Staj yaparken dikkat etmen gereken şeyler

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Hayal ettiğimiz kariyere sahip olmak için stajlar bizim için büyük fırsatlardır. Birkaç stresli mülakattan sonra, birçok uzmanla birlikte çalışma şansına sahip olacaksın. Peki bu insanlarla nasıl konuşman lazım? İşe başladıktan hemen sonra, ofis içindeki şakalaşmaları kavramaya başlayacaksın ve hangi konular hakkında konuşmaktan kaçınman gerektiğini anlayacaksın. İşte bunlardan birkaçını senin için derledik!

1. Şikayet etmekten kaçın

Sıkıcı ve sinir bozucu olmasına rağmen stajlar öğrencilerin ilgilendikleri alanlarda daha donanımlı olmasını sağlar. Verilen işler ne kadar kolay olursa olsun, hiç şikayet etmeden hepsini yerine getirmen lazım. Buna fotokopi çekmek de dahil… Her staj öğrencilerin ileriye yönelik ve motivasyonu yüksek olmasını amaçlar. Sakın ofiste Garfield gibi tembel ve huysuz olma, birileri mutlaka fark eder.

2. Gıybetten uzak dur

“Neyi bildiğin değil, kimi tanıdığın önemlidir.” Çok doğru bir söz olmakla birlikte bütün stajyerlerin bunu akıllarında bulundurması lazım. Yani yanında çalışan insanlarla iyi geçinmeye çalış. İş arkadaşını sevmek zorunda değilsin ama bu insanların arkasından konuşma hakkını tabii ki sana vermiyor, hem unutma yerin bile kulağı var! 

3.Sosyal medyaya iş getirme!

Sosyal medyadan kopmak imkansız, evet. O yüzden akıllı telefonunu sessize al ve çekmeceye koy! Akıllı telefonunun dikkatini dağıtmasına izin verme. Şirketin ya da iş arkadaşların hakkında gereksiz tweet atmaktan uzak dur. Unutma, sosyal medyayı kullanan bir tek sen değilsin!

4. Övünmenin dozunu kaçırma

Evet, tabii ki ofisteki en bilgin insan sensin. Ancak oradaki insanlar maalesef böyle düşünmeyecek. Yarım saat boyunca kesintisiz fotomontaj becerilerinden veya felsefeye olan tutkundan bahsedebilmene rağmen bunu stajdayken yapma. İnsanlar seni kırmamak için sıkılmamış numarası yapabilirler, ama sen buna aldanma. Ofis hayatında deneyimli olan insanlar, her zaman üstündeki personeli odak noktası yap derler. Bu tek yönlülük senin hoşuna gitmeyebilir, fakat zamanla odak noktasının sana kayacağını görebilirsin.

 5. Boş sorular sorma

Eğitim hayatımızda öğretmenlerimiz bize hep soru sormaktan çekinmememiz için aptal soru yoktur demiştir. Size bir sır vereyim arkadaşlar, aptal sorular vardır! Patronuna ya da süpervizörüne Google’da iki dakikalık araştırmayla cevabını bulabileceğin sorular sorma. High Museum of Art Müdür Yardımcısı bu konu hakkında şu sözleri söylemiştir: “Birisinin bana soru sormasında hiçbir sakınca yok, ancak bir problemi kendileri çözünce hem rahatlıyorum hem de hoşuma gidiyor.” Bu yüzden eğer aklındaki soru çok çok zor değilse, kendin cevabını ara. Eğer bulamazsan, o zaman sormanda hiçbir sakınca yok.

6. Diğer stajyerlerle rekabet etme

Ofiste senin dışında stajyerler varsa ve eğer kendini onların önüne çıkarmak istiyorsan, dikkatli ol çünkü bu düşünce ters tepebilir. Onlarla rekabet edeyim derken stres altına gireceksin ve bu senin adına kötü bir izlenim verebilir. Bunun yerine düzenli çalışmak ve doğru tavırlara sahip olmak, senin iyi bir stajyer olarak gözükmende daha büyük rol oynar. 

7. Espri konusunda dikkatli ol

Staj yaptığın ofiste, yanındaki süpervizör ya da patronun büyük ihtimalle yaşça büyük olacak. Onlarla yakınlaşman ofis hayatını kolaylaştıracak. Ancak konu espri olduğunda biraz daha dikkatli ol, çünkü arada bir jenerasyon farkı var. Komik olduğunu düşündüğün espri onlara küçük bir tebessüm bile yaşatmayabilir ve anlamadıkları için senin espri anlayışını anlamsız bulabilirler. Bu nedenle yapacağın küçük komiklikleri cımbızla seç.

8. Yorgun olduğunu anlamasınlar

İş hayatının yorucu rutinine alışmak zorlu bir süreçtir ve zaten staj kısmı bu sürecin ta kendisidir. Normal olarak bu tempoda çalışırken arada yorgun düşebilirsin ama bu yorgunluğunu patronuna göstermemeye çalış. Uykunun geldiğini anladığın an kahveni hazırla ve seni en çok heyecanlandıran işi yapmaya çalış.

Kaynak: collegemagazine