Hangi Kulaklık Türü Size Uygun? - TeknoCase

Bilim ve Teknoloji - 17 Ocak, 2022 - Okuma Süresi: 4 Dk.

17 Ocak, 2022

Hangi Kulaklık Türü Size Uygun? - TeknoCase

Bu yazımda hayatımızın bir parçası olan kulaklıkların türlerine, günlük kullanımda hangi kulaklık türünün size uygun olacağına ve bu kulaklıkların avantajlarına ve dezavantajlarına birlikte göz atacağız.

Kulaklıklar hayatımızın bir parçası. Evde, işte, okulda, toplu taşımada kısaca hayatımızın her anında kulaklıklar olmazsa olmazımız. Şehrin gürültüsünü bastırmak ve bazen de evde uyumamıza yardımcı olmak için en büyük yoldaşımız. Bu sebeple de günlük ihtiyaçlarımızı gidermesi için teknolojinin de gelişmesiyle yeni çeşitleri daha sık karşımıza çıkmaya başladı.

Son zamanlarda neredeyse herkeste gördüğümüz kablosuz kulaklıklar diğer bir adıyla bluetooth kulaklıklar için en popüler kulaklık çeşidi diyebiliriz. Teknolojinin de gelişmesiyle hemen her bütçeye uygun bir kablosuz kulaklık bulmak mümkün. Peki ya herkes kablosuz kulaklık mı kullanmalı? Yoksa günlük ihtiyaçlara göre farklı türde kulaklık mı tercih etmeliyiz? Gelin kulaklık türlerine hep beraber bakalım ve kararı verelim.

Hangi Kulaklık Türü Size Uygun? - TeknoCase

Kulak İçi Kulaklık

Kulak içi kulaklık, günlük kullanımda en çok tercih edilen kulaklık türüdür. Kullanımı basit ve ağırlık olarak da çok hafif oldukları için günlük kullanıma oldukça uygundur. Tabii kulak içi kulaklıkların silikonlu ve silikonsuz modelleri de var. Burada tercih edeceğiniz modelin kulak yapınıza uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazılarında silikonlu kulaklık kulağa tam oturmayabilir veya uzun kullanımda ağrı yapabilir. Bu durumda açık tasarım dediğimiz silikonsuz kulaklıklar tercih edilmelidir. Tabii silikonsuz kulaklıklar uzun kullanımda sizi rahatsız etmese de, silikonlu kulaklıktaki gibi yalıtım özelliği olmadığından dışarıya oldukça fazla ses verebilmektedir. Bu sebeple artıları ve eksileri göz önünde bulundurarak tercih yapmakta fayda var.

Hangi Kulaklık Türü Size Uygun? - TeknoCase

Kulak Üstü Kulaklık

Kulak üstü kulaklık, taşıması zor ve çok fazla yer kapladığından günlük kullanımda pek tercih edilmez. Fakat kulak içi kulaklıklara göre ses kalitesi açısından oldukça üstündürler. Kulakları tamamen kapattığı ve dışardan gelen sesleri minimuma indirdiği için ses yalıtımı konusunda en başarılı kulaklık türüdür. Günümüzde üreticiler, bu kulaklıkların çok yer kaplamasından ötürü kulaklıklara katlanabilme, döndürebilme özellikleri getirerek bu sorunu çözebilmektedirler. Eğer "Ben zaten gittiğim her yere çantamla gidiyorum ve ses kalitesi yüksek bir kulaklık arıyorum" diyorsanız bu kulaklık modelini tercih etmelisiniz.

Hangi Kulaklık Türü Size Uygun? - TeknoCase

Kablosuz Kulaklık

Kablosuz kulaklık, yazımın başında da bahsettiğim üzere son zamanlarda en çok kullanılan kulaklık türüdür. Herhangi bir kabloya ihtiyaç duymaması ve kolay taşınması sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Bu kulaklık türünde de kulak içi kulaklık türünde bahsettiğim gibi silikonlu ve silikonsuz modelleri bulunmaktadır. Tabi diğer kulaklık türlerinde olduğu gibi kablosuz kulaklıklarda da bazı eksi özellikler var. En büyük eksisi şarj edilmeye ihtiyaç duymasıdır. Kulaklıkla birlikte gelen kutuyu kullanma sıklığınıza bağlı olarak her gün veya 2-3 günde bir şarj etmelisiniz. Aksi takdirde sizi yarı yolda bırakabilir.

Diğer bir eksisi ise oyun oynarken veya video izlerken sesin gecikmeli olarak gelmesidir. Bu durum oyun ve video keyfinizi bozabilmektedir. Günümüzde çıkan birçok model bu sorunu en aza indirse de bazı modellerde bu sorunun olduğu bilerek almakta fayda var.
Yazımın başında belirttiğim gibi kulaklıklar hayatımızın bir parçası. Herkes bu sayede günlük koşuşturmada gerçek hayattan biraz olsun kendini soyutlayabiliyor. Bu soyutlamanın yazımda da belirttiğim gibi birkaç türü var. Hangi soyutlanmanın size uygun olacağını seçmekte özgürsünüz. Daha fazla soyutlanma kelimesini kullanmadan yazımı sonlandırıyorum.
 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.