SpotMini artık kapıları açıyor!

BİLİM VE TEKNOLOJİ, GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Teknolojiye ve gelecekte robotların nasıl olacağına kafa yoranların sıkı takip ettikleri, yapay zeka ve robotlar hakkında gündeme gelen haberlerden ötürü ise sıkça adını duymaya başladığımız Boston Dynamics, her ay yeni bir gelişme ile karşımıza çıkıyor.

 

 

Öncelikle şirket hakkında biraz bilgi verelim. Boston Dynamics insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketi. İlk defa hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robotu geliştiren Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve çalışma arkadaşlarının geliştirdiği bu robotlar her geçen gün yeteneklerine bir yenisini daha ekliyor. Birkaç ay önce üzerinde çalıştıkları robot Atlas ile herkesi şaşırtan şirket, meşhur robotları SpotMini’nin yeni görünüşünü birkaç ay önce yayınlamıştı. Yeni tasarımda üst kısımda yer alan ekstra kol, yeni tasarımda kaldırılarak daha modern bir görünüm kazanmıştı. Şimdi ise SpotMini’ye yeni eklenen özellikle aynı kol yine karşımıza çıkıyor.

SpotMini’ye Kinect tarzı 3-D izleme sistemi ekleyen Boston Dynamics, meşhur robota şimdi de kapı açma özelliği ekleyerek takipçilerini şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Alphabet tarafından SoftBank‘e satılan ABD’li teknoloji devi Boston Dynamics’in gelecek aylarda robotlara hangi özellikleri ekleyeceği ise şimdiden herkesin merak konusu olmaya aday gözüküyor.