Yüksek lisans gerekir mi?

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

College Career Results'da çalışan kariyer danışmanı Elizabeth Venturini, yüksek lisansın sadece eğer ilgili alanında ilerleme kaydedeceksen gerekli olduğunu söylüyor. Peki, o zaman neden herkes yüksek lisans yapıyor? Hadi gelin, bu konuyu aydınlatalım. 

Burada anahtar kelime gereklilik. Yüksek lisans sayesinde kazanma potansiyelini, kariyer gelişimini veya alanınla ilgili yeni bilgilere katkı sağlayabilirsin. Ancak okuma nedenin, bunların dışında sadece özgeçmişinde gözükmesi ise o zaman hayatından baya bir zaman çalmış olacaksın. İşte yüksek lisansa o kadar ihtiyacın olmadığını gösteren bazı nedenler.

1. İş bulmanız zorlaşacak

Çoğunlukla işverenler üniversite dereceniz dışındaki derecelere ve belgelere bakmak yerine öz geçmişinizde kullanışlı deneyimlere bakarlar. Hukuk, tıp gibi ilave beceriler gerektiren işlerde yüksek lisans diploması, işe alınmanı garantilemez. Tam tersine sana iş bulma konusunda sıkıntı çıkarabilir. Mezun oluncaya kadar yüksek miktarlarda para ödemiş ve zamanını sınıflarda harcamış olduğun için iş hayatına direkt atılmış rakiplerin senin bu vaktinde deneyim kazanarak önüne geçebilir. 

Çoğu üniversite öğrencisi lisans üstü diplomalarının öz geçmişte etkili olduğunu düşünür. Ama fark edemedikleri nokta şudur: İşverenler seneler boyu süren okul deneyimine değil işe gireceklerin eleştirel düşüncelerine ve gerçek iş deneyimlerinin ne kadar olduğuna bakarlar. 

Yüksek lisans yapmadan önce iş arayışına gir. İlgili sektördeki insanları araştır. Onlara alanının geleceği hakkında düşüncelerini sor. Onların eğitim hayatını öğren. Yüksek lisans hakkında fikir al. Cevapları seni şaşırtabilir.

Her şey ödevini yapmakta bitiyor. Eğer istediğin iş başlamadan 5 yıllık bir deneyim istiyorsa, zaten yüksek lisan yapmanın bir anlamı yok. Yapman gereken, üniversitede dereceni aldıktan sonra deneyim kazanmak, hepsi bu!

Diğer Tavsiyelerimiz:

Lisans ofisine gidip kariyer danışmanınla görüş.

Network kurabileceğin etkinliklere ve seminerlere git.

Gönüllü işler yap.

Olabildiğince staj yap.

Bilgilendirici röportajları takip et.

2. Hayatta bazen ‘Sil baştan’ demek lazım

Hayatında ne yapmak istediğine karar veremedin mi? Merak etme yalnız değilsin. Ancak yüksek lisans bu sorunun cevabını bulmak için doğru bir yer değil. Yüksek lisans okulları talepkardır ve sen stres içindeyken bu yükün altına girmek zorunda değilsin.

Bazı üniversite öğrencileri karar verememelerinin verdiği bunalımla düşünce felcine giriyor, geleceği için panikliyor. Bu psikolojiye sahip ve planlarında yüksek lisans yapmak olan öğrenciler için tavsiyemiz; gönüllü işler ve staj! Bu sırada isteklerini değerlendirme şansına sahip olabilir, bambaşka bir iş yapmak istediklerine karar verebilir ve kendi eksikliklerini görebilirler. 

Diğer Tavsiyelerimiz:

Bir rehber yardımı al.

Arkadaş ve ailenle vakit geçir.

Meditasyon, yoga ve egzersiz yap.

Yeni hobiler bul.

3. Para kazanmak isteyeceksin

Yüksek lisans sayesinde daha fazla maaş kim kazanmak istemez? Yüksek lisans derecesi maaşını arttırabilir. Ancak bu artış orada harcanan zamana değer mi buna bakmak lazım. Tekrar bir okul hayatına girmeden önce, bu yapacağın yatırımın sana geri dönüşlerinin ne kadar olacağını iyi hesapla. Lisans üstü dereceyle yükselen maaşın, programda ödediğin parayı ne kadar karşıladığına bak.

 Diğer Tavsiyelerimiz:

Finansal danışmana başvur.

Finansal durumunu gözden geçir.

4. İşinden nefret etmen kararını etkilemesin

İşinden nefret etmek cidden tüm hayatını ektileyen bir süreç. Çok dikkatli olmalısın, yüksek lisansa gitmek bu noktada pahalı bir çözüm olabilir. Ayrıca tek seçeneğinin de yüksek lisans olduğunu düşünme.  Belki de başka yollarla bu problemi çözebilirsin. İşinde neyi sevmiyorsun? Çalıştığın departmanı ya da insanları değiştirmek için süpervizörün veya İnsan Kaynaklarıyla iletişime geçebiliyor musun? Eğer bunları yapamıyorsan başka bir iş arayışına girmelisin.

Eğer işini bırakmak gibi bir karar almak istiyorsan, yüksek lisans seçeneği mantıklı olabilir. Ancak seçeceğin bölümün sana uyduğundan emin olman çok önemli. Bu yüzden karar almadan önce kendine şu soruları sor: Bu alan hakkında ne kadar bilgim var? Ne kadar tecrübem var? Kendi pozisyonumdaki insanlar genel olarak hangi eğitim derecesine sahipler? Yüksek lisans gerçekten gerekli mi? Bu alanda çalışmak, hatta para almadan gönüllü veya stajyer olmak bile karar vermene yardımcı olacaktır. 

İş hakkında hedefin olmadan iş sahibi olman çok zordur. Çoğu master yapmak isteyen öğrencinin düştüğü hatalardan biri üniversiteden mezun olduktan sonra girmek istedikleri sektör hakkında az bilgilerinin olması ve yanlış iş hedeflerinin olmasıdır. Sana tavsiyemiz kendin için potansiyel olan kariyer yollarını iyice araştırıp, nasıl bir eğitim derecesi talep ettiklerini öğrenmendir. Böylece kariyer yolunda daha rahat olursun. 

Diğer Tavsiyelerimiz:

Patronunla yada İK temsilcinle görüş.

Mentor bulun.

5. Öğrenmeyi severiz

Okuduğun alanda öğrenmeye devam etme isteği, yüksek öğrenime gitmek için tek sebebin olmasın. Yüksek lisansa gitmek demek kendini belirli bir yola girmek ve bu yoldaki bilgilere adamaktır. Kendini bu alanda bir sürü araştırma yönetirken, alanı geliştirerek, aynı zamanda başkalarına yardım ederek göstermen lazım. Ne kadar kendini böyle görsen de akademisyenlik ileri derecelerde eğitim seviyeleri talep etmektedir. Aynı zamanda akademisyenlik ne kadar kazançlı bir kariyer yolu olsa da, bu yol genellikle çok rekabetçi bir ortamda uzun ve yorucu bir yoldur. Ayrıca çoğu zaman sonunda ne olacağınızı öngöremezsin.

Diğer Tavsiyelerimiz:

Online kurslara göz at.

Alanınla ilgili bir organizasyonda gönüllü iş yap.

Blog aç.

Kaynak: collegexpress