Sokak Fotoğrafçılığı

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: İrem Aydoğan

Aslında çoğumuz Sokak Fotoğrafçılığını gün içinde amatörce yapıyoruz. Ama gerçek bir sokak fotoğrafçısı olabilmek için öncelikle hayata karışmamız gerekir. Sokaktaki, caddedeki anları doğallığıyla yakalayabilmemiz için orada yaşayan insanlardan biri gibi olmalıyız. Bu anları yakalarken çabuk hareket etmeli, bunun için de kılık kıyafetimiz, görünüşümüz dikkat çekmemeli ve rahat olmalıyız. Aslında sokak fotoğrafçılığı da tek başına değil, onu besleyen birden çok alan mevcut. Şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Klasik Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak fotoğrafçılığının tüm tanımlarını kapsayan fotoğrafçılıktır. Sokağa, caddeye çıkıp ve hayata karışıp yaşanan sürprizlerin, anların, kısaca "hayatın" yansıtıldığı fotoğraflardır. Sokak fotoğrafçılığında herkesin kendine has bir üslubu vardır. Bu nedenle net bir ekipmandan ve tarzdan bahsedilemez.


2. Agresif Sokak Fotoğrafçılığı

Hayatın akışına hiç dokunmadan, insanların yaşamına doğrudan müdahale ederek, ummadıkları anda çekilen fotoğrafçılık türü diyebiliriz. Aslında bu fotoğrafçılığı yapmak sosyal anlamda büyük bir cesaret gerektiriyor. İnsanlara yaklaşmak, izin almadan müdahale etmek çok da kolay olmasa gerek… Bu türün en büyük ustası Bruce Gilden mesleki yaşamıyla ilgili şöyle söylüyor, "Fotoğrafları çok yakından çektiğim için çok tanıştım ve yaşlandıkça daha da yaklaşıyorum"

  •  Bruce Gilden'in çalışma tarzını, cesaretini buradan izleyebilirsiniz.

3. Sokak Portreciliği

Fotoğraf : İrem Aydoğan

Bu fotoğrafçılık türü için agresif fotoğrafçılıkta olduğu gibi Bruce Gilden’in portrelerini inceleyebiliriz. Işığın, arka planın kontrol edilemediği anlarda çekilen sokak fotoğraflarıdır. Stüdyo ortamının dışında, kontrolsüz gerçekleşen fotoğrafçılıktır.


4. Fine Art Sokak Fotoğrafçılık

Çoğumuz evin duvarlarına farklılık katan ışık yansımaları tablolarını görmüşüzdür. O tablolar Fine Art Fotoğrafçılık sonucu ortaya çıkmaktadır. Belirli bir hazırlık aşamasından geçen, plan dahilinde yapılan sokak fotoğrafçılığı türüdür. Saat kavramı, ışığın gelişi ve geometri oldukça önemlidir. 


5. Spontane ve Candid / Gizli çekim

Her iki fotoğrafçılık olanı olduğu gibi vermek üzerine kuruludur. İkisinde de spontane çalışmak gereklidir, zorunluluk da diyebiliriz aslında. Zorluğu ise ışık ve zamanın her zaman sizden yana olmayacağı ve insanların dikkatini çekmeden olanı fotoğraflamak olacaktır.


  • Sokağa çıktıkça ve yeni yerler gördükçe çektiğiniz fotoğraflarda gelişme olacaktır. Kendinizi sokağa attığınızda ne kadar çok fotoğraf çekebilirseniz sizin için o kadar iyi. Bu zaman içerisinde artık kendi taktiğinizi geliştirmiş ve bir tarz oluşturmuş olacaksınız. Sokakta hangi tür fotoğraf çekmekten keyif aldığınızı yaşayıp keşfedeceksiniz.

Kaynak: Kampüste Ne Var