Elon Musk: Gitmezsek Öleceğiz!

Bilim ve Teknoloji - 26 Temmuz, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

26 Temmuz, 2021

Elon Musk: Gitmezsek Öleceğiz!
Kredi: pinterest

Bu yazımda Elon Musk ve NASA'nın ortak çılgınlığı olan Mars'a yerleşme projesi için yarışmaya sunulan evleri ve dijital dünyada kripto para ile satışa sunulan 'Mars manzaralı' evi inceledim. İyi okumalar.

Elon Musk ve Mars Evleri Çılgınlığı

Elon Musk’ın garip ve olay yaratan söylemlerine hepimiz alıştık. Fazla zekanın bir ürünü olarak yarattığı sansasyonel düşüncelerine bir yenisi daha eklendi: Mars’a gitmezsek, tüm insanlık ölecek!

Gözünü uzun süredir Mars’a ve onun cazibesine dikmiş olan Elon, Mars’taki yaşamı gözlemlemesi için 2024 veya 2026 yıllarında Mars’a bir koloni göndermeye hazırlanıyor. Elon’a göre, eğer 3. Dünya Savaşı’ndan önce Mars’a taşınamazsak neslimizin sonu gelecekmiş. Gerekli olan tüm ekipmanları ve koşulu sağlayabilmemiz adına, dünya herhangi bir tahribat görmeden Mars’a taşınmamız gerektiğini söyleyen Elon, insan ırkının çok da güçlü olmadığını iddia ediyor.

Tüm bu söylentilerin ve tartışmaların yanında NASA geçtiğimiz yıllarda bir yarışma yaptı. Mars’taki olası bir yaşam için gerekli olan evlerin tasarımlarını bu yarışmayla belirleyen NASA, 160 adet tasarımın arasından sadece üç adet tasarımı seçti ve tasarımcılara ödüllerini takdim etti. Yarışmanın kazananı SEARCH/ Clouds Architecture’ın tasarladığı ‘Buz Ev’ oldu. Kazanmasının sebebi olarak da, en yenilikçi, en sağlam, en dayanıklı ve en fonksiyonel tasarım olduğu ileri sürüldü. Yarışmanın 1.si olan Buz Ev’e NASA tarafından 25bin dolar (216bin lira) verildi.

Elon Musk: Gitmezsek Öleceğiz!

İkinciliği GAMMA takımı alırken, tasarladıkların evin kendine ait bir habitatı olduğunu ve robot tarafından yapılacağı planlaması onlara 15bin dolar (129bin lira) kazandırdı.

Elon Mask

Üçüncü olan Lavahive takımı ise modüler tasarımı ile 10bin dolar (86bin lira) almaya hak kazandı. Fakat yarışma henüz bitmiş değil.

Elon Musk: Gitmezsek Öleceğiz!

 3 boyutlu yazıcılar ile inşa edilmesi planlanan ev, bunu başarabilen takıma 1.1 milyon (9.5 milyon) ödül verilecek. Oldukça dudak uçuklatan bir sayı değil mi? Gerçi, Mars’a yapılacak örnek bir projeniz olsa, gelecek 1.1 milyon dolar işin sadece tuzu biberi olabilirdi.

Geçtiğimiz aylarda ise Mars evi çılgınlığına bir yenisi daha eklendi. Tasarımcıların dijital hayatta da sanatlarını icra etmesiyle gelişen NFT (non-fungible token) akımı dijital hayatta oluşturulan ‘Mars House’ satışa çıkardı. Zen felsefesinden yola çıkarak, Mars House’u pandeminin başında tasarlamaya başlayan Krista Kim, evin iyileştirici bir etkisi olacağını söylüyor. Etrafı camla çevrili olan ev, ev sahibine (ne gariptir) Mars manzarasını sunuyor. ‘Ev sahibi’ diyorum çünkü satın alan kişinin kimliği henüz açıklanmamış. Kendisi bu ev için tamı tamına 288 Ether (515bin dolar) vermiş. NASA’nın bile belli şartları sağlaması koşuluyla 1.1 milyon dolar vereceği olası ev tasarımına, dijital olan ve gerçek hayata geçirilmesiyle alakalı bir söz söylenmeyen tasarıma 515bin dolar vermek cesaret gerektiriyor. Mars manzaralı Mars House ise bu şekilde gözüküyor.

Elon Musk: Gitmezsek Öleceğiz!

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.