Ünlü biri olduğunu 30 yıl sonra öğrenen evsiz şarkıcı: Sugarman

KARİYER, KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Bu kadar enteresan bir olay dünya tarihinde yalnızca bir defa gerçekleşebilirdi ve o da gerçekleşti.

Sugarman (Sixto Rodriguez) belgeselini çeken yönetmen, belgeselin sonunda böyle söylüyor. Sugarman, Detroit’te evsiz bir sokak sanatçısıyken, Güney Afrika’da Apartheid rejimine karşı direnenlerin birleştiren şarkıların sahibi oluyor. Sugarman’in hayret verici tesadüflerle dolu, mütevazı hayatına gelin birlikte göz atalım.


Arka Sokaklarda Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Adam

Detroit barları 1970’lerde kendi halinde, büyüleyici sese sahip bir adamla tanıştı. Seyircilere arkasını dönerek şarkı söyleyen bu gizemli adam, birçok yapımcıya göre yeni keşfedilmiş bir cevherdi. Büyüleyici sesi ve kendine has tarzıyla tüm müzik yapımcıları için gelecek vadediyordu.

Onu keşfeden ilk yapımcı Sugarman ile iki albüm yaptı. Albümün listelerde en üst sırada yer alması beklenirken albüm ülkede sadece ”6” adet sattı. Müzik yapımcısı yıllar sonra bile belgeselde bu durumu hayretle karşılıyor. Dedikleri şu şekilde “Olması gereken her şey vardı ve dört dörtlük bir albümdü. Nasıl bu kadar başarısız oldu hiçbir zaman anlayamadım.” 

http://kampustenevar.com/upload/where_is_sugarman_a_l.jpg


Başlamadan Biten Müzik Kariyeri

Satışlardaki başarısızlık başta Rodriguez olmak üzere herkes için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Plak şirketleri desteği çekti ve rivayete göre Rodriguez de geçimini inşaatlarda çalışarak sürdürdü. Tam da o sıralarda Rodriguez’in varlığından habersiz olduğu şöhreti Güney Afrika topraklarına yayılıyordu.


Her Şey Güney Afrika’ya Giden Hediyeyle Başladı

Tespitlere göre Amerika’dan Güney Afrika’ya sevgilisini görmek için giden bir kız yanında Sugarman’ın albümünü götürdü. O zamanlar Güney Afrika Apartheid rejimi baskısı altında yönetilmektedi. Baskıdan bıkmış toplum, özellikle gençler, özgürlük fikriyle yanıp tutuşuyordu.

Amerika’dan gelen hediye Sugarman plağı ikinci el plakçıya satıldı. Plak dükkanının sahibi dükkanda plağı çaldıkça albümün kopyaları satılmaya başladı. Dinleyenler silsile halinde artmaya başladı ve çığ gibi büyüyen bir hayran kitlesi oluştu. Sugarman’in şarkıları Apartheid rejimi karşıtı gençlere cesaret veriyor ve onları bir araya getiriyordu.

Sugarman’in albümü ülkede o kadar büyük etki yarattı ki şarkıları hükümet tarafından yasaklandı. Bu sanatçının yüz binlerce hayranı varken ve şarkıları devlet seviyesinde gündeme gelmişken kendisi Amerika’da evsiz bir inşaat işçisiydi.

Arkasından Apartheid rejimi yıkıldı, Nelson Mandela başkanlığında yeni devlet düzeni kuruldu. Geçmişte rejime karşı Sugarman’in şarkılarıyla bir araya gelen insanlar onu daha fazla aramaya başladı. Ülkede kahraman olarak görülen bu sanatçının yaşayıp yaşamadığını bile hiç kimse bilmiyordu.

Sahnede son şarkısını söyledikten sonra intihar ettiğine dair söylentiler dolaşıyordu.

http://kampustenevar.com/upload/Rodriguez-Evidenza.jpg


Gerçeği 70 Yaşında Öğrendi

Bir gün Amerikalı bir turist Afrika’da ilk kez Rodriguez’in şarkılarını dinledi. Şarkıların Afrika’daki bir neslin umut ışığı olmasına rağmen Amerika’da kimsenin bu adamı tanımadığını görmek onu da şaşırtmıştı. Rodriguez ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Afrika’daki bir plak şirketinin ikinci albümünü de basması ve kapağına “Rodriguez bir gizemdir, hakkında gerçek olan hiç bir şey bilinmemektedir. Bunu araştıracak bir dedektif yok mu?” notunu yazması iyice merak uyandırdı. Bunun üzerine Rodriguez hakkındaki araştırmalar derinleşti.

Yıl 2000’lere geldiğinde Sugarman’i bulmak amacıyla bir web sitesi kuruldu. Sitede Sugarman’in fotoğrafı yer alıyordu ve sadece “Bu adamı tanıyorsanız lütfen bize ulaşın” yazıyordu. Bir gün bu sitede yer alan telefon numarasını Sugarman’in kızı aradı. 

Güney Afrika’da yüz binlerce insanın kahramanı olan bu adam, gerçeği 30 yıl sonra, 70 yaşına bastığında öğrendi. Kendisinin haberi olmadan etkilediği binlerce hayatla çok sonradan tanıştı. 
Başarının ve yeteneğin zaman ve mekana göre nasıl göreceli olabileceğine dair ilginç ilginç öykü Rodriguez’inki. Onun hayatına daha yakından bakmak isteyenleri “Searching for Sugar Man” belgeselini izlemeye davet ediyoruz.

Ona lakabını veren Sugarman şarkısını sizlerle paylaşıyoruz.