Hayatını Organize Et: Notion

Dijital Yaşam - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 2 Dk.

21 Kasım, 2022

Hayatını Organize Et: Notion

Planlama yaparken çok vakit kaybediyor, ayrı ayrı ajanda ve defter taşımak istemiyor veya her şeyiniz tek bir yerde bulunsun istiyorsanız Notion tam size göre. Gelin birlikte hayatınızı derleyip toparlayacak bu uygulamayı keşfedelim.

Geçmişten günümüze hayatımızdaki tempo giderek artarken içinde bulunduğumuz zamana ayak uydurmak da zorlaşmaya başladı. Hayatın akışında zaman yönetimi yapmak için yapılacaklar listeleri ve ajanda kullanımı yaşantımızda önemli bir yere sahip oldu. Pandemi ile birlikte artan evden çalışma ve çevrimiçi iş modeli hayatımızın büyük bir kısmını dijitale taşıdı. Gelişen teknoloji sonucu, dijitalde gerçekleştirdiğimiz birçok eylem dijital dağınıklığı da beraberinde getirdi. Bu dağınıklığı önlemek için ise farklı uygulamalar geliştirildi. Bu uygulamalardan bir tanesi de Notion. Notion kolay kullanımı ve minimal tasarımı ile program hazırlayabileceğiniz, not tutabileceğiniz hatta blog yazılarınızı bir arada bulundurabileceğiniz bir not tutma ve organize etme uygulamasıdır.

Notion’da planlama yaparken ihtiyaçlarınıza göre şablonları kullanabilir, bu şablonları kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Bu uygulama ile notlarınızı görsel açıdan zengileştirebilir, kendi çalışma tarzınıza entegre edebilirsiniz. Notion’ı günlük, aylık, yıllık hedefleriniz , yapılacaklar listeniz, ders çalışma programınız, kişisel günlüğünüz, okuma ve izleme listeleriniz kısacası hayatınızda düzenlemek istediğiniz her türlü alan için kullanabilirsiniz.

Hayatını Organize Et: Notion

Notion’u benzer uygulamlardan ayıran en önemli özelliği ise ihtiyaçlarınıza göre şekillenebiliyor olması. Gereksiz sayfaları veya işinize yaramayacağını düşündüğünüz bölümleri silip kişiselleştirebilir; kendi çalışma alanlarınızı oluşturup bu çalışma alanları içerisinde sınırsız sayfalar oluşturabilirsiniz. Uygulama, kişisel olarak kullanımın yanı sıra hazırladığınız belgeleri şirketler veya farklı kullanıcılarla da paylaşma imkanı veriyor. Birçok uygulamaya entegre olabilmesi özelliği ile tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Örneğin Drive bağlantılarınızı uygulama içerisine gömebilir, böylece istediğiniz her an her yerde dosyalarınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Notion’u kendi zevkinize göre düzenlemenin yanı sıra halihazırda birçok insanın yaptığı tasarımsal şablonlar satın alıp bu şablonları uygulamanın içerisine aktararak da kullanabilirsiniz. Uygulamanın tek eksiği Türkçe dil desteğinin bulunmuyor olması denilebilir. Fakat bu kullanımı zorlaştıran bir durum değil. Temel İngilizce seviyesi ile istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Siz de bu uygulama ile listelerinizi oluşturabilir, notlar alabilir böylece günlük hayatınızda veya akademik hayatınızdaki verimliliğinizi artırabilirsiniz. Ayrıca öğrenci mailinizi kullanarak premium planda kullanmak da mümkün.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.