Ünlü ressamların çocukluklarında yaptığı eserler

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Pablo Picasso, Les Demoiselles d’Avignon’u (1907) 26 yaşında çizmiş; Salvador Dali, The Persistence of Memory’i (1931) 27 yaşında tamamlamış; Michalengelo, David’i (1501-1504) 29 yaşında halka sunmuştur. Bu efsaneler, bahsedilen şaheserlerini 30 yaşına gelmeden tamamladılar.  

Peki bu sanatçılar nasıl parmak ısırtan eserlerini kariyerlerinin daha başında yapmayı becerdiler? Tabii ki doğuştan gelen yeteneğin bir etkisi var, ancak hepsi bu yola erken yaşta çıktılar. Picasso, Dali ve Michalengelo genç yaşlarında resim yapmaya başladılar. Aşağıda, senin için derlediğimiz ünlü sanatçıların küçük yaşta yaptığı eserleri bulabilirsin.

Albrecht Dürer

Self-Portrait at Thirteen (1484)


Dürer, daha ünlü olan otoportresini 28 yaşında çizdi. Bu portrede sanatçının üstünde kürk astarlı bir palto ve omuzlarına kadar sarkan uzun saçları dikkat çekiyor. Bu eserden daha az çarpıcı olan yukarıda gördüğünüz portreyi ise 13 yaşında yapmış. Bu sırada babasının Nuremberg Mücevher Mağazası’nda çıraklık yapıyordu. Erken yetişen genç sanatçı, çok geçmeden babasının yanından ayrıldı ve tahta resim sanatının her ayrıntısını öğrendiği Micheal Wolgemut ile çalışmaya başladı. Dürer, Rönesans’ın en tanınmış Alman sanatçısı olma yolunda, baskı sanatına devam etmiştir. 

Paul Klee

Woman With Parasol (1883-85)


Klee, 1902’de Roma’daki sanat okulundan mezun olduktan hemen sonra, yukarıdaki gibi değişik açılı bir şemsiyeyi kavrayan kadın çiziminin dahil olduğu çocukluk dönemi resimlerine rastlamıştır. 3 ile 10 yaşında yaptığı bu resimler için şu yorumu yapmış: ‘Şu ana kadar yaptığım en anlamlı eserler, bunlardır’. Bauhaus öğretmeni, kariyeri boyunca çocukların sanata olan ilgisini yüceltmiştir. Örnek olarak, oğlunun yaptığı karalamaları kendi olgun resimlerine aktarıp doğal kaliteye verdiği önemi göstermiştir. 

Georgia O’Keeffe

Untitled (Hand) (c.1902)


1901 senesinde 14 yaşındaki O’Keeffe, ailesinin pastoral çiftliğinden ayrılıp Wisconsin’ın şehir dışında bulunan, Sacred Heart Academy isimli Katolik yatılı okuluna gitmiştir. Okulun ilk gününde öğrencilerden bir bebek elinin alçısını çizmeleri istenmiş. Öğretmeni O’Keeffe’nin çizimini çok küçük ve ağır bulduğunu söylemiş ve onu gözyaşları içinde bırakmıştır. Bu olayı takip eden aylarda kendini geliştirmek için azimle çalışmaya başlamıştır. Hocası artık onun resimlerini, ismiyle birlikte, gururla sınıfın duvarlarına asmıştır. O’Keeffe bu durum hakkında şunu söylemiştir; ‘Soluk resimlerimin üstünde ismimin o kadar büyük ve siyah yazılması beni şok etmişti. Sanki benim değil, başkasının ismi gibi duruyordu’

Salvador Dali

Landscape Near Figueres (1910-1914)


Bu ufak eser, Dali’nin elimize ulaşan en eski çalışmasıdır. Dali bu resmi 6-10 yaşları arasında, küçük ve boş bir kartpostalın arkasına yapmış. (Eğer dikkatli bakarsanız, az boyanmış olan gökyüzü kısmında kartpostal desenlerini görebilirsiniz). Dali, Barcelona’ya çok uzak olmayan, Figueres kasabasında büyümüştür ve ilk resimlerinde çoğunlukla bu Katalan kasabasını konu almıştır. Akıl hocası ve aile dostu Ramon Pichot’un etkisiyle genç Dali, çoğunlukla empresyonist stiliyle çalışmıştır. Picasso’ya çok yakın olan Pichot; Dali’nin babasını, oğlunu Madrid’deki sanat okuluna gitmesini ikna ederek, dünyaca ünlü, riayetsiz ve sürrealist sanatçının doğmasına yardım etmiştir. 

Pablo Picasso

The Picador (1889-90)


Picasso’nun ilk öğretmeni, yerel bir sanat okulunda eğitmenlik yapan babası Jose Ruiz y Blasco’ydu. Küçük Picasso gelişirken, babasının yaptığı eserlerin son rötuşlarını yapıyordu. Alçakgönüllülüğünden taviz vermeyerek (doğru veya yanlış) Picasso şunları söylemiştir: ‘Asla bir çocuk gibi çizmedim. 12 yaşında Raphael gibi çiziyordum’. ‘The Picador’ adlı eserini yaptığında sadece 8 yaşındaydı ve resim usta bir ressamın elinden çıkmış gibidir. Picasso bu resmi yaparken hiçbir resim dersi almamıştı. Doğal yeteneğinin yanında, onun erken çalışmaları, hayat boyu sürecek bir boğa güreşi ve tuzaklarıyla alakalı meşgalesinin başlangıcını işaret ediyordu.

Edward Hopper

Little Boy Looking at the Sea (1891)


Hopper, orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak Nyack, New York’ta dünyaya geldi. Ailesi ona 7 yaşında bir kara tahta ve 10 yaşında da çizim kitapları alarak desteklemeye çalışmışlardır. Boya kutusunun üstüne, ileri görüşlülükle ‘MUHTEMEL RESSAM’ yazardı. Bu kalem ve mürekkep çalışmaları, Hopper’ın üçüncü sınıf defterinin arkasında bulunmuştur. Resimde de görüldüğü gibi küçük Hopper küçüklüğünün büyük kısmını denizin yanında geçiriyordu. Bu yaşlarda kaldığı odası Hudson Nehri’ne bakıyordu ve genellikle buraya çizim defterini yanına alıp, tekneleri ve sahili çizmek için dolaşıyordu.

Michelangelo Buonarroti

The Torment of Saint Anthony (1487)


Resmin sıra dışı detaylarından da gördüğümüz gibi, Michelangelo’nun yeteneği 12-13 yaşlarında keşfedildi. Eser, Aziz Anthony’nin çölde yaptığı kutsal yolculuğunda yaşadığı duruşma ve cezbetme duygusunu konu almıştır. Aynı zamanda İtalyan ressamın ilk eseri olma özelliğini taşıyan resim, 15.yüzyıl sanatçısı Martin Schongauer’in eserinin değiştirilmiş halidir. Bir gün balık marketine gitmesi onun bu resimdeki yaratıkları çizmesine ilham vermiştir.

Kaynak: artsy