Üniversitede hocalarla nasıl konuşmalısın

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Üniversitede derse meraklı olmak, öğrenmeye ilgili olmak ve gelişmeye yönelik arzular gibi konular hakkında profesörünle konuşmak yapabileceğin en doğru harekettir. Bazı profesörlerin soğuk tavrı seni korkutmasın çünkü çoğu profesör öğrencilerin yanlarına gelip kendileriyle konuşmasını çok sever. Senin gibi onlar da koca bir dönemi birlikte geçirdikleri insanları tanımak ister. İşte hocanla konuşurken dikkate alman gereken davranışlar:

1. İletişime geçmekten korkma

 Profesörüne ofis saatlerini sormadan önce müfredatında bu sorunun cevabını aramayı unutma. Eğer müfredatta ne zaman olduğunu bulamıyorsan, profesörüne mail atabilirsin. Makul bir hoca ofis saatlerinin her öğrenciye uymayacağını tahmin eder.

Odasına vardığında kapıyı çal (kapı açık olsa bile) ve profesörüne ismini söyleyerek selam ver. Çoğu öğrenci kapıyı çalıp içeri girer ve çekindikleri için isimlerini bile söylemeyi unuturlar. Eğer böyle yaparsan bol stresli 5-10 saniyelik bir bakışma seansı yaşarsın. Bu yüzden çekinme, profesörler konuşkan öğrencileri sever. Ayrıca sadece ders değil onlarla ilişkilerinizi güçlendirmek için de yanlarına uğra. 

2. Not konusuna çok girme

Eğer profesörünle sıkıntı yaşadığın için not hakkında görüşmek istiyorsan dikkat etmen gereken birkaç şey var. “Bu benim notumu etkiler mi?” sorusundaki “Bu” her neyse, genellikle notunu etkiler. Ne kadar önemli olduğu konuya bağlı olarak değişse de sormana çok gerek yok. “Peki hala notum B gelecek mi?” Bu soruyu hepimiz en az bir kere sormuşuzdur. Ama bu soruyu sormamanı tavsiye ediyoruz. Çünkü profesörler böyle bir soruyla karşılaşınca, senin öğrenme değil not ve ortalama odaklı olduğunu düşünecekler. Seni böyle tanırlarsa, sana olan inançları ve pozitif düşünceleri kaybolabilir.

3. Dersler için yardım al

 Eğer bir ders konusunda sıkıntı çekiyorsan, bunu profesörünle paylaş ki senin bu problemi fark ettiğini ve bu konu üzerinde kendini geliştirmek istediğini anlasın. Senin soru sormaya çekindiğin kadar profesörler de sana verdikleri tavsiyenin iyi olup olmadığı konusunda kararsız kalıp endişe ederler. Zaten hocaların sana dersini direkt geçmeni sağlayacak tavsiyeler veremezler. Verirlerse etik dışı bir davranışa dahil olacakları için buna hiç yanaşmazlar. Bu yüzden; “Alarmını uzanamayacağın bir yere koy, not alırken Post-it kullan, planlayıcı kullan, iş bölümleri yap, yazıda kelimeleri Control-F ile bul” gibi tavsiyeler verirler. 

4. Ders içinde sorularını esirgeme

Eğer senin de benim gibi kalabalık ortamlarda küçük çaplı bir anksiyeteniz tutuyorsa, amfide 100 kişinin arasında konuşmak bazen zor olabiliyor. Hocanın dersin en beklenmeyecek kısmında, o öğrenci kalabalığında seni seçmesi vardır ya. “Evet bu konuda sen ne düşünüyorsun?” sorusu geldiğinde her gözün üstünde olduğunu bilip, heyecandan “E-he bilmem ki” dersin. Bu anlattığımız abartının üstünde. Kimsenin sana o gözle baktığı yok. Ne zaman aklına bir soru takılır veya farklı bir fikir gelirse amfide hocanı rahatsız et. Profesörün bu hareketini görmesi, senin girişimci ve aktif olduğunu anlamasına yol açar. Böylece hem aklında soru işareti kalmayacak hem de profesörün gözüne girmiş olacaksın. 

5. Doğruyu söyle

2-3 dönemlik deneyimi olan bir profesör bile artık öğrencilerin nasıl yalan söylediğini fark eder. Çoğu zaman hocalarının karşısına bahaneyle çıkınca, bu durumdan sıkılırlar ve sana kuşkuyla bakarlar. Eğer senin dediğinin yalan olduğunu anlarlarsa, bundan sonra senin isteklerine veya dediklerine zorunlu olmadıkça kulak asmazlar. Eğer gerçekten yalan söylemen gerekiyorsa, ödevimi köpeğim yedi ya da evde kaldı gibi klişe bahanelerle değil de hocanızın evde gülmek için anlatabileceği bir şeyler sallayın.

6. Konuşmaları sen sonlandırma

Hocanla yaptığın konuşmaları sonlandırmak alengirli bir iştir. Bazı hocalar senin yerine konuşmayı sonlandırır, bazıları ise konuşmayı asla sonlandırmayarak konuşmaya devam ederler. Yani “gidebilirsin” lafını her zaman profesörlerinden duyamayabilirsin. Bu yüzden eğer böyle bir durumla karşılaşırsan, konuşmayı bitirme inisiyatifini sen üstlenme.

Kaynak: lifehack