Modern Çağın Olimpiyat Meşalesi: Starbucks Bardakları

Alışveriş - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

07 Haziran, 2021

Modern Çağın Olimpiyat Meşalesi: Starbucks Bardakları

Mis gibi yeni çekilmiş kahveleri, saatlerce oturmamıza rağmen kimsenin ses etmemesi... Peki ya Starbucks'ta baristaların sipariş alırken karton bardakların 180 derece arkasında bulunan minik kutuları neye göre işaretlediğini biliyor musunuz?

Modern çağın üçüncü nesil kahvecileri çıkmadan çok önce, 60'lı yılların ortasında, ikinci nesil kahvecilerin yavaş yavaş hayatımıza sızdığı bir dönemde doğdu Starbucks. Başlangıçta yalnızca kahve çekip satan o küçük dükkandan, ünü dünyayı saran muhteşem bir zincire dönüşme hikayesini farklı içeriklerde okuruz. Bugün hepimizin diline doladığı "Ekstra şuruplu, yumuşak içimli, ay dur siz ne önerirsiniz?" cümlesinde karşımızda duran güler yüzlü baristanın isteklerimizi tek tek işaretlediği küçük kutuları öğreneceğiz. 

1. DECAF

İlk kutucuğumuz DECAF aslında İngilice'den aynen çevriliyor: Kafeinsiz! Kafein hassasiyetiniz varsa, gün içerisinde daha önce çok fazla kafeinli yiyecek/içecek tükettiyseniz ya da yalnızca kafeinsiz kahve içmek istiyorsanız Starbucks size böyle bir opsiyon sunuyor. Ve eğer baristaya kahvenizin kafeinsiz olmasını istediğinizi söylerseniz, bu minik kutu işaretleniyor.

2. Shots

Starbucks kahveleri genelde tek "shot" olarak hazırlanıyor. Fakat kahvenizin sertlik miktarıyla oynamak istediğiniz zaman tercihinize istinaden iki veya daha fazla shot olarak belirleyebiliyorsunuz. Burada ise, çalışanlar iki çizgi ya da rakamla "2" yazarak kutucuğu işaretleyebiliyor.

3. Syrup

Türkçe'ye direkt olarak "Şurup" diye çevirelim mi? Çevirelim bari! Sizin istekleriniz doğrultusunda kahvenize vanilya veya karamel gibi aromatik şuruplar eklenebiliyor. Burada da yine şurubun baş harfi yazılarak küçük kutucuk işaretleniyor ve sıradaki isteğinize geçiyoruz!

4. Milk

Her kahveye farklı bir sütün yakıştığını söylersek abartmış olmayız. Süt yapısı gereği sindirimi zor besinler arasında, bu nedenle birçok farklı çeşidi bulunuyor. Özellikle veganların tükettiği soya ve badem sütleri kurtarıcı nitelikte ve sindirimi kolay. Eğer kahvenizi laktozsuz, badem sütlü, soya sütlü veya bambaşka bir süt çeşidi ile içmek isterseniz, talebiniz bu kutucuğa işaretleniyor.

5. Custom

Bir kahveyi en baştan yaratmak o kadar kolay olmasa gerek! Burada isteklerinizi detaylandıracağınız bir başka kutucuk mevcut. Custom, aslında standardın dışını yansıtıyor. Yumuşak içimli, köpüksüz, ekstra yoğun... Bu tarz talepleriniz Custom altında listeleniyor ve baristaların aralarında kullandıkları işaret ya da baş harf ile tasvir ediliyor.

6. Drink

İlk söylediğiniz ifadeyi en sona iliştiriyorlar: Kahvenizin adı. Burada kahvenizin temelde ne olarak yapılacağı belirtiliyor. Latte, Cappucino, Filtre kahve... Seçeneği bol ve isimleri uzun olduğu için yine kısaltmalarla işaretleniyor.

İsminiz ise bardağın sağ köşesine yazılarak, yoğun tempoda karışmaması adına Bey veya Hanım kısaltması da ekleniyor. Sonrası ise elimizde dönem dönem değişen tasarımları ile grande boy Starbucks bardağımız ve sosyal mecralardan bolca "hikaye"!

O zaman bir kahve alır mısınız?

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.