Savunma Sanayinin Lideri: Baykar

Bilim ve Teknoloji - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Haziran, 2022

Savunma Sanayinin Lideri: Baykar

Baykar şirketi, 1986 yılında otomotiv sanayisinde millileşme ve motor, pompa, dişli kutusu gibi parçaların imalatını yapabilmek amacıyla kurulmuştur. İlerleyen zamanlarda savunma sanayisine giriş yapılmış ve ülkemizin savunma sanayi sektörünü şahlandırmıştır. Gelin daha detaylı yazımda Baykar'ın savunma sanayisinde yaptıklarını inceleyelim.

Otomotiv sektörü amacıyla kurulan firma, günümüzde Türk mühendislerinin gücünü göklerde sergilemektedir. Baykar mühendislerinin havacılık alanında attığı ilk adım insansız hava araçları üzerine Ar-Ge çalışmalarıyla yapılmıştır. Öyle ki 36 yıldır Baykar, Türkiye’nin savunma ve havacılık alanında ülkemizi üretimde ve gelişen teknolojide her daim artış gösteren ivme ile temsil etmiştir.

İlk insansız hava aracımız: Bayraktar Mini İHA

Baykar tarafından yapılan tamamen yerli sermaye ile üretilen ilk insansız hava sistemi aracımız Bayraktar Mini İHA'dır. 2007 yılında yapılan Bayraktar Mini İHA, aynı zamanda ihracatı gerçekleşen ilk milli insansız hava aracımız olma niteliğini de taşımaktadır. Üretimi ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde de yerini almıştır.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli İnsansız Hava Araçlarını üretirken en önemli motivasyonumuz her zaman kendi mühendislerimize ve beyin gücümüze güvenmek oldu.

Savunma Sanayinin Lideri: Baykar

Baykar neler yapıyor?

İnsansız hava araç sistemleri: Akıncı, TB2, DİHA, Mini İHA

Baykar, ürettiği TB2 İHA ile 24 saat 34 dakika havada kalma süresine erişerek 2014 yılında iki ulusal havacılık rekoru elde etti. Bu uçuş rekorunu günümüzde hala elinde tutmaktadır. TB2 sistemi elde edilen başarılarla Türkiye’nin İHA teknolojileri adına bağımsızlaşmasında önemli bir yer edinmiştir.

Savunma Sanayinin Lideri: Baykar

Komuta, kontrol, haberleşme, bilgisayar ve istihbarat: Mini yer kontrol istasyonu, Akıncı yer kontrol istasyonu, Gam ve Kuzgun

  • Görüntü Aktarma Merkezi (GAM), İHA ve SİHA'lardan alınan canlı görüntülerin aynı anda birden fazla görevli kullanıcıya kesintisiz bir şekilde ulaşmasını sağlar.
  • Kuzgun uygulaması ile İha ve Siha'lardan gelen görüntüleri bölgede görev yapan askerlerin mobil cihazına aktarır.

Savunma Sanayinin Lideri: Baykar

Simülatör sistemleri

Eğitim amaçlı olarak geliştirilen simülasyon sistemleri, personellerin eğitimi amacıyla kullanılmaktadır. Simülasyonda kullanılan fiziksel modeller, sayısal ve deneysel verilerle gerçek uçuş şartlarının en iyi şekilde temsili sağlanmaktadır. 

Faydalı yük sistemleri: Aselsan (CATS),

Kullanım Alanları
•    Hedefleme
•    Keşif ve Gözetleme

Genel Özellikler
•    Lazer Hedef İşaretleyici ve Mesafe Ölçer
•    Eşzamanlı Hedef Takibi
•    Hassas Stabilizasyon

Daha fazla bilgi için: baykar faydalı yük sistemleri

Ağ merkezli yazılım

Hedef takip ve analizinde Şahin kullanılır. Şahin, İha’larda ve zırhlı araçlarda bulunan görüntüleme sistemlerine eklenir ve görüntüler üzerinden gerçek zamanlı veri işleme ve analizler gerçekleştirmektedir.

Detaylı bilgi için: baykar ağ merkezli yazılım

Orman yangınlarıyla mücadele

Savunma Sanayinin Lideri: Baykar

Detaylı bilgi için: baykar orman yangınları ile mücadele

Aviyonikler/ Alt sistemler

Detaylı bilgi sahibi olabilmek için: baykar aviyonikler alt sistemler

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.