100 Yıl Sonra Dünya: Gelecekte Çocuklarımızı Neler Bekliyor?

Bilim ve Teknoloji - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

100 Yıl Sonra Dünya: Gelecekte Çocuklarımızı Neler Bekliyor?

Bilinmezliğin ötesi her zaman insanın ilgisini çekmiştir. Yarınların ötesinde nelerle karşılaşacağımızı bilmesek de elbetteki bu noktada herkesin bir tahmini var. Gelin bu tahminlere göz atalım.

100 Yıl Sonra Dünya!

Gelecek hepimiz için heyecan verici yeniliklerle dolu kapalı ve keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Bu hazineyi şimdilerden inşa etmeye başlasak da tam olarak bizi nelerin beklediğini asla açmadan bilemiyoruz. Bu merak elbette bizi tahminlere itiyor. Tıpkı 1900’lü yıllarda Amerikalı inşaat mühendisi John Elfreth Watkins tarafından yapılan 100 yıllık ve çoğu doğru olan tahminler gibi şimdi biz de 100 yıl sonrası için yapılan tahminlere bir göz atacağız.

1-  Bu tahminlerde ilki düşünce aktarımı yoluyla iletişim kurma yeteneğine sahip olacağımız yönünde.

 Bu noktada Ian Pearson (IP), bunun çok kolay olacağını ve düşünceleri toparlayıp başka bir beyne aktarmanın bir ağa kaydetmekten çok da zor olmayacağını söylüyor.  Patrick Tucker (PT) bu fikre biraz daha hayalperest baksa da iletişimin temellerine bakıldığında aslında bir elektrik sinyallerinden oluştuğunu ve olabiliritesinin her zaman sürdüğünü belirtmektedir.

2- Hava durumunu kontrol edebileceğiz.

 Ian Pearson (IP): Kasırgalara aracılık etmek, yağmur yağdırmak vb. İçin bazı hava durumu kontrol teknolojileri zaten var ve iklim değişikliği endişeleri sayesinde, havanın nasıl çalıştığına dair büyük miktarda bilgi toplanıyor. Muhtemelen ihtiyacımız olduğunda hava durumunu kontrol edebilecek teknolojiye sahip olacağız. Rutin olarak kullanılacak kadar ucuz olması gerekmez ve önemli alanlarda ciddi hasarı önlemek için kullanılması daha olasıdır.

3- Dünya çapında tek bir para birimi kullanacağız.

Ian Pearson (IP) bunun çok olası olduğunu düşünüyor. Halihazırda her yerde kullanılabilen elektronik para birimini görüyoruz ve bu trend devam edeceğini, yüzyılın ortalarına kadar sadece birkaç bölgesel para biriminin olması ve küresel bir elektronik para biriminin dünya çapında kabul görmesi oldukça muhtemel olduğunu söylüyor. Bu noktada yavaş yavaş diğerlerinin kullanım dışı kalacağı ve yüzyılın sonuna kadar yalnızca birinin kalacağı anlamına gelmektedir. 

4- Beynimizin daha hızlı çalışmasını sağlamak için hepimiz bilgisayarlara bağlanacağız.

IP: Olasılık 10/10. Bunu birçok insan için 2050 gibi kısa bir sürede bekleyebiliriz. 2075'e kadar gelişmiş dünyadaki çoğu insan beyinleri için bir tür makine büyütmeyi kullanacak ve yüzyılın sonunda hemen hemen herkes kullanacak. Bunu başka biri yaparsa, rekabet etmek zorunda kalacaksınız

5- Uzay asansörleri uzay yolculuğunu ucuz ve kolay hale getirecek.

IP: Olabilirlik 8/10. İlk uzay asansörleri kesinlikle etrafta olacak ve "ucuz" göreceli bir terim olmasına rağmen, kesinlikle geleneksel uzay geliştirmeden çok daha ucuz olacak. Uzay gelişiminde güçlü bir ivme yaratacak ve turizm önemli bir alan olacak, ancak maliyetlerin çoğu insanın deneyebileceği kadar düşük olacağından şüpheliyim.

6- Kadınlar, bir erkek yerine rutin olarak suni tohumlama ile hamile bırakılacaktır.

PT: Oldukça yakın. En azından, daha fazla çift eski moda gebe kalma yerine gelişmiş doğurganlık tekniklerini seçiyor. Yapay olarak döllenmiş bir embriyonun diğer döllenmiş embriyolar arasından arzu edilirlik için dikkatle seçildiği implantasyon öncesi genetik tanı, doğurganlık kliniklerinde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tekniği kullanarak, tüm konjenital hastalıkların yaklaşık yarısı için bir embriyoyu taramak artık mümkün. Önümüzdeki on yıl içinde, araştırmacılar embriyo implantasyonundan önce neredeyse tüm doğumsal hastalıkları tarayabilecekler.


 

 

 

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.