu kadar. Proxy özelliği aktif hale geldi. Uygulamanın en son sürümünü kullanan herkes artık ayarlar menüsünden bu seçeneğe erişebilecek.

WhatsApp'ın iddiasına göre Proxy aracılığıyla bağlanmanız, WhatsApp'ın sağladığı yüksek gizlilik ve güvenlik seviyesini azaltmaz. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu sayede mesajlarınız iletişim kurduğunuz kişi ile sizin aranızda kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil başka hiç kimseye görünmez.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.