Üniversitedeyken Yurt Dışına Çıkmayı Nasıl Başarırsın?

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Seyahat etmenin kendimizi inşa etme sürecindeki önemini çoğu zaman göz ardı ederiz. “Evet görülecek çok güzel şehirler ve bizi bekleyen eşsiz deneyimler var, ancak zaman da var” diye düşünürüz. Seyahat planlarımızı okul bitimine, “para kazanmaya bir başlayayım da”nın sonrasına öteler dururuz.
Halbuki, seyahat etmek üniversite yıllarında “görülmesi gereken şehirler listesi” fotoğraf biriktirmekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu dönemlerde kendimize ne kadar yabancı olduğumuzu fark edemeyiz bile. Çünkü sürekli alıştığımız ve bir süre sonra bizim için güven alanı olan bir ortamda yaşamaya başlarız. Yabancı bir ülkeye gitmek ise, güven alanımızın tamamen dışında yepyeni deneyimlerle tanıştırır bizi.

Basit bir market alışverişinden, parkta tesadüfen tanıştığımız bir yabancıyla sohbetimize kadar en küçük ayrıntı; kendimizi tanımaya, tanıdıkça kendimize daha da güvenmemize ve dünyanın gözümüzde gitgide küçülmesine neden olur. Birey olarak kendimizi konumlandırdığımız yer, bir ülkenin dışına çıkarak tüm dünyayı kapsamaya başlar.

Üniversite yılları yaşamamız gereken kişisel yolculuğumuz dışında, zamanlama açısından da seyahat etmeye en uygun dönemdir. Ders yoğunluğunu inkar edemeyiz ancak, tam zamanlı bir işte çalışmaktan çok daha esnek bir dönemde olduğumuzu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Özellikle yaz tatilleri, önümüzdeki fırsatları değerlendirmek için yeterli bir zaman.
Seyahat etme arzunuzu iyice uyandırdıysak, şimdi de bu arzunuzu hayata geçirmenize yardımcı olabilecek bazı yollardan bahsedelim. Detaylara bakmadan önce sık kullanılanlarınıza eklemek isteyeceğiniz; güncel yurt dışı staj, konferans, yarışma ve kamp duyuruları bulunan şu siteyi paylaşarak başlayalım: mladiinfo


Yurt Dışında Staj Bulmak

Staj, yurt dışı deneyiminizi kariyer hedefinizle birleştirerek size söz konusu ülkenin istihdam koşulları, iş alanları vb. konularda da gözlem yapma fırsatı sunması açısından yurt dışına çıkmanın en iyi yollarından biridir. Yurt dışı stajlarının güzel yanı ise Erasmus+ kapsamında hibe desteği sağlanıyor olması. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Balkanlar ve Orta Avrupa ülkeleri için 400 Euro; Kuzey Avrupa ülkeleri ve İskandinav ülkeleri için 600 Euro civarında aylık destek sağlanıyor. Gitmek istediğiniz ülkeyi ekonomik yapısını da göz önünde bulundurarak seçmenizde fayda var; örneğin 400 Euro hibe Bulgaristan’da 1 ayı rahatlıkla geçirmenizi sağlarken, 600 Euro hibe ile Norveç’te ancak kiranız ve 1 haftalık market alışverişinizi karşılayabilirsiniz. Ekonomik koşullarınıza göre gitmek istediğiniz ülkeler arasında tercih yapabilirsiniz, staj araştırması yaparken özellikle özel sektörde maaşlı staj ilanlarını da deneyebilirsiniz.


Staj ararken size yardımcı olacak birkaç ipucu verecek olursak; öncelikle özel sektörde mi üniversitede mi staj yapmak istediğinize karar vermekle başlayabilirsiniz. Okuduğunuz bölüme göre değişse de üniversitelerden dönüş almanın özel sektöre göre daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Başvurmak istediğiniz üniversitenin ilgili bölümdeki araştırma konularını inceleyip ilginizi çeken konuyla ilgili biraz bilgi toplayarak, cover mektubunuzda özellikle o konudan bahsederek konuya hakim olduğunuzu gösterebilirsiniz.  


Gönüllü Çalışma Kampları

Gönüllü çalışma kampları ekonomik açıdan yurt dışına çıkmanın en cazip yollarından biri. Konaklama ve yemek masraflarınız karşı kurum tarafından karşılanıyor, sizin sadece ulaşım ile ilgili harcama yapmanız gerekiyor. Çalışma kampları çocuk eğitimleri, yaşlılara sosyal hizmetler, bahçe işleri, sosyal kalkınma projeleri vs. olmak üzere oldukça farklı seçeneklere sahip. Gönüllü çalışma kamplarını danışmanlık firmaları vasıtasıyla bulabilir veya internet siteleri üzerinden aratabilirsiniz. Süre olarak genellikle 3 ay ile 1 sene arasında değişiklik gösteriyor.


Konferans ve Etkinlikler

Yurt dışına çıkmak için eğitsel anlamda güzel bir yol. Mesleğiniz veya ilginizi çeken herhangi bir konuda konferansa veya workshop tarzı etkinliklere katılabilirsiniz. Genellikle konferanslar ücretli olsa da bazı ücretsiz konferans veya etkinlikler de bulunuyor. Ancak gideceğiniz süre kısa olduğu için harcadığınız para da daha az olacaktır. Seyahatiniz sırasında hem sizinle aynı profesyonel kariyeri ya da ilgi alanını taşıyan insanlarla tanışma hem de gittiğiniz şehri gezme imkânı bulabilirsiniz.

Kaynak: Kampüste Ne Var