Yabancı Dil Öğrenme

EĞİTİM

Yazar: Gamze Erköse

Barry Farber 25 yabancı dil bilen biridir. Farber'ın çok zeki olduğunu düşünebilirsiniz ancak sıradan bir insan zekasına sahip. Yazmış olduğu kitapta da bu yabancı dilleri nasıl öğrendiğinin tekniklerini bizimle paylaşıyor. Ülkemizde de yabancı dil öğrenmek tabu haline gelmiş bir kavram ancak Farberın da paylaşımlarıyla sanıldığı kadar zor olmadığını anlatacağız.

Bu yazımızda evde, okulda işte veya dışarda kolayca uygulayabileceğiniz 15 etkili yabancı dil öğrenme yöntemlerini listeledik.

 

1. Öğrenmek istediklerinize balıklama dalın!

Barry farber da öğrenilmek istenen dile direk başlamak gerektiğini söylüyor. Çok fazla düşünüp kafanızı karıştırmadan uygulamaya geçebilmek önemli bir aşama. Böylece korkularınıza da pabuç bırakmamış olursunuz.

 

2. Duyularınızı Harekete Geçirin

Yabancı dil öğrenmenin en iyi yollarından biri de konuşma, okuma, dinleme ve yazma aktivitelerinin bir arada gerçekleştirilebilmesidir. Farber, konuşmak için her fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Kelime oyunları ve testleri, canlı sınıflarda yapılan konuşma pratikleri tam da Barry Farber’ın tavsiye ettiği eğitim şeklidir. İzlediğiniz filmleri altyazılı hatta altyazısız izlemenin de faydalı olacağını söylemeyi unutmayalım.

 

3. Öğrenmek İstediğiniz Dili İlgi Alanınıza Sokun

İlgi alanlarınızla ilgili kelimeleri öğrenmekle başlayabilirsiniz. Çevrenizdekilere de ilgi alanlarını sorup yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Böylece canlı yapılan konuşma pratiklerinde konuşacak daha çok konunuz olabilir.

 

4. Hata Yapın

Hata yapmaktan korkmayın ve hatalarınızdan öğrenmeye çalışın. Eğer soru sorarsanız, hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz.

 

5. Sabırlı olun

 Kimse hemen her şeyi öğrenemez. Yeni bir dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini aklınızdan çıkarmayın. Kendinize biraz zaman tanımalısınız.

 

6. Kendinize Güvenin

Dil uzmanları, yabancı dilde ilerlemek için o dili konuşma cesaretini göstermek gerektiğini vurguluyor. “Ağzınızı açmazsanız gelişme kaydedemezsiniz,” diyorlar. Bu ise yanlış yapmaktan korkmamak anlamına geliyor.

 

7. Öğrendiğiniz Dilde Düşünün

Dışarda veya evdeyken yaptığınız şeyleri öğrendiğiniz dilde konuşun. Kendi kendinize konuşmak da güzel bir pratik olacaktır. Örneğin dışardaysanız nereye gittiğinizi kafanızda öğrendiğiniz dilde anlatabilirsiniz. Evde ise yemek yaparken nasıl yaptığınızı tarif edebilirsiniz. Tabi aynı dili öğrenmek isteyen arkadaşınız varsa birlikte konuşup pratik yapmak daha etkili olabilir.

 

8. Öğrenme  Şeklinizi Organize Edin

Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Çalıma saatlerinizi, çalışma kitaplarınızı, not kağıtlarınızı kısaca çalışma materyallerinizi doğru ve iyi kullanmanız size yeni bir dil öğrenmede yardımcı olacaktır.

 

9. Günlük Tutun

Öğrenmek istediğiniz dilde günlük tutmanız öğrendiklerinizi günlük hayata geçirebilmenize yardımcı olacaktır. Hem pratik yapıp hem de günlük tutma alışkanlığı edinebilirsiniz. Okuduğunuz bir kitaptan neler öğrendiğinizi, en son izlediğiniz filmin en can alıcı sahnesini de yazabilirsiniz. Yeni bir dili en iyi öğrenme yöntemlerinden biri de bolca yazmaktır. Böylece öğrendiklerinizi aklınıza kazıyabilirsiniz.

 

10. Telefonunuzu öğrenmek istediğiniz dile çevirin.

Yabancı dil öğrenme yöntemlerinden biri de telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirmektir. Böylece sık kullanılan basit kelimeleri daha çabuk öğrenebilirsiniz. Yeni bir dil öğrenirken o dili ne kadar çok görüp ne kadar zaman geçirirseniz o kadar çabuk öğrenirsiniz.

 

11. Not Kartları Hazırlayın

Not kartları hazırlamak İngilizceyi öğrenirken çoğumuzun yaptığı bir öğrenme biçimidir. Kendinize not kartları hazırlarken, ön yüzüne öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazın, arka yüzüne ise yine o dilde öğrenmek istediğiniz kelimenin açıklamasını yazın. Kendi kendinize kartları çekerek öğrenmeye başlayabilirsiniz veya o dili öğrenmek isteyen arkadaşlarınız varsa onlarla birlikte bu alıştırmayı yapmak daha eğlenceli ve akılda kalıcı bir hale gelebilir.

 

12. Not Defteri Alın

Kendinizi motive edecek güzel bir defter alarak öğrendiklerinizi not edebilirsiniz. Yeni bir dil öğrenirken bir sürü yeni kelime de öğreneceksiniz ve hepsini aklınızda tutmanız kolay olmayacak. Burada size yardımcı olacak bir defterinizin olması çok işinize yarayacaktır. Ne kadar çok yazarsanız aklınızda kalma ihtimali de artar. Hem de unuttuğunuz bir kelimeyi defterinizden bakarak hafızanızı tazeleyebilirsiniz. Kendi kelime defterinizi hazırlamak yeni bir dil öğrenmek için güzel bir egzersiz olacaktır. Ayrıca günlük olarak yazdığınız kelimeleri gece yatmadan önce tekrarlarsınız aklınızda daha çok kalırlar.

 

13. Eğlenirken Öğrenin

Arkadaşlarınızla birlikte öğrenmek istediğiniz dilde oyunlar oynayabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz dilde tabu, scrabble tarzında oyunlarla hem beyin jimnastiği yapıp hem de arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Hem eğlenip hem de öğrenmek öğrendiğiniz dile karşı sizi daha aktif  tutar ve sizin o dile daha çok yaklaşmanızı sağlar.

 

14. Teknolojiden Faydalanın

Günümüzün çoğunu telefon veya bilgisayarlarımızda geçiriyoruz. Her gün 15 dakika gibi kısa bir vaktinizi ayırarak istediğiniz dili öğrenebileceğiniz uygulamaları indirebilirsiniz. Bazı yabancı dil öğrenebileceğiniz uygulamaları sizin için derledik:

Duolingo: iOS Android

Bright: iOS

Busuu: iOS  Android

Yabancı dil öğrenebileceğiniz chat sitesi, Tandem: iOS Android

       

15. Yurtdışına Çıkın

Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkelere giderek dilinizi geliştirebilir ve oralardan arkadaş edinebilirsiniz. Kendi kendinize konuşmak bir yere kadar faydalı olur ancak sonrasında  mevcut dillinizi daha fazla geliştirmek için yurtdışında eğitim almak en iyi seçenek olacaktır. Yurtdışında aldığınız eğitimle yeni bir dilin yanında yeni bir kültürü de öğrenmiş olursunuz. Hem ülkenize geri döndüğünüzde edindiğiniz arkadaşlarla irtibatı kesmezseniz öğrendiklerinizi de unutmamış olursunuz.

Kaynak: Kampüste Ne Var