Sosyal medya kıskançlığı

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Gün geçtikçe gelişen teknolojiye kayıtsız kalmak neredeyse imkânsızlaşıyor. Sosyal aktivitelerin yerini sosyal medyaya bıraktığı bu günlerde, etkilerini ne kadar içinde olursak o kadar göremiyoruz. Farkındalık yaratmak için sana birkaç araştırmadan söz edeceğiz. Sosyal medya kıskançlığı, insanların sürekli olarak yayınladığı ve paylaştığı şeyleri okumakla ilişkilendirilen gıpta duygusudur.

Kabul etsek de, etmesek de hepimiz sosyal medyada paylaşmaya karar verdiğimiz her şeyi seçicilikle paylaşıyoruz. Hep mutluluğa odaklı paylaşımlar yapıyoruz ancak hayatımızda mutlu olmak kadar doğal bir duygu olan mutsuzluk da var.

Milkround'dan yapılan yeni araştırmaya göre, gençler sosyal medyada yer alan yayınlar yüzünden giderek arkadaşlarının işlerini kıskanıyorlar. Araştırma; gençlerin% 95'inin, arkadaşlarının işlerini kıskandığını, seyahat olanaklarının bu kıskançlığın ana sebeplerinden biri olduğunu buldu. Ankete katılanların % 37'si sosyal medyayı birini veya bir hayatı kıskanmak için ana kaynak olarak gösterdi.

Snapchat hikaye özelliği ile baş sırada olsa da çok küçük farklarla ikincilikte LinkedIn var. İnsanların özgeçmişlerinin derlemelerinden oluşan sitede profil fotoğrafı dışında kişilerin sadece unvanlarını barındırıyor olsa da kıskanılıyor.

Manchester Metropolitan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Dr. Sarah Parry, "Öğrencilerin ve mezunların% 60'ında kariyerlerinde ne yapmak istediklerinden hala emin değiller. Bu güvensizlik, algıladıkları şeyin sürekli mesajını gördüklerinde kolaylıkla kıskançlığa dönüşüyor. Algı biçimleri bu yönde hareket etmelerine izin verirken kişilerin sorunlarının üstesinden gelme şekillerine dair bir fikir edinip onları da kıskana biliyorlar" ve Parry şöyle devam ediyor; ‘Öğrenciler ve mezunlar, bu duyguların tamamen doğal olduğunu ve yalnız olmadıklarından haberdar olduklarını ekliyor.’ Gençlerin% 46'sı kıskançlığın önemli bir nedeni olarak listelenen maaşları gösteriyor.

Neler yapabiliriz?

Hayatını doğru bir şekilde yansıtacak daha fazla sosyal medya mesajı ekle - iyi ve kötü -. Hayatının daha parlak görünmesi için bir filtre kullanma veya mükemmel kompozisyon oluşturmak için paylaşacağın şeyleri kırpma. Dünyanın gerçek yaşamını görmesine izin ver. Dr. Parry'den senin için üç ipucu aldık: Senin için nelerin önemli olduğunu değerlendir, yüz yüze görüşme planları yap ve kıskançlık duygularını kışkırtan kanalları kes.