Taş Devrinden Günümüze Teknoloji

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

İnsanoğlu var oluşundan bu yana yaşamını kolaylaştırmak adına durmak bilmeyen bir icat çıkarma derdinde. Başlangıcı taş yontmaya dayanan, gelişerek 18. yüzyıl ‘Sanayi Devrimi’ ne kadar uzanan, halen de devam eden bu süreç insanlıkla birlikte hızla büyüyor.

Tekerleğin bulunması, matbaanın icadı, buhar makinesinin icadı, kodlanabilir bilgisayarın üretilmesi birbirinden farklı alanlara hizmet eden buluşlardan en önemli örnekler arasında ancak günümüz teknolojisi tüm bu icatları unutturabilecek kadar hızlı ilerliyor. Öyle ki son 10 yıldaki teknoloji gelişmeleri tüm zamanlardaki ilerlemenin en büyük kısmını oluşturuyor. Öncelerde kilometrelerce uzakta biriyle konuşabilmek hayalken, şimdilerde su altıda video görüşmeleri yapmak mümkün oldu.

Günümüzde geliştirilen 3 önemli teknoloji,

VR (Virtual Reality): Sanal gerçeklik ismiyle olarak gündeme oturan bu teknolojinin amacı gerçek yaşam dışında, hislerin bilgisayar tarafından 3 boyutlu olarak oluşturulmasıdır. Genel olarak bir gözlük tarafından sağlansa da şimdilerde vücuda yerleştirilen sensörlerle tüm vücut fonksiyonlarını bilgisayar ortamına dökmek mümkün.

Nesnelerin İnterneti: İngilizce bilinen adıyla Internet of Things (IoT), hayatımıza önemli değişimler katıyor. Kullandığımız tüm cihaz ve eşyaların kablosuz erişim ve internet ile birbirlerine bağlanması ya da internet üzerinden kontrole açık hale getirilip yönetiminin sağlanmasını sağlayan teknolojidir.

Yapay Zeka: Microsoft, IBM , Google vb. büyük şirketler tarafından uzun zamandır geliştirmesi yapılıyor. Farklı uygulamalarını yeni yeni görmeye başladığımız yapay zeka, günümüzde özellikle robot yönetimi ve davranış aktivitelerinde kullanılmakta. Asıl amacı ise makinelere insan özellikleri kazandırmak.

İnternet kullanımının artması ve oluşan verinin internet üzerinde depolanmasıyla oluşan “Big Data” yani “Büyük Veri” de başlı başına yeni bir sektör haline geldi. Durumdan faydalanmak isteyen kötü niyetli geliştiriciler ise bu verileri çözümleyip kişisel hayat gizliliği ve güvenliğini tehlikeye atıyor. 

Kısacası gelişen teknolojinin bize fayda mı sağlayacağı yoksa bizi tehlikeye mi atacağı hala tartışma konusu.

Kaynak: Kampüste Ne Var