Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

Alışveriş - 09 Mayıs, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

09 Mayıs, 2022

Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

Bayram sofralarının olmazsa olmaz tarifleri vardır… Tatlılar, kurabiyeler, sarmalar, börekler çörekler. Yörelere göre farklılık gösterir bu lezzetler. Gelin birlikte Gaziantep’in bayram lezzetlerini keşfedelim.

Kalabalık sofraların kurulduğu, anıların yad edildiği, sevdiklerimizle hasret giderdiğimiz bayramlar…  Herkesin zihninde farklı bir yer edinmiştir bayram kavramı. Kimisi için uzun zamandır görmediği memleketine kavuşmak, kimisi için kısa bir tatil, kimilerimiz için akraba eş dost ziyaretleri… Bayramları bayram yapan da tam olarak bu aslında. Birden fazla duyguyu barındırması, bayramlık elbiseler alan çocukların sabahı iple çekmesi gibi heyecanlanmak, ailemizle bir arada olduğumuz için mutluluk duymak, eski bayramları özleyip duygulanmak, bayram hazırlığı yaparken imece usulü yardımlaşmak…

Bayram hazırlığı demişken bayramın olmazsa olmaz tarifleri vardır… Tatlılar, kurabiyeler, sarmalar, börekler çörekler. Yörelere göre farklılık gösterir bu lezzetler. Gelin birlikte Gaziantep’in bayram lezzetlerini keşfedelim.

Ev Baklavası

Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

Baklava deyince akan sular durur Gaziantep’te. Burması, midyesi, şöbiyeti, klasik baklavası efsanesidir bu şehrin. Bayramlarda yapılan ev baklavası vardır bir de. Bol tereyağı, incecik kıyır kıyır yufkasıyla bayramın olmazsa olmazlarında ilk sıradadır.

Yuvalama

Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

Bayram sabahlarının vazgeçilmezidir yuvalama. Kahvaltılar yuvalama ile yapılır. Lezzetli olduğu kadar yapımı oldukça meşakkatlidir. Bezelye boyutunda minicik yuvarlanan köfteler nohut ve etle buluşunca görsel şölen oluşturur adeta. Bir yemek kaşığına kırk yuvalama tanesinin sığması da olmazsa olmaz kuraldır.

Antep Kurabiyesi

Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

Bol fıstıklı, ağızda dağılan lezzetli mi lezzetli Antep kurabiyesi… Un kurabiyesinin fıstıklı versiyonu olarak da düşünebilirsiniz. (Tarif farklılığı sade yağ kullanılmasından kaynaklı). Hatta bu tarif şehirle öyle benimsenmiş ki ismini şehirden almış, zamanla marketlerde malzemeleri hazır paketlerde özel olarak satılmaya başlanmıştır.

Antep Kahkesi

Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

‘Kahke’ kelimesi Gaziantep’te simit, kurabiye anlamına gelir. Şehrin yerlileri çok sık kullanır bu tabiri. Antep kahkesi de bayramlarda yapılan, vazgeçilmez kurabiye çeşitlerinden biridir. Pekmez, rezene, çörek otu, kendir tohumu gibi birçok baharat ve malzemenin harmanlanmasıyla benzersiz bir lezzete ulaşır. Tadı alışık olmayanlar için biraz ilginç gelse de içerdiği malzemelerle tam bir şifa deposu desek yeridir.

Kerebiç

Gaziantep'in Eşsiz Bayram Lezzetleri - Case101

Fıstıklı tariflere bir yenisi daha… İç dolgusu tercihen fıstık ya da ceviz içeren bu kurabiyenin tadı damaklardan uzun süre çıkmaz. Asıl olarak Mersin yöresine ait olan kerebiç uzun yıllar önce Gaziantep’te de yapılmaya başlanmış, zamanla bayramların favori tariflerinden biri haline gelmiştir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.