Çizgileri Farklı Dünyalarla Buluşturan Çizer: Galip Tekin

Alışveriş - 15 Kasım, 2020 - Okuma Süresi: 2 Dk.

15 Kasım, 2020

Çizgileri Farklı Dünyalarla Buluşturan Çizer: Galip Tekin
Kredi: Google

Hayal dünyanızın sınırlarını "çizseniz" nasıl olurdu? Galip Tekin kendi hayal dünyasını bizlere açarken aklımıza gelmeyecek, ilgiyle takip edeceğimiz çizimler yetenekli ve kendine has çizim tarzıyla birleştirirdi. Hayal dünyamızın sınırlarının yetmediği yerleri bize gösteren Galip Tekin'in 59 yıllık hayat hikayesini sizler için derledim

 Galip Tekin çoğu, insanın aksine yeteneğini erken fark edip mesleğe dönüştürebilmiş şanslı insanlardan. Gençliğinde Oğuz Aral gibi önemli isimlerle Gırgır dergisinde mizah ağırlıklı karikatürler çizerken zaman ilerledikçe kendini daha da çok çizime verir ve yavaş yavaş kendi yolunu oluşturmaya başlar. Çizdiği öykülerde ilk karelerde anlatıcı olarak hep kendini çizer, hatta zaman zaman baş karakter kendisidir. Kendi yolunda ilerlerken yarattığı dünyalarda okuyup, gördükçe hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan olaylarla karşılaşırız. Fantastik ögeler bilim kurgu ile kesişince, üzerine Galip Tekin'in kendine has, absürt ve sürükleyici anlatımı eklenince her açıdan zengin ve defalarca okunabilecek çizgi öyküler görebiliriz.

 Hayatını, gözlemlerini, hayallerini mizah yerine fantastik şekilde anlatan çizer öykülerinde karadelikler, zaman makineleri, uzaya yolculuk gibi filmlerde görmeye alışık olduğumuz şeyleri sadece çizgi romanlarında değil okullarda da anlattı. Boğaziçi Üniversitesi'nde dersler çizgi roman üzerine dersler verdi. Efsane mizah dergisi Gırgır'dan sonra pek çok dergide daha çizmeye devam etti. Çizerliğin yanı sıra Taksim'de işletmecilik de yapan Galip Tekin öğretmenlik, işletmecilik ve tabiki çizerlik yaparak yaşamına birçok farklı meslek sığdırdı.

 2012 yılında daha önceden çizmiş olduğu Acayip Hikayeler serisi televizyonda "Tuhaf Hikayeler" adında mini bir dizi olarak yayınlandı. Dizi Haluk Bilginer, Şevval Sam, Altan Erkekli, Hayko Cepkin gibi isimleri kadrosunda barındıyorken bir sonraki sezonda yayından kaldırıldı. Her bölüm farklı fantastik, apokaliptik hikayeleri anlatan seçki dizi televizyonlarda alıştığımızın aksine diğer diziler kadar uzun sürelere de sahip değil. 

  Konya'da başlayan 59 yıllık yaşamı İstanbul'da son bulan Galip Tekin ardında birçok anı, binlerce çizim ve çizgi romanlar bırakarak 2017 yılında vefat etti. Çizerek, yazarak kendini anlatmanın en kalıcı yol olduğunu kanıtlar şekilde hala birçok insana ilham kaynağı olurken bir yerlerde çizgi roman okuma hevesindeki kişileri heyecanlandırmaya ve düşünce sınırlarının duvarlarını yıkmaya teşvik ediyor. 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.