Yüzünüz imzanız oluyor!

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Çin'deki yüz tanıma sistemleri ödemeleri kolaylaştırıyor, tesislere erişim sağlıyor ve suçluları takip ediyor. Diğer ülkeler uygulamaya ne zaman geçecek şu anlık bilinmiyor. İstersen bu gelişmelere daha yakından bakalım...

Çinli bir girişim olan ve 1 milyar dolar değerindeki Face++ geleceğe ışık tutuyor. Şirketin kapısından içeri girdikten kısa bir süre sonra yanıp sönen geniş bir ekranda (erkekler için tıraşsız olmak şart) yüzünüz veri tabanına ekleniyor, binaya tekrar girmek istediğinizde yüzünüz otomatik olarak tanınıyor.

Ayrıca içerideki her odadan hareketlerin de izlenebilir. Pekin'in bir banliyösünde bulunan Face++ (Face plus plus diye telaffuz ediliyor) ofislerini gezerken, yüzünüz şirketin yazılımı tarafından sayısız açıyla otomatik olarak yakalanıyor. Ekrana yansıyan videoda, yazılımın aynı anda yüzünü 83 farklı noktadan izlediğini gösteriyor. Biraz ürpertici ama inkâr edilemez derecede etkileyici.

Son birkaç yılda, bilgisayarlar yüz tanımada inanılmaz derecede iyileşti. Yüz tanımlama polislikten, insanların günlük etkileşime girdiği bankalar, mağazalar ve ulaşım hizmetlerine değiştirip uygulanıyor. Face++'ın teknolojisi şimdiden birkaç tane popüler mobil uygulamada kullanılmaya başlandı bile! 

Çin'de 120 milyondan fazla kişinin kullandığı bir mobil ödeme uygulaması olan Alipay aracılığıyla yüzünü kimlik bilgileri olarak kullanarak para aktarmak da mümkün. Bu arada, Çin’in en baskın ulaşım şirketi olan Didi'de yolcuların direksiyonun arkasındaki kişinin meşru bir şoför olduğunu doğrulaması için Face ++ yazılımını kullanıyor.

Teknoloji, ülkenin gözetim ve gizlilik tutumlarından dolayı ilk kez Çin'de çıkacak. Çin'in Amerika’dan farkı, kimlik kartlarındaki fotoğraflar için merkezi bir veri tabanı olması. Face++'da bir hafta geçirsen, yerel yönetimlerin yazılımı, şüpheli suçluları ülkenin her yerinde bulunan video gözetim kameralarından saptamak için nasıl kullandıklarını görebilirsin.                  

Yüz tanıma, on yıllar boyunca var oldu, filmlere konu oldu, ancak daha yeni mali işlemlerde kullanılabilecek kadar güvenli hale gelebildi. Yeni sürümler bir yapay zekâ tekniği olan derin öğrenmeyi kullanır, bu özellikle görüntü tanımlama da çok etkilidir.                        

Makine öğrenimi ve görüntü işleme konusunda uzmanlaşan Peking Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Shiliang Zhang "Yüz tanıma pazarının çok büyük" olduğunu söylüyor. Zhang, Face++ ofislerine çok uzak olmayan bir laboratuvarın başında bulunuyor. “Ben geldiğimde öğrenciler şevkle bir düzine bölmede çalışıyorlardı. Çin'de güvenlik çok önemli ve nüfus çok fazla," diyor. "Pek çok şirket bu konuda çalışıyor."                        

Bu şirketlerden biri de Baidu. Baidu, aynı zamanda Çin'in en popüler arama motorunun ve başka servislerin de sahibi. Baidu araştırmacıları, yazılımlarının bir yüzü tanıma becerisinde çoğu insana rakip olduklarını gösteren belgeler yayınladı. Ocak ayında şirket, bebek fotoğraflarından yetişkinleri belirleme konusunda oldukça iyi olan bir TV şovuna katılarak bunu kanıtladı. Baidu'nun sistemi çoğu şirketi gölgede bıraktı.                        

Şirket şu sıralar, insanların tren biletlerini yüzlerini göstererek almasını sağlayan bir sistem geliştiriyor. Şirket, tarihi turistik yerlerinden biri olan Wuzhen İdaresi ile çok sayıda etkinliğe biletsiz bir giriş imkânı sağlamak için hâlihazırda çalışıyor. Bu, bir eşleşme bulmak için bir veri tabanında on binlerce yüzün taranmasını gerektirir ki Baidu bunu yüzde 99 doğrulukla yapabileceğini söylüyor.                        

Face++ kurucularına öğrenciyken tavsiye veren, Tsinghua Üniversitesi'nden Doçent Jie Tang Çin'deki insanların en çok ilgisini çeken teknolojinin kolaylığı olduğunu söylüyor. Bazı apartman kompleksleri erişim sağlamak için yüz tanıma yöntemini kullanıyor, mağazalar ve restoranlar müşterinin deneyimini daha pürüzsüz hale getirmek için teknolojiyi sistemlerine dahil ediyor. Bu sistemi sadece ödeme yöntemi olarak kullanmıyorlar, bazı kafelerde yüz tanıma sistemi sayesinde uyarılarak içeri girdiğinizde sizi isminizle karşılıyorlar.

 

Kaynak: technologyreview