Ünlü fotoğrafların bilinmeyen hikayeleri

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Zaman geri alınması imkânsız bir şekilde ilerliyor. Elimizde ise sadece fotoğraflar kalıyor. Hepsinin geçmişe ve o ana ait birer anısı var. Peki ikon haline gelmiş olan fotoğrafların arkasında hangi hikayeler saklanıyor? Dünyaca bilinen fotoğrafların esas hikayeleri seni şaşırtabilir. İşte onlardan birkaçı. 

Albert Einstein’ın portresi 

 

Efsanevi çekimden birkaç saniye önce.

Einstein’ın doğum günü. Doğum günü partisinden sonra Einstein memnun bir şekilde arabasına bindi. Fotoğrafçı Arthur Sasse, arabanın kapısını açtı ve kendisinden bir fotoğraf istedi. Einstein fotoğrafçıya döndü ve dilini çıkardı. Fotoğrafçı Arthur da o anı yakalamayı başardı. 

Orijinal fotoğraf aslında daha büyük ama portre şeklinde kesilmiş. Einstein bu fotoğrafına bayıldı ve yolladığı bütün tebrik kartlarına bu fotoğrafını ekledi.

Bir gökdelenin üstünde öğle yemeği

 

Molaları sırasında muazzam bir yükseklikte (yaklaşık 260 metre) öğle yemeği yiyen inşaat işçileri. New York Manhattan’daki Rockefeller Center'ı tanıtmak için kullanıldı. 

The Beatles - Abbey Road albüm kapağı


Grubun 12. albümü için kapak resmi kayıt stüdyosunun hemen yanında çekildi. Yol bu etkinliği gerçekleştirebilmek için birkaç dakikalığına kapatıldı. Amerikalı bir turist aynı zamanda oranın yakınlarında yürüyordu ve arabasını yol kenarına çekmiş olan polislerle konuşuyordu. Bu sırada yol boyunca ileri geri yürüyen adamları gördüğünde şaşırdı ve ne yaptıklarını anlamaya çalıştı. Bir yıl sonra efsanevi grubun yeni albümünün kapağında bu fotoğrafı gördü.

Times Meydanı'nda V-J günü (Japonya'ya karşı zafer günü)


Fotoğraftaki kız Edith Shain şu hikâyeyi anlattı: II. Dünya Savaşı sırasında hemşire olarak çalışıyordum. Savaşın bitmesi ve Japon himayesinden kurtulmamızın ardından aceleyle Times meydanındaki kutlamalara yetişmeye çalışıyordum. Metrodan çıktım, bir denizci beni yakaladı ve aniden öptü.

Kutlama yapan kalabalığın fotoğrafını çeken fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt, bu çifti yakalamayı başardı. Savaşın bitişini simgeleyen bu fotoğraf,  yıl dönümü kutlamalarında denizci kıyafeti giyen erkekler ve hemşire kıyafeti giyen kadınlar tarafından canlandırılıyor. 

Afgan kız 


1984'te fotoğrafçı Steve McCurry Afganistan’a seyahat etmişti. Mülteci kamplarından birinde 12 yaşındaki bir kız dikkatini çekti. Kızın köyü ateşler altındaydı ve ailesinden çoğu kişi öldürülmüştü. Steve kızın birkaç fotoğrafını çekti, ancak evine döndüğünde eserinin ne kadar kuvvetli olduğunu fark edebildi. Fotoğraftaki kızın kim olduğu 2002 yılında bulunabildi. Adı Şarbat Gula

Sahte kimlikle Pakistan'da oturma izni almak suçundan sınır dışı edilen Gula, 15 gün hapis yatmış ve ancak 35 yıl sonra ülkesine dönebilmiş. Gula fotoğrafla ilgili olarak; "O fotoğrafın geçmişte bana yarardan çok zararı oldu. Beni ünlü yaptı ama aynı zamanda tutuklanmama neden oldu" demiştir. 

Dali Atomicus


30'lu yıllarda Fotoğrafçı Philippe Halsman Paris'te yaşarken, sürrealist bir çevrede Dalí ve diğer sanatçılarla tanıştı. Dali ile yakın arkadaş oldular ve birlikte iş yapmaya başladılar. Dali’nin yaratıcı fikirlerini sürekli destekleyen Halsman, Dali ile birlikte bu fotoğrafı yarattı. Yarım saatte photoshopla yapabileceğiniz bu fotoğrafın, o zamanlarda gerçekleştirilebilmesi 6 saat sürdü. Şövale ve resim, tavandan duvara asıldı. Koltuk asistan tarafından tutuldu. Dali zıpladı, kediler zıpladı. Sular etrafa saçıldı. Ve bu sahne 28 kez tekrarlandı. 

Marilyn Monroe’nin uçuşan elbisesi


Fotoğrafla ünlenen film! Yaz Bekarı! Bu iddia seni şaşırtmamalı çünkü bu filmde Marilyn Monroe’nin uçuşan elbisesi söz konusu. Sahnenin çekilebilmesi çok uzun zaman aldı çünkü onun kıskanç kocası Joe DiMaggio gözlerini Monroe’dan ayırmadı, karısının vücudu gözüktüğü için kızgındı. En sonunda Monroe kocasından ayrıldı ve bu sahnenin her karesi bir ikon oldu.