Akneleri Azaltmak için Yaptığımız Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Alışveriş - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 5 Dk.

22 Kasım, 2021

Akneleri Azaltmak için Yaptığımız Yanlışlar  - AkneninGörünmeyenYüzü

Genetik ve çevresel birçok faktör akne oluşumuna sebep olabilir. Aknelerden kurtulmak için denediğimiz yöntemler, faydalı olduğunu düşündüğümüz yöntemler ve yanlış bilgiler cildimizdeki akneleri çoğaltabilir ve lekelere sebep olabilir. Gelin bu konuya biraz yakından bakalım!

Hava şartlarının ani değişimi, zararlı güneş ışınları, genetik faktörler, stres, yanlış ürünler, hormonlu ve yağlı yiyecekler; cildimizin yumuşaklığının, esnekliğinin, hücrelerimizin yenilenmesinin önüne geçebiliyor. Bu faktörler ise kırışıklıklara, aknelere, siyah noktalara, lekelere, gözeneklere ve komedonlara yol açıyor.  

Hepimiz mutlaka özgüvenimizi ciddi anlamda zedeleyen aknelerle mücadele etmek için birçok yöntem denemişizdir. Fakat hassas cilde sahip olanlar ve her yöntemi deneyenler bilir ki faydalı olarak bildiğimiz ürün ve gıdalar, yüzümüzdeki akneleri ve lekeleri azaltmak yerine çoğaltıyor, üstelik yüzümüzde kalıcı izlere neden oluyor.

Genellikle aknelerimizin iyileşmesine yardımcı olabileceğini düşündüğümüz fakat düşündüğümüz kadar iyi olmayan şeyler şöyle :

İnek Sütü

Akneleri Azaltmak için Yaptığımız Yanlışlar  - AkneninGörünmeyenYüzü

Süt sağlıklı bir besin kaynağıdır. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar, cilt problemi yaşayan insanlar için özellikle de akne problemi için inek sütünün yararlı olmadığını gösteriyor. Araştırmalar inek sütünün yağ üretimini artırdığı için sivilce ve akneleri de olumsuz etkilediğini ve fazla yağ üretiminin gözenekleri tıkadığını ortaya koymuş. Sütten alacağımız besin öğelerini maydanoz, brokoli ve dereotundan da alabiliriz.

Şeker

"Evdeki malzemelerle yüzüme nasıl peeling yapabilirim" diye Google'da arattığımızda mutlaka şeker peelingiyle de karşılaşıyoruz. Şeker, tüketildiğinde vücudun fazla yağ üretmesine sebep oluyor ve gözenekleri tıkıyor. Aynı zamanda yüze uygulandığında da bilinenin aksine peeling etkisi yaratmıyor hatta hassas ciltlerde kesiklerin oluşmasına neden olabiliyor ve yaşlı bir görünüme sebebiyet verebiliyor.

Limon

Akne ve lekelerin üzerine sürüldüğünde, temizlediği düşünülen fakat aslında çok da öyle olmayan bir diğer şey ise limon. Asit oranı yüksek olan limon, cildimizin pH dengesini bozabiliyor. Ayrıca cildimizi kurutma olasılığı da oldukça yüksek. Üstelik kızarıklık ve soyulma meydana gelirse cilt lekesi de oluşturabilir.

 Sirke

Sirke de tıpkı limon gibi cildi tahriş edebilme potansiyeline sahip asidik bir sıvıdır. Bilinçsizce aknelere uygulandığında yüzde tahribata ve yanıklara sebebiyet verebilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağının faydalı olduğu su götürmez bir gerçek fakat bilinenin aksine saf zeytinyağını direkt yüze uygulamak yüzümüz için uygun olmayabilir ve beklenenin aksine akneleri çoğaltabilir. Özellikle bebek ciltlerinde saf zeytinyağı kullanmak kesinlikle önerilmemektedir.

Güneş Kremi Kullanmamak

Güneş kreminin D vitaminini almayı engellediği gibi bir bilgi de doğru değildir. Güneşe çıkmadan önce cilde uygun güneş kremi sürülmeli ve hatta zararlı UV ışınlarından korunmak için kapalı alanlarda da koruma faktörlü nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Sıcak Suyla Yüz Yıkamak

Sıcak suyla yüz yıkamak faydalı olarak bilinse de aslında hassas dokuların zedelenmesine ve damarların genişlemesine sebebiyet verebiliyor ve yağ dengesini bozarak cildinizi kurutuyor. Bilimsel olarak da yüzünüzü ılık suyla temizlemeniz gerekiyor. Ilık suyla cilde zarar vermeden temizlemek en sağlıklı olanı.

Yüz Temizleme Ürünleriyle Makyaj Temizlemek

Yüz temizleme ürünleriyle göz ve yüz makyajı çıkarmak cilt için uygun değildir. Bazı makyaj ürünleri suya dayanıklı olduğundan yüzden çıkması çok zor olabiliyor ve yanlış ürünler kullanıldığında ciltte makyaj kalıntıları bırakabiliyor. Bu da yeni cilt problemlerine yol açabilir. Uygun makyaj temizleme ürünleri kullanmak en doğrusu ve en sağlıklısı.

Peki Cilt Problemlerini Önlemek için Neler Yapılmalı?

Akneleri Azaltmak için Yaptığımız Yanlışlar  - AkneninGörünmeyenYüzü

İlk olarak cildinizin doğru temizlenmesi çok önemlidir. Uzmanlar, cildin uygun temizleyicilerle günde iki defa nazikçe yıkanmasını öneriyor. Her yüz temizleyicisini kullanmanız da doğru değil, yüz temizleyicilerinin yüzümüzün pH derecesine uygun olması şart.

Güneşe çıkarken ve UV ışınlarının olduğu her yerde mutlaka yüzümüze uygun güneş koruyucusu kullanmamız gerekiyor. Aksi taktirde zararlı ışınlar kırışıklıklara, lekelere ve yaşlanmaya neden oluyor. Doğru ürünü kullanmanız yine çok önemli çünkü cildinize uygun olmayan güneş kremleri sivilce ve aknelere sebebiyet verebiliyor.

Makyaj yaparken önce cildimizi uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmeli, daha sonra güneş kremini sürmeliyiz. Daha pratik olarak da nemlendiricili fondötenler kullanılabilir. Tabii ki yine cildimize uygun olmasını atlamayalım.

Önemli olan cildimizi tanımak ve cildimize iyi geldiğini sandığımız doğal gıdaları öylece yüzümüze uygulamamak ve cildimizi temizlemek. Doğru ürünler tercih ettiğinizde problemleri ortadan kaldırabilir ve daha sağlıklı görünebilirsiniz.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.