Kullanabileceğimiz Çevre Dostu Teknolojiler - TeknoCase

Bilim ve Teknoloji - 23 Ağustos, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

23 Ağustos, 2021

Kullanabileceğimiz Çevre Dostu Teknolojiler - TeknoCase

Son günlerde bize yeterince yorulduğunu gösteren doğaya bir iyilik yapıp çevre ayak izimizi, atıklarımızı ve çevre üzerindeki etkimizi azaltmanın tam vakti. Bu etki ancak çevre dostu ürünler kullanıp, kullandırmaktan geçer. Bazı yeni ve çığır açan çevre dostu teknolojilere göz atalım

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİ NEDİR?

Temiz teknoloji, çevre teknolojisi olarak da bilinen çevre dostu teknoloji enerji verimliliği ve zararlı atıkların azaltılması yoluyla çevrenin korunmasına yardımcı olan  teknoloji çeşididir.

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİ HANGİ ALANLARI KAPSAR

Enerji verimliliği

-Nesli tükenmekte olan vahşi yaşamı korumak

- Bitki bazlı malzemeler

- Yenilenebilir teknoloji

- Sera gazı emisyonlarının azaltılması

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİLER

1- LİFESTRAW

Vestergaard Frandsen Group tarafından geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir. Birçok çocukluk hastalığının kökeni güvenli olmayan içme suyundan geçer. Yoksulluk içinde yaşayan, temiz ve güvenilir içme suyuna sahip olmayanlar büyük risk altındadır. LifeStraw tam da bu aşamada devreye girip mikroplu suyu bile içilebilir hale getirmeyi amaçlayan bir teknolojidir. Taşınılabilir su arıtma filtresi olarak tanımlanır. LifeStraw % 99,99 oranında su bazlı bakteri ve diğer bakterileri yok eder ve bunlar geri yıkama ile temizlenir. Yoksulluk kaynaklı olan hastalıklara karşı etkili bir ürün olması da oldukça umut verici.

Kullanabileceğimiz Çevre Dostu Teknolojiler - TeknoCase

2- AKILLI TERMOSTATLAR

Isıtıcılar ve klimalar saldıkları zararlı toksinler nedeniyle küresel ısınmaya kötü etki vermektedir. Akıllı termostatlar sayesinde bu etkiyi azaltabilir; evin ısınma, havalandırılma gibi işlerini atmosfere en az zararla kontrol ettirebiliriz.

Akıllı termostat, evinizin Wi-Fi cihazına bağlanabilir ve böylece akıllı telefonunuzdan da istediğiniz an müdahale edebileceğiniz bir teknolojidir.

3- SOLAR ÇATI KİREMİTLERİ

Kiremit güneş paneli olarak bilinen ve Elon Musk tarafından geliştirilen bu proje çevre dostu modern evlerin vazgeçilmezi olmak üzere. Güneş panelleri gibi çalışan bu sistem, güneş ışığını elektriğe dönüştürür. Aynı zamanda binayı dış etmenlerden de koruyan bu sistem normal kiremitlerden üç kat daha güçlüdür. 

Kullanabileceğimiz Çevre Dostu Teknolojiler - TeknoCase

4- ELEKTRİKLİ ARABALAR

Benzinli ve dizel araçlara göre daha az karbondioksit yayan bu araçlar bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullaranak sürülen otomobillerdir. Benzinli ve dizel araçlara göre çevre dostu olan bu araçlar yeşil malzemelerden üretilmektedir.

5- AKILLI ÇÖP KUTULARI

Enevo firması taraından geliştilen bu teknoloji atık çöp toplayıcılarının boş yolculuk ederek zamandan ve enerjiden harcanmasının önüne geçmek için tasarlanmıştır. Çöp kutularının dolup dolmadığını ana merkeze bildiren bu çöp kovaları sayesinde artık her kutuya açmanın önüne geçmeyi planlıyor.

6- ŞARJLI EL FENERLERİ

Pil kullanımını azaltmak amacıyla tasarlanmıştır. Güneş enerjisiyle şarj edilebilen modelleri de olan bu fenerler pillerin doğaya zarar vermesine engel olabilecek mi ne dersiniz?

7- GÜNEŞ ENERJİLİ POWERBANK

  Birçoğumuzun vazgeçilmezi olan bu küçük kutular oldukça hayat kurtarıcı olsa da çevreye zarar vermekte. Güneş enerjisiyle şarj edilebiliyor olması hem  bize büyük avantaj sağlıyor hem de doğa dostu. Akıllı cihazlarımzı şarj edeceğiz diye doğanın şarjını sömürmeyelim.

8- AKILLI DUŞ BAŞLIĞI

Kim şırıl şırıl akan suyun altında duş almaktan keyif almaz ki? Almayan biri var, evet "doğa" bundan hiç hoşlanmıyor. Litlelerce hatta tonlarca harcadığımız suyun önüne geçmeyi hedefleyen bu proje. Belli bir mikatrın üstünde su tüketimi olunca ışıklı uyarı veren cihazı kullanark gereksiz su tüketiminin önüne geçebiliriz. 

9- HOMEBIOGAS

Tam bir doğa dostu olan bu ürün yiyecek artıklarını öğüterek enerji üretiyor ve bu enerjiyi evlerde gaz olarak kullanabileceğimiz bir forma dönüştürüyor.Şimdilik maliyeti yüksek olan bu ürün kim bilir bir gün hepimizin bahçesinde yerini alır bile.

Kullanabileceğimiz Çevre Dostu Teknolojiler - TeknoCase

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.