Yurt Dışındaki Üniversitelerde Verilen En İlginç Dersler

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Okuduğunuz bölüme ister aşık olma derecesinde severek girmiş olun, ister geleceğinizi garantilemek için; dersler bir noktadan sonra sıkıcı gelmeye başlar. Bunu ders konularından çok yoğunluğa bağlamak belki de daha doğru olacak. Ancak yurt dışındaki bazı üniversitelerde okutulan öyle dersler var ki sıkılmanız imkânsız gibi görünüyor. 

Gelin, ilginç olduğu kesin olan bu derslere daha yakından bakalım ve sıkıcılıkları konusunda karar vermeyi size bırakalım.

1. The Simpsons ve Felsefe

Yaklaşık 19 yıldır Kaliforniya Üniversitesi’nde okutulan bu derste Simpsons ailesi derinlemesine inceleniyor. Kursun amacı dizideki karakterleri ve aile yaşamını hicivsel açıdan incelemek, kendi kültürümüzde veya dünya ile ilgili ‘normal’ olarak adlandırdığımız olayların gerçekliğini sorgulamak. Tam bir Simpsons felsefesi!

2. Macera Eğitimi

Sınıfta oturup ders dinlemek istemeyenler için tasarlanmış bu eğitimde, sadece oturmayı reddetmekten fazlasına hazır olmanız gerekiyor. Eğitim süreniz boyunca, doğa ile iç içe adrenalin sporlarını öğrenip bol bol antrenman yapma fırsatı buluyorsunuz. Adrenalin sporlarını seviyorsanız ve ileride bu sporları profesyonel bir şekilde yapmayı hedefliyorsanız, Plymouth Üniversitesi’nin sayfasını ziyaret etmenizi öneririz. 

3. Çizgi Roman Sanatı

Çizgi romanları seviyor ve kendiniz de bir çizgi roman yaratıcısı olmak istiyorsanız, Minneapolis Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümüne kayıt olarak ‘Çizgi Roman Sanatı’ dersini alabilirsiniz.

4. Vikingler ve Eski İskandinav Dilleri Araştırmaları

İskandinav kültürü hayranları için biçilmiş kaftan olan bu bölümde, eski Viking hikayelerini inceleyerek dil gelişimi ve Viking tarihi ile ilgili bilgiler öğreniyorsunuz. Londra Üniversitesi Akademisi’nde verilen bu derslerde ileri düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekiyor, bunun yanında eğitiminiz boyunca İskandinav dillerini de öğrenme fırsatı buluyorsunuz.

5. Kuklacılık

Kuklacılık başlı başlına bir sanat, hem tiyatro hem de tasarım ögelerinin içe içe geçmiş hâli. Susam sokağının bizi saatlerce nasıl televizyona kilitlediğini hatırlarsınız. Siz de kuklacılık eğitimi almak istiyorsanız, 1964’ten beri Connecticut Üniversitesi’nde kuklacılık bölümü okutuluyor.

6. Motor Sporları Bilimi ve Mühendisliği


ABD’deki Winston-Salem Devlet Üniversitesi’nde bulunan bu bölümde, daha bilinçli motor sporcuları ve çalışanları yetiştirilmesi hedefleniyor. İstatistiklere göre; ABD’de en çok kazandıran spor olması yanında kaza oranı da oldukça yüksek, bölümün ilk açıldığı günden beri ABD’de yoğun ilgi görmesine şaşırmamak gerek. 

7. Popüler Kültür


Popüler kültüre hakim olup neden bir de bunun için diploma almayayım diyenler için güzel bir fırsat. Bowling Green Devlet Üniversitesi’ndeki Popüler Kültür bölümünde popüler dizi, film, dergi ve yayınlarla ilgili dersler bulunuyor. 

8. Şarap Yapımı


Workshoplarına alışık olsak da, üniversitede başlı başına bir bölüm olarak okutulması bir hayli ilginç olan bir bölüm. ABD’deki Cornell Üniversitesi’nde açılan bölümde bölgesel üzüm yetiştiriciliği, şarap yapımı ve tadımını içeren dersler veriliyor.
 

Kaynak: Kampüste Ne Var