Üniversiteye Kayıttan İtibaren Karşılaşılan 10 Durum

EĞİTİM, HABERLER

Yazar: Mehmet Semih İpek

1.    Ee, ne olacaksın sen mezun olunca?

http://kampustenevar.com/upload/1_10811.jpg

Kazandığın bölümle ilgili tercih yaparken veya hedeflerken de araştırmıştın ama şimdi daha derin araştıracaksın. Alanınla ilgili bilgileri araştırdığın kadar blog ve sözlüklerden bölümünle ilgili yapılan şakaları muhabbetleri de öğrenmeye çabalayacaksın. Öğreneceksin ki ortamlarda Fransız kalmayasın.
Bir de bitmek üzere olan şu güzelim yaz tatilinde kahvaltıya veya ev ziyaretine gelenler, bölümünle ilgili sorular soracak. “Ne olacaksın sen mezun olunca?” sorusunun cevabını iyi paketleyip sunman şart. Yoksa arkasından “Geçerli bir bölüm mü yani?” sorusunu duyabilirsin.


2.    "Kendi başıma kaydolayım, anne-babasıyla gelmiş demesinler."

http://kampustenevar.com/upload/2.jpeg
Kayıt olurken herkes okula-özellikle yabancı şehirdeyse- ailesiyle birlikte gelir. Yine de körpe üniversitelimiz henüz tanımadığı muhtemel arkadaşları birkaç ay sonra kendisini ortamda gömmesin diye kayda yalnız gitmek ister. 


3.    Yurt mu, ev mi?

http://kampustenevar.com/upload/3.jpg
Yabancı bir şehirde yaşamaya başlayacak olan üniversitelinin en önemli mevzularından biri. Genelde ekonomik olarak gücün tek başına eve çıkmaya el vermez, yurtlar da giriş-çıkış kısıtlamaları nedeniyle senin istediğin üniversite hayatını vermez. Eve çıkacak tanıdık birini bulup güvenmek de zor tabi. Yurda çıkarsın. Ve o mevzu genellikle “Bir sene yurtta kal, arkadaş çevreni, şehri-koşulları bir gör seneye eve çıkarsın” diye bağlanır.


4.    Şehri keşfetmek için turlama

http://kampustenevar.com/upload/4.jpg

Bu madde de öncelikle yabancı bir şehirde üniversiteye başlayacak olanlar için geçerli. Yazın başındaki statünle sonundaki statün arasında artık çok fark var. Sanki bir tünelden geçmişsin ve çıkışında cool bir üniversiteli karizması giydirilmiş gibi hissedersin. Yurda-eve yerleşip aileni yolcu ettikten sonra şehirde kendi başına çıktığın ilk keşif gezintisi var ya, o an bir hatıra fotoğrafı çek. Çünkü iyi anılar da biriktirsen kötü anılar da biriktirsen o şehirde bir daha bu kadar turist olamayacaksın.

5.    Kredi bağlanana kadar bababank


İlk iki ay öğrenci kredisi başvurularıyla geçer ve genelde üçüncü ay bağlanır. Her ayın 7’sinde yatacak ve çok zor zamanlarda yetişecek olan 470 TL’den henüz mahrum kalırsın. Onun için ailenden her zaman isteyeceğin miktardan biraz daha fazlasını istemek durumunda kalırsın. 

6.    İngilizce sınavı

http://kampustenevar.com/upload/5.jpg
Birçok üniversitede yapılan bu sınav lisans öğrencilerinin hazırlık okuyup okumayacağını belirliyor. Bu sınavda geçer bir not alamazsan o şehirde 4 değil 5 yıl kalacağın anlamına geliyor. Bazı okullar-bölümler isteğe bağlı hazırlık okutuyor ama istisna. Kendi bölümünle ilgili birçok şeyi öğrenmeye aşkla bekliyorken aranıza 1 sene daha gireceğini bilmek üzer. Ha bölümün birinci yılında da çok genel geçer, teorik şeyler öğreneceksin o ayrı. Bu İngilizce sınavına üniversite hayatının çok da bal-kaymak tadında geçmeyeceğinin ilk sinyali diyebiliriz.


7.    Birbirine bakan yabancı yüzler

İlk derste ve kantinde birbirine bakan, arkadaş olmak için birbirini inceden süzen insanlar topluluğu. Kimi arkadaş grubu kurmak için kimi de sevgili yapmak için elektrik aldığı kişilerle doğaçlama muhabbete girer. O kurulan ilk arkadaş grubu genellikle mezun olana kadar hatta üniversite hayatından sonra bile en iyi grubun olarak kalır.


8.    Oryantasyon günleri

http://kampustenevar.com/upload/7.jpg

Üniversitede dersler başlayalı bir-iki hafta oldu, yurtta-evde de alışmaya başladın ortama. O yadırgama hallerin kalmadı eskisi kadar. Muhabbet edebileceğin birileri var ne güzel. Oryantasyon günleri bu alışma sürecini hızlandırman için bulunmaz bir fırsat. Üniversite kulüpleri, faaliyetler, uluslararası fırsatlarla ilgili seni bilgilendirmek için can atan ve senin çekingen olabileceğini önceden tahmin edebilen birçok kişi seninle tanışmak ister. Tanışır, kulüplere kayıt olur, muhabbetini sürdürürsün. Bir sonraki programlarını artık onlarla yapmaya başlarsın.


9.    Sosyal medyadan karşılıklı takipleşmeler

http://kampustenevar.com/upload/8.jpg
Ee artık sınıftan arkadaşların var, kaldığın yerden birileri var. Katıldığın gruplardan da birçok arkadaşın oldu. Bunların her biri karşına sosyal meydada arkadaş önerisi olarak çıkacak. Sen de ya arkadaşlık teklifi gönderecek ya da kabul edeceksin. Arkadaş listesi birden kabarır, sosyal medya hesabındaki fotoğraflar tekrar gözden geçirilir, yeni arkadaşlar stalk’lanır.


10.    Kulüpler ve etkinlikler

http://kampustenevar.com/upload/9.jpg
Mezun olduğunda veya staj görüşmesi yaptığında karşına çıkacak sorulardan biri de “Üniversite hayatında ne kadar sorumluluk aldın?“ olacak. Proje üretmeyi öğrenmek, gönüllü etkinliklerde rol almak kariyerin için seni öne çıkartacak en önemli etkenlerden biri. İyi arkadaşlıklar, eğlenceli deneyimler ve kişisel gelişim açısından mesafe kat etmek istiyorsan kulüplere ve etkinliklere katılmayı ihmal etmemelisin.

Kaynak: Kampüste Ne Var