Uçak Biletini Ucuza Getirmenin İpuçları

HABERLER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Ne güzel şey değil mi uçmak :) Koltuk aralıkları genişse, yemeği varsa bir de cam kenarından ilk defa göreceğin şehri kuş bakışı izliyorsan tadından yenmez. Güneyde tatiller, Erasmus, Interrail rota başlangıcına uçuş… Bunlar kadar iyi bir şey varsa o da uçak biletini ucuza alabilmek. Malum canlı fiyatlandırma meselesi. Okuyacağın bilgiler kesin ve değişmez kurallar değil, yalnızca faydalı ipuçları.

 

Canlı fiyatlandırma, havayolu şirketlerinin kullandığı talep, uçuşa kalan süre ve birçok alt kırılımın göz önünde tutularak online fiyat hesaplama mekanizması. Önemli olan bu mekanizmanın fiyatları düşük gösterdiği dönemleri bilmek.

 

En ucuz gün ve saatler

http://kampustenevar.com/upload/Resim2.jpg

 

Özellikle yurt içi uçuşlarını düşündüğümüzde bileti en uygun ücretlere bulabileceğin gün ve saatleri şöyle sıralayabiliriz. Çarşamba ve perşembe günleri, o günlerin içinde de 12:00 ile 16:00 arasındaki saatler. Sıra dışı bir durum, bir bayram tatili olmadığı sürece genellikle bu zamanlarda ucuz bilet bulunabiliyor.

 

En pahalı zamanlar ise hafta içi pazartesi sabahları, cuma akşamları; hafta sonu ise pazar akşamları.

 

Ücret performansı gidilecek bölgeye ve bölgenin değişkenlerine göre de farklılaşabiliyor. İstanbul-Bodrum fiyatlandırmasının kriterleri ile İstanbul-Gaziantep seferinin kriterleri aynı değil.

 

Yurt dışında bu durum farklılık gösterse de hafta içi öğleden sonra ipucu geçerli diyebiliriz.

 

Zamanlama

http://kampustenevar.com/upload/Resim3.jpg

 

Uçak biletini ucuza almak için en ideali 2 ay önceden takibe başlamak ve en düşük fiyatı bulunca satın almak.  Talebin yoğun olduğu dönemleri de göz önünde bulundurarak tercihleri dikkate almakta fayda var. Noel dönemi, yılbaşı, Ramazan ve Kurban Bayramları gibi dönemlerde talep çok olacağından fiyat da yüksek olacaktır.

 

Gideceğin lokasyonun da kendine has, talebinin çok olacağı dönemler olabilir onu da göz önünde bulundurmak da bir diğer önemli konu. Örnek vermek gerekirse, Rusya’da gerçekleşecek Dünya Kupası final maçı için Moskova’ya bilet bakarsan, fiyatların çok üst seviyelerde olduğunu görebilirsin. Bu örnek festivaller, şehre özel kutlama günleri, turistik dönemler olabilir.

 

Tarih esnekliği

http://kampustenevar.com/upload/Resim4_82459.jpg

 

Öğrenci olmanın en güzel yanlarından biri burada karşımıza çıkıyor. Yaz okuluna kalmadıysan ve yaza özel farklı bir planın yoksa zamanda esneklik göstermen, çalışan bir mezuna göre çok daha olası. Düşünsene çalıştığın zaman yılda bir defa yıllık izin alacaksın ona da bilet fiyatları uçmuş olacak.

 

Gitmek istediğin noktanın bilet ücretlerini kontrol ederken birkaç gün öncesi ve sonrasını kontrol etmek ciddi tasarrufa sebep olabilir. Bir diğer konu da gidiş-dönüş uçuşlarının arasında en az bir hafta bulundurmak. Genellikle kısa aralıklı gidiş-dönüş yolculuklarına göre uygun olduğu belirtiliyor.

 

Havaalanı seçimi

http://kampustenevar.com/upload/Resim5.jpg

 

Havayolu şirketlerinin ücretlendirme mekanizması arasında havaalanına ödenen bedeller ve vergiler de yer alıyor. Bu ücretleri de aslında biz yolcular biletlerde eklenmiş olarak görüyoruz. Onun için, gideceğin yerin birden fazla hava alanı seçeceği varsa veya yakın bölgede ulaşılabilir farklı havaalanı yer alıyorsa onları da dikkate almak önemli.

 

Kıyaslama siteleri

http://kampustenevar.com/upload/Resim6.jpg

 

Kıyaslama sitelerinin verdiği ücretlerle havayolu web sitesinde yer alan ücretler genellikle aynı değil. Hatta kıyaslama siteleri daha uygun fiyatlar veriyor. Aynı zamanda aktarmalı yolculuklar için kombinasyonlar yapıyor, uçusu ucuza getirmenin yollarını öneriyor.

 

En bilinen kıyaslama siteleri şöyle:

Herkese iyi uçuşlar :)

Kaynak: Kampüste Ne Var