Evrim Teorisinin Basit Yansıması: İnsan Vücudu

Bilim ve Teknoloji - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

07 Haziran, 2021

Evrim Teorisinin Basit Yansıması: İnsan Vücudu
Kredi: insanın evrim modeli

İnsan vücudu mükemmel mi yaratıldı, yoksa insan vücudunu mükemmel hale getiren doğal seleksiyon muydu? İnsan vücudu mükemmel mi? Aslında bu basit sorulardan yola çıkarak insan vücudunun gelişimini izlediğimizde evrim teorisini genel hatlarıyla tanımak mümkün, hadi daha yakından inceleyelim!

 Biyolojide 'hominid' diye bir kavram vardır. Bu kavramın anlamı tam da konumuz olan insana giden yol. İşte bu yolda, yolun nasıl olduğuna dair fikir ayrılıkları var. Bunlardan biri Aristotelesin belirttiği insan vücudu belli bir amaca göre değişti, bir amaca göre şekil aldı teorisi. Bu teori bana ortaçağda inanılan spermlerin içinde oluşturacağı insanın resmi var ve fetüs, o resimdeki insan halini alacak inanışını hatırlatıyor.( Ne kadar da ataerkil bir düşünce, insan oluşumunda anneyi tamamen görmezden geliyor, tabii bu başka bir konu.) Bir diğer teori ise evrimin önceden belirlenmiş bir yol olmadığı, herhangi bir tip insan modelini var etmek amacı taşımadığıdır. 

 Ben evrim teorisini genel hatlarıyla öğrenmek için insan vücudunun evrimini tanımanın olayı basitleştireceğini düşünüyorum. Çünkü insan vücudunun evrimi en detaylı evrimsel süreçlerden biridir. Hominid; bir diğer tanımıyla büyük insansı maymunlar, zaman içinde evrimleşerek hominini yani insansılar kavramını doğurmuştur. İşte bu evrimsel süreç içinde bazılarına göre değişimin temel nedeni doğal seleksiyon sayesinde; en genel ifadeyle, doğada güçsüz olan elenmişken insan vücudunda kullanılmayan, kullanılmaya gerek kalmayan ya da kullanılmaması daha ideal olan uzuvlar bir nevi elenmiş diyebiliriz. Buna güncel bir örnek olarak yeni nesillerde  yirmilik dişlerin çıkma oranının düşmesini söyleyebilirim.

Peki insan vücudu bir amaca doğru evrimleşiyorsa o amaç yani en ideal olan insan vücudu nedir? Bu konuyu düşündüğümde zincir modeli aklıma geldi ve her bir insan modelini zincirin bir parçası kabul edersem bir önceki zincir parçası için idealin en son zincir parçası değil bir sonraki zincir parçası olabileceğini düşündüm. Çünkü evrimin temeli değişimdir. Değişime ayak uydurmaktır ve insan hayatta kalmak için doğaya ayak uydurmaya çalışır. Doğaysa her zaman iyiye gitmez, dolayısıyla evrimin amaca yönelik olduğu teorisini belki de kısa vadede incelemek gerekir. Evrimin hiyerarşik düzeninden bahsediyorken İbn Haldun'un evrim teorisi aklıma geldi. Ama bu konumuzla pek ilgili değil, çünkü bu teori insanın fiziksel evriminden çok ruhani evrimi üzerinde durur. Bu konuya eğilip yazının ana fikrinden çıkmak istemem. Ama incelemenizi tavsiye ederim.

Bugün izlediğim bir videoda  geçen bir cümle bu yazımıma ilham oldu, zaman ayırdığınız için çok teşekkürler, bilgiyle kalın!

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.