Yaratıcılıkla dünyayı güzelleştiren sosyal sorumluluk projeleri

HABERLER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Tüketimin geçmiş yüzyıllara göre katlanarak arttığı dünyada, sosyal sorumluluk projeleri her gün daha çok önem taşıyor. Özellikle iyi bir fikir sayesinde az emek ve masrafla dünyayı daha iyi hale getiren birçok örnek yer alıyor. Bunların arasında öne çıkan en yaratıcı fikirleri bir araya getirdik. İyi okumalar.


Enerji Tasarrufu Sağlayan Google Ekranı

Google tarafından oluşturulan Blackle arama motoru ekranında, klasik beyaz ekran-siyah yazı rengi yerine siyah ekran-beyaz yazı rengi kullanılıyor. Beyaz ışığın tükettiği enerji miktarını minimize etmek için geliştirilen bu projede, anlık olarak o zamana kadar tasarruf edilen enerji miktarını görebilirsiniz. Bizim bu yazıyı kaleme aldığımız sırada tamı tamına 7,296,702.320 watt/saat enerji tasarrufu sağlanmış mesela.


Görsel Şölen Yaşarken Yardımda Bulunmak

TAB FOR A CAUSE oluşumu, her yeni sayfa açışınızda değişen görseller sunarak aynı zamanda yardım derneklerine destek olmanızı sağlıyor. Platformun kullandığı sistem basitçe şu: Söz konusu arama sayfasında, sayfa kenarlarında programın para kazandığı bazı reklamlar çıkıyor. Kazanılan bu para da çeşitli yardım kuruluşlarına aktarılıyor. Üstelik projenin şeffaflığını sağlamak için dönemsel olarak yaptıkları harcama ve yardımların raporunu da sitelerinde paylaşıyorlar.


Blokchain ile Bağış Yapmak 

Bitcoin ve akıbeti ile ilgili bu iş yürür-yürümez spekülasyonları devam ederken, bu yeni nesil elektronik paralar ile bağış yapmanız şu an için mümkün. Sistem, kullanmadığınız bilgisayar işlemcisini blockchain sistemine bağışlayarak belirli kuruluşlara bağış yapılmasını sağlıyor. Buradan paylaşım butonunu açık bırakarak siz de bağış yapabilirsiniz.


1 Arama 1 Ağaç

İnternet üzerinden yaptığınız her aramada bir ağaç dikmek istemez misiniz? Ecosia’yı kullanarak bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Microsoft’un arama motoru Bing üzerinden arama yapan bu platform, arama sonrası açılan sayfalardaki reklamlar üzerinden gelir elde ediyor ve gelirin yüzde 80’i dünyanın farklı yerlerinde ağaç dikmek için kullanıyor.


Arama Yaptıkça Bağış Yap

Arama motorlarına bir diğer alternatif de Hopely. Bu arama motoru Ecosia’dan farklı olarak yardımı ağaç dikmekle sınırlamıyor, farklı amaçlar için hizmet veren derneklere bağışlıyor. Üstelik arama çubuğunun altında bağış yapmak istediğiniz konuyu da seçebiliyorsunuz.

Kaynak: Kampüste Ne Var