Iron Man’in Kalbi Gerçek mi Oluyor?

Bilim ve Teknoloji - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

Iron Man’in Kalbi Gerçek mi Oluyor?
Kredi: Arc Reactor

Son zamanlarda bilim insanları, Marvel'ın çok sevdiğimiz bir karakteri olan Iron Man’i hayatta tutan ark reaktörüne benzer bir teknolojiyi kalp hastaları için geliştirmeye çalışıyorlar. Bu yazımda böyle bir teknolojinin mümkün olup olmadığına ve Iron Man’nin kalbinin hikayesine bakacağız.

Yaklaşık 50 yıldır Marvel çizgi romanlarında bir geçmişi olan Iron Man kendisini beyaz perdede ilk kez 2008 yılında Robet Downey Jr. ile göstermişti. O zamandan 2019’da vizyona giren Avengers: End Game’e kadar Iron Man, yani Tony Stark gerçektenden çok sevilmişti. En sonda Tony Stark, evrendeki canlıların yarsını geri getirmek için sonsuzluk eldivenini Thanos’tan geri alıp kendini feda etmişti. Söz konusu sahnenin çoğumuzu ağlattığı bir gerçek. Seni seviyoruz Tony Stark. 😪

Avengers Movie

Iron Man’in hikayesini çoğumuz biliyoruzdur fakat bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. Filmdeki hikayeye göre Tony Stark bir silah testi için Afganistan’da bulunurken bir terörist grup tarafından kaçırılır. Kaçırılırken düşen bombadan gelen şarapnel parçaları Tony’nin kalbine gelir. Şarapnel parçalarının çıkarılması mümkün değildir fakat bu parçaların kalbine ulaşması da an meselesidir. Tony şarapnel parçalarının kalbine ulaşmasını engelleyen en basit ifadeyle bir elektromıknatıs olan ark reaktörünü icat eder. Teröristlerin elinde olan başka bir bilim adamı da yardım eder.

Arc Reaktörü

Şu anki mekanik kalp teknolojisi pek çok insanı hayatta tutuyor. Çünkü pek çok insanın kalp hastalığı var. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) yaklaşık 6,2 milyon yetişkinin kalp yetmezliğinden muzdarip olduğunu tahmin ediyor. Dünya Kalp Federasyonu, dünya çapında 17 milyon ölümün kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklandığını tahmin ediyor. Peki bu ölümler ark reaktörüne benzer bir cihazla önlenebilir mi?

Şarapnelin kalbine ulaşmasını engelleyen ve aynı zamanda Iron Man zırhına güç veren ark reaktörü yapılırken paladyum ve rodyum kullanılmıştı. Fakat bu maddeler, Iron Man 2’yi izleyenler hatırlayacaktır, Tony’nin ağır metal zehirlenmesi yaşamasına sebep olmuştu. Bu yüzden de Tony ark reaktörünü yapmak için yeni bir element sentezlemişti. Fakat gerçek dünyada böyle  bir teknolojinin gerçekleşmesi için bizim de Tony gibi yeni o henüz keşfedilmemiş elementi ya da insan vücudunu ağır radyasyonun etkilerinden koruyabilecek bir tür yeni koruyucu malzemeyi bulmamız gerekiyor.

Iron Man’in Kalbi Gerçek mi Oluyor?

 

Yine de gerçek dünyada Tony Stark’ın teknolojisine o kadar uzak değiliz. Dünyanın ilk kalp pili 1972 yılında bir hastanın kalbine takıldığında, içerisinde plütonyum-238 adı verilen bir radyoaktif element bulunuyordu. Ancak pil, enerji üretmek için bir zincirleme reaksiyon gerçekleştirmediğinden bir mini nükleer reaktör olduğunu söyleyemeyiz. Yine de plütonyum-238, Tony Stark’ın ağır metal zehirlenmesi sorununa benzer şekilde nükleer atık sorununa sebep oluyor. Kalbinde bu tür pillerden olan insanlardan biri vefat ettiğinde vücudunda nükleer atık olduğu anlaşılmış ve piller yerine lityum piller kullanılmaya başlanmış.

Iron Man’in Kalbi Gerçek mi Oluyor?

Bununla birlikte Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalarına devam eden bir ekip, geçtiğimiz ay Science Translational Medicine’de yayınlanan bir makalelerinde kalp yetmezliği olan insanlara tıpkı ark reaktörünün Tony Stark’ı hayatta tuttuğu gibi yıllarca destek sağlayacak bir yenilikçi biyouyumlu pompa geliştirmekte olduklarını açıkladılar. Söz konusu biyouyumlu pompanın, kalp hastalığı olanlar için gerçek dünyanın ark reaktörü olabileceği söyleniyor.

Iron Man’in Kalbi Gerçek mi Oluyor?

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.