Tarihin İki Parçası: İnsan ve Kozmetik

STAJ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Arkeolojik bulgulara göre bundan yarım milyon yıl önce de bir Homo erectus dişisi günümüz tabiriyle gözlerine kalem çekiyordu. Arkeologlar, bir Homo erectus bölgesinde yaptıkları çalışmalarda muhtemelen vücudu boyamak için kullanılan uçları sivriltilmiş kırmızı toprak boyalı sopalar buldular.

Kozmetik tarihi, insanlık tarihiyle paraleldir. İnsan var olduğundan bu yana kendisiyle ilgilenmiş, kimi zaman kendisini sağlıklı göstertermek kimi zaman ise canlı ve çekici görünmek için bakımına dikkat etmiştir.

Geçmiş ve günümüz kozmetik dünyası arasında anlayış olarak bir fark bulunmasa da asıl fark kozmetik ürünlerinin iç yapısında bulunuyor. Geçmişte renkler ve cilde iyi geldiği düşünülen maddeler tamamen doğadan elde edilirdi. Bir ağacın yaprağı taşla iyice ezildiğinde aradığınız rengi size verirdi. Öncelerde bölge işaretlemek, duvar resmi çizmek için kullanılan bu renkleri insanlar daha sonra kötü güçlerden korunmak, kamufle olmak, tehlikeli düşmanlara karşı tehdit oluşturmak için kendi vücutlarında kullanmaya başladılar.

Kozmetiğin en eski modern kullanım örnekleri ise milattan önceki Mısır ve Güney Irak medeniyetlerinde kullanılan Kohl boyası ile karşımıza çıkıyor. O dönemlerde bu boya gözleri daha büyük göstermek için göz çevresine uygulanmış. Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin yaşadığı dönemin kozmetik uzmanı olduğu ve Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ise güzelliğini kendi yaptığı kozmetiklere borçlu olduğu da tarihte yerini almıştır.

Mısırlıların kozmetik alanındaki bilgileri İbranilere, Asurlulara, Babillilere, Perslere ve Yunanlılara kadar ulaşmıştır.

Antik Yunanda fiziksel güzelliğin, kusursuz bir ruhun varlığının işareti olduğu fikri benimsenmiş, Dıştan görünenin, içeridekini yansıttığı, erdemi ve zekayı da temsil ettiği için değerli bulunmuştur.

Kozmetiğin gelişiminde önemli rol oynayan Çinliler ise Kozmetiği asaletin simgesi olarak görmüş ve Çin kadınları Soyluluk seviyesine göre yüzlerini altından gümüşe kadar farklı tonlarda boyamışlardır. Alt sınıf kabul edilenlerin ise boyanmaları yasaklanmıştır.

Kozmetiğin insanlık tarihine olan etkisi hafife alınmaması gereken bir gerçektir. Renkleri ve kullanım yöntemlerini geliştirenlerin dünyada kitlesel olarak bir iz bıraktığı bu sektör, tarihi ve modern dünyadaki geliştirilebilirlik potansiyeli ile cezbedici bir halde.

Peki, böyle bir şansın olsun ister misin?

Note Cosmetics, üniversite öğrencilerini Online Gelişim Programı’na davet ediyor! Note for Future - Genç Yetenek Programı ile kozmetik sektörüne fikirleriyle yön vermek isteyen üniversite öğrencilerini dahil edeceği programının ilk 6 haftalık etabını başlatıyor.

Note Cosmetics’in, “Biz Note’uz, Gençlerden İlham Alıyoruz!” mottosuyla yola çıkarak başlattığı Note for Future - Genç Yetenek Programı; genç zihinlerden ilham alarak değişim ve dönüşümü gerçekleştirmeyi hedefleyen, dinamizm, sürdürülebilirlik ve yenilik vizyonuyla karşılıklı değer yaratmayı amaçlıyor.

Program çerçevesinde, üniversitelerin lisans programlarında eğitim gören genç yeteneklere, profesyonel ve katılımcı bir çalışma ortamında, hayal ettikleri fikirlerini gerçeğe dönüştürme özgürlüğü tanıyan bir hareket alanı yaratıyor.

Ve sizlere Note Cosmetics ailesinden bir mesaj bırakıyoruz: 

“Biz Note ekibi, gençlerin potansiyellerini açığa çıkarıp kendi sınırlarını keşfederek, geleceklerini şekillendirmede onlara rehber olacak bu keyifli yolculukta geleceğin mimarlarına eşlik ederek, yeni dünyanın tasarımını izlemek için büyük heyecan duyuyoruz.”

Program Sonunda Neler Kazanacaksın?

Tüm Program Katılımcıları:
Note ürün paketi 
Başarı sertifikası

Projesi Başarılı Bulunan Katılımcılar:
Tek seferlik burs (eğitim desteği)

Note for Future - Genç Yetenek Programı Detayları

İlham Vereceğin Departmanlar ve Kontenjanlar:

Ar-Ge: 4 Genç Yetenek
Pazarlama: 4 Genç Yetenek
Grafik Tasarım: 2 Genç Yetenek

Kimler Başvurabilir?

Pazarlama:

• Üniversitelerin Sosyal Bilimler, İşletme veya İletişim bölümlerinde okuyan (3. Veya 4. Sınıf) 
• Pazarlamaya ilgi duyan ve bu alanda kariyer hedefi olan
• Öğrenmeye ve gelişime açık
• Ekip çalışmasına yatkın
• Yaratıcı
• İletişim becerileri yüksek
• Dinamik ve sorgulayan

Grafik Tasarım:

• Üniversitelerin Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde okuyan (3. Veya 4. Sınıf)
• Kozmetik ve kişisel bakım sektörlerine ilgi duyan ve bu alanda kariyer hedefi olan
• Ambalaj, Logo, Reklam çalışmalarına ilgi duyan
• Öğrenmeye ve gelişime açık
• Yaratıcı
• Detaylara önem veren

AR-GE:

• Üniversitelerin Kimya, Kimya Mühendisliği, Eczacılık fakültelerinde lisans eğitimine devam eden,
• Yaratıcı ve analitik düşünme becerisi yüksek,
• Kozmetik Ar-Ge’si ve üretimi alanlarına ilgi duyan,
• Bir prosesin/ürünün fikir aşamasından, o ürünün/prosesin rafa çıkıncaya kadar geçen sürede neler olup bittiğini MERAK eden,
• Ekip çalışmasına yatkın, öğrenmeye & duymaya & denemeye açık, ürün/proses takip yeteneğine sahip,
• Analiz etme, yorumlama ve problem çözme becerisine sahip genç yetenekler arıyoruz.


Başvuru için CV’ni göndermen yeter!
note@kampustenevar.com

Kaynak: Kampüste Ne Var