Telekomünikasyonun Tarihi Serüveni - TTCase

Dijital Yaşam - 14 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 4 Dk.

14 Kasım, 2022

Telekomünikasyonun Tarihi Serüveni - TTCase

Ülkemizin ve dünyamızın bel kemiği olan telekomünikasyon sektörünün dünya çapında tarihini bu yazımızda ele aldım. İyi okumalar!

Posta Güvercinleri

Posta güvercinleri farklı zamanlarda farklı uygarlıklar tarafından tarih boyunca kullanılmıştır. Posta güvercinlerinin ilk olarak Persler tarafından kullanıldığı söylenmektedir. Bu güvercinler sayesindeki ilk askeri haberleşme ise Roma döneminde gerçekleşmiştir. Frontinus Julius Caesar'ın Galya'yı fethinde güvercinleri kullandığını bilinmektedir. Yunan Uygularlığı'nda ise güvercinler kullanarak Olimpiyat Oyunları'nda galip gelen isimler haber edilmiştir. Anlaşıldığı üzere güvercinler oldukça farklı alanlarda kullanılmışlardır.

Orta Çağ'da Telekom

Telekomünikasyonun tarihi yolculuğuna bakacak olursak onu çok da uzakta aramamak gerektiğini görmüş oluruz. Orta Çağ ya da diğer adıyla Karanlık Çağ'da işaret ışığı veya fişeği çok yaygın olarak kullanılan bir iletişim aracı olmuştur. Bu ışıklı işaret araçları, mesafe olarak kısa bir mesafede iletişimi sağladıkları için bunun dezavantajları o dönemde çokça yaşanmaktaydı. İlerleyen yıllarda (1792) Fransız bir mühendis olan Chappe, Lille ve Paris arasında ilk görsel telgraf sistemini oluşturulmuş oldu. Ancak bu sistemin de pahalılık ve niteliksiz işletmeci gibi sorunları vardı.

Telefon ve Telgraf

Yukarıda bahsettiğimiz "Claude Chappe" tarafından icat edilen optik telgrafı, elektrikli telgrafların icadı takip etmiştir. Böylece 1830'lu yıllarda Amerikalı bir mucit olan Joseph Henry, elektrik akımını kablolar vasıtasıyla uzak bir hedefe ulaştırmayı başarmıştır. Bu buluş da elektrikli telgrafın icat edilmesine olanak sağlamıştır.

Telekomünikasyonun Tarihi Serüveni - TTCase

Telgraf üzerine bir başka çalışmalarda bulunan isim ise Samuel Mors'tur. Mors, gemi yolculuğu yaptığı bir sırada elektro mıknatıslardan söz eden bir yolcuyla tanışmıştır. Bu tanışma elektrikli telgrafın icadının dönüm noktalarından biri olmuştur. Elektro mıknatıslar hakkında bilgi edinen Mors, elektro mıknatıslı telgraf üzerine çalışmalarına başlamış ve 1835 yılında ilk elektrikli mıknatısı icat etmiştir.

Radyo ve Televizyon

İngiliz bir bilim insanı olan James C. Maxwell, tarihler 1865'i gösterdiğinde elektronik olarak üretilmiş olan radyo dalgalarının yayılma teorisini ortaya atmıştır.  Alman fizikçi Heinrich Hertz, 1888 sesinde James C. Maxwell'in teorisini pratikte gerçekleştirmek için somut adımlar atmış ve konuya öncülük etmiştir. Marconi ile birlikte 1898 senesinde ilk radyo resmen ortaya çıkmıştır. İlk kullanımı denizcilik alanında olmuş ve gemiler ile sahil arasında haberleşme için kullanılmıştır. Daha da yakın bir tarihe gelindiğinde, 1923 yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonosfere çarptırılarak dünyaya döndüğü tespit edilince radyo ve radyoculuk, deniz aşırı iletişim de dahil olmak üzere hızla yaygınlaşmıştır.

Telekomünikasyonun Tarihi Serüveni - TTCase

Günümüz evlerinin olmazsa olmazı televizyonlara gelecek olursak, 1923 yılında J. Logie Baird tarafından İngiltere'de icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine J. Logie Baird sayesinde 1926 yılında gösterilmiştir.

Bilgisayar Altyapısı ve İnternet

1960'ın başında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından desteklenmiş olan günümüz internet ağının başlangıç çalışması, İnternet Protokolü'nü kullanan ilk ağ olan ARPANET'tir. ARPANET üzerinden gerçekleştirilen ilk mesaj ise Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki Profesör Leonard Kleinrock'un laboratuvarından, Stanford Araştırma Enstütisi'nde bulunan bir bilgisayara gönderilmiştir. Yerel alan ağları, yani kısaltımı ve günümüzde de sıkılıkla kullanılan LAN için iki popüler bağlantı protokolleri de 1970'lerde ortaya çıkmıştır.

Telekomünikasyonun Tarihi Serüveni - TTCase

Daha sonraki yıllar ise Tim Berners-Lee tarafından CERN'de tüm dünyada herkesin erişebileceği bir bilgi paylaşım alanı oluşturmuştur. CERN'de bu bilgilere sadece kendisinin değil, tüm çalışanların her türlü bilgiye kolayca bir merkez üzerinden ulaşabilmesini amaçlamıştır. Bu amacı doğrultusunda 1989 yılında CERN laboratuvarlarında HTML programlama dilini geliştirmiş ve (Dünya Çapında Ağ - World Wide Web) "www" olarak tanımlanan internet üzerinden bilgi paylaşımını kolay hale getiren bilgi paylaşım sistemini kurmuştur.

Günümüz

Günümüz dünyasında ise tüm bu teknolojik gelişmeleri herkesin kullanımına sunmak ve ucuzlaştırarak iletişimdeki engelleri ortadan kaldıran telekom şirketleri ortaya çıkmıştır. 

Umarım yazım faydalı olmuştur. Sağlıklı günler.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.