Sokakları Sanatla Süsleyen Adam; Banksy

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Şeyma Sancak

Dünyanın en esrarengiz sanatçılarından biri olan Banksy karanlık ve hicivli mizahıyla dikkatleri üstüne toplamış ve politik, çevreci, savaş karşıtı gibi belli konuları eleştiren mesajlarıyla tanınmış efsanevi bir sokak sanatçısı. Ürettiği eserlerle toplumu iki kutuba ayıran Banksy'nin büyüleyici eserlerine göz atmaya ne dersin?

Peki Kim Bu Banksy?

Duvarların Efendisi, Gizemli Sanatçı, Büyülü Eller ve daha niceleri. Yaptığı eserler ve kimliğinin bilinmemesi Banksy’nin bu isimleri almasının sebebi.

Dünyanın en esrarengiz sanatçılarından biri olan ve İngiliz olması dışında hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmeyen efsanevi sokak sanatçısı, Banksy, bu adı eserlerinde imza olarak kullanmaktadır. 1990’ların başında serbest bir graffiti sanatçısı olarak resimler yapmaya başlayan Banksy Londra ve Bristol’de yapmış olduğu graffiti sanatı ile ilk kez dikkatleri üzerine çekmiştir.

Banksy’nin sanat eserleri genellikle hicivli ve karanlık mizahı graffiti ile birleştirerek politik, savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy, istediğinin iyi resim yapmak olduğunu ve esas kimliğini açıklamayacağını da ifade etmiştir.

Banksy’nin kamu malına zarar verdiğini düşünen, yapıtlarını sanat eseri değil terörist eylemi olarak adlandıran bir kesim ile birlikte İngiliz hükümeti de kimliğinin ifşa olması durumunda suçlu gibi yargılanacağını öngörmüştür. Bu tehdit Banksy’nin   kimliğini açıklamaması için başka bir neden olarak görülebilir.

Haydi gelin Banksy’nin eserlerine birlikte göz atalım.

Banksy, iyi resim yapmasının yanı sıra bir de film yapmıştır. "Exit Throught The Gift Shop" filmiyle 2010 yılında çizimleri dışında kendini tasvir edebileceği başka bir alana adım atmıştır.

Londra’nın duvarını süsleyen "Kırmızı Balonlu Kız", Banksy’nin en bilindik eserlerinden biridir. Bu eser ‘’Her Zaman Umut Vardır’’ anlamını taşımaktadır.

     

Yukarıdaki iki eser Banksy’nin Batı Şeria’daki İsrail’in intihar bombacılarına karşı güvenlik gerekçesiyle kurmuş olduğu güvenlik duvarının üzerine yapmış olduğu dokuz eserinden iki tanesidir.
Duvarın İsrail tarafında bulunan bu çizimlerle Banksy, İsrail inşaatını tiye almıştır.

Londra’nın Kuzeyinde bulunan bu duvar graffitisi Doğu Londra’da bir müzede sergilenmiştir. Banksy’nin en pahalı eseri olarak bilinmektedir.

Los Angeles’da bulunan bu eseri ise bir grup tarafından otoparkın park alanına çevrilmesi konusundaki çabalarına ışık tutmuştur.
 

Banksy, 2010 Ekim tarihinde dünyaca ünlü çizgi dizi Simpsons’ın açılış bölümünü yapmıştır.

Banksy, önce sevimli bir giriş yapmış olsadakendi dokunuşlarıyla karanlık ve eleştirel bir boyuta geçmiştir.
Simpsons tarihinde o zamana kadar bir ilk olarak kaydedilen çocuk işçi istismarından hayvan hakları istismarına kadar pek çok problem trajikomik bir uslupla eleştirilmiştir.
 

Kaynak: Kampüste Ne Var?