Suudi Arabistan'da 85 bin yıllık keşif

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Suudi Arabistan'da insanın yerküredeki göç tarihini değiştirecek bir parmak fosili bulundu. Ayrıntıları 'Ecology and Evolution' dergisinde yayımlanan keşif, Suudi Arabistan'ın el Wusta bölgesinde yapıldı. Araştırmacılar, korunmuş bir dere yatağında bulunan parmak fosilinin, sadece ilk insana ait olabileceğini ve yaklaşık 85 bin yıl öncesinden kaldığını belirtti.

Doğrulanması halinde fosilin, Arap Yarımadası'nda 85 bin yıl önce yaşayan insana ait ilk kalıntı olacağı kaydedildi. Griffith Üniversitesi'nden Paleontolog Julien Louys, keşfin 85 bin ila 90 bin yıl önce insanın Afrika ve Doğu Akdeniz dışında bir bölgede yaşadığını gösterdiğine dikkati çekerek, insanın buralardan 60 bin yıl önce göç ettiği görüşüne meydan okuduğunu söyledi. Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu'nun destek verdiği uluslararası araştırma ekibinin, el Wusta'da ayrıca işaretlenmiş hayvan kemikleri ve taştan aletler bulduğu ifade edildi.

http://kampustenevar.com/upload/fosil.jpg

85 bin yıllık olduğu düşünülen parmak izi fosili, insanların yer yüzündeki göç güzergahına dair bilinen her şeyi değiştirebilir. İlk insanların bundan on binlerce yıl önce yaptıkları göçler, bugün yeryüzüne dağılmış olan 7 milyardan fazla modern insanın tarihini belirledi. Aslında kökenimize ilişkin çok farklı teoriler olmasına rağmen hakkında en çok kanıt bulunan görüş, ilk insanların 60 bin yıl önce Afrika’dan yola çıktığını gösteriyor.