Soichiro Honda: Hayallerinden vazgeçme!

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Soichiro Honda, motosikletlerin, otomobillerin geliştirilmesi ve endüstriyel üretimi ile uğraşan Japon girişimci, mucittir. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'daki Honda Motor şirketinin ve otomobil şirketlerinin de kurucusudur. Soichiro, Honda motosikletlerin ve arabaların Super Cub, Civic, Accord, Prelude gibi popüler modellerinin yaratıcısıdır.

Honda Company'nin kurucusu Soichiro Honda, 17 Kasım 1906'da Japonya, Hamamatsu, Shizuoka'da doğdu. Annesi Mika, dokumacıydı. Babası Gihei, bisiklet onarım işi yapan bir demirciydi. Bisiklet taşımacılığı, o yıllarda büyük şehirlerde son derece popülerdi. Babası, Tokyo'daki kırık ve bozuk motosikletleri düşük fiyata satın alıyordu, bunları tamir edip satıyordu. Soichiro babasına neredeyse beşikten beri yardım ediyordu ve bisiklet parçaları en sevdiği oyuncaklardı. 

Soichiro, 1922'de sekiz yıllık okul eğitimini tamamladıktan sonra gazetede bir iş ilanı fark etti: Tokyo'da Art Shokai oto tamirhanesi bir yardımcı arıyordu. Doğrudan Japonya'nın başkentine gitti. İşe kabul edildi, ancak tamirhanenin en genç çalışanı olarak sadece temizlik ve yemek hazırlama işi ona kaldı. Fakat, oto tamir atölyesinin sahibi Soichiro'ya her gece yarış arabası tasarladığı ikinci atölyede çalışmasına izin verdi. Daha sonra Honda, Art Shokai'de atölyenin sahiplerine, Sakakibara kardeşlere bir Curtiss yarış arabası tasarlamada yardımcı oldu. Soichiro, binicilik teknisyeni idi ve takımları 23 Kasım 1924'te beşinci Japonya Motorlu Otomobil Şampiyonası'nda birinci oldu. Art Shokai atölyesi, Tokyo'daki en popüler garajlardan biri haline geldi ve ilde çeşitli şubeler açarak işini genişletti. Onlardan birine, Hamamatsu şehrindeki atölyeye 21 yıl boyunca Soichiro liderlik etti. Bu dönemde Tokyo’da çok büyük bir deprem oldu. Tokyo'daki unutulmaz depremden sonra Honda, araçlar için dayanıklı yedek parçalar üretmeye karar verdi. Soichiro Honda, ahşap süngerleri tekerlekler üzerindeki metallerle değiştirmeyi ve hatta bu buluşu için patent almayı önerdi. Art Shokai, Honda sayesinde çok önemli bir gelir elde etti. Ancak bu Honda için yeterli değildi. Yeni piston halkaları üretmeye çalıştı. Fakat Art Shokai'nin yönetiminden hiç kimse ona destek vermedi.

Soichiro tam anlamıyla atölyede yaşadı ve piston halkaları geliştirdi. Fakat piston halkaları bir işe yaramadı. Bu başarısızlıktan sonra, beceriksizliğini kabul etti ve eğitim konusundaki tutumunu değiştirdi. O zamana kadar Honda bilimi işe yaramaz saymıştı. "Teori yaratıcılığa teşvik etseydi, o zaman tüm öğretmenler mucit olurdu" diyordu Honda. Fakat sonra, Hamamatsu'nun teknoloji okulunda gerekli bilgileri edinmeye karar verdi. Kalan tüm boş zamanlarını yarış arabası dizaynına adadı. Kendi motor soğutma yöntemini geliştirdikten sonra o zamanın tüm spor otomobillerinin asıl problemini çözdü. Motoru, yarış sırasında aşırı ısınmadan patlamadı. Soichiro, baş yapıtını tecrübe etmek için büyük müsabakalara katılmaya karar verdi.

1936'da Honda, Tama Nehri'ndeki Japonların yüksek hızlı rallisine katıldı, neredeyse ölüyordu. Aracı 120 km/s hızla yoldan çıktı. Honda, bitiş noktasında duran arabaya çarptı. Araba havaya uçtu ve kullanılamaz hale geldi. Honda'nın sol kolu kırılmış, omuz çıkmış ve yüzü hasar görmüştü. Üç ayı bir hastanede geçirdi. Ralli defteri onun için sonsuza kadar kapandı.

Hastanedeyken kötü haberler aldı. Atölyedeyken ürettiği ve incelemeye Toyota Şirketi'ne gönderdiği 30.000 pistonun sadece 50 tanesi kabul edildi ve sadece üç parça kalite kontrol testlerinden geçti. İyileştikten sonra, Honda kendi işini Hamamatsu'da açtı. 1937'de Honda, 'Tokai Seiki' şirketini kurdu. Nihayet üretim teknolojisine sahipti ve piston halkalarını üretmeye başladı. İşler iyi gitti. Çin-Japon Savaşı ve ardından 2. Dünya Savaşı sırasında Honda'nın şirketi piston halkalarının %40’ını Toyota’ya tedarik ediyordu ve aynı zamanda gemi yapımı ve uçak imalat şirketlerine de parçalar satıyordu. Ancak II. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın yenilgisiyle "Tokay Seiko" battı. 1945'te Hamamatsu, Amerikan uçakları tarafından büyük bir bombardımana uğradı. Honda, ülke yoksulluk dönemine girdiği ve yıkıldığı için tekrar bir iş kurmamaya karar verdi, mevcut işlerini de Toyota’ya sattı. (iddia ediliyor)

 

1946'da Honda, 'Honda Teknoloji Araştırma Enstitüsü' ismiyle kendi fabrikasını açtı ve eskitme mobiletleri üretimine başladı. Küçük bir ordu radyosunun jeneratör motorunu bir bisiklete taktı, yakıt tankı olarak kauçuk sıcak su şişesini kullandı ve kömür yağı ile doldurdu. O zamanlar Japonya'nın kırsal kesiminde çok köknar yağı vardı. Honda 'choo-choo' ismini verdiği bu mobiletlerin büyük bir kısmını sattı. 1949’da enstitü, Honda Motor Company adını aldı.

1949'da iki vuruşlu motoru olan Soichiro'ya ait ilk motosiklet 'The Dream' olarak adlandırıldı. İki yıl sonra dört vuruşlu bir motor üretmeye başladı. 1958 yılına gelindiğinde Honda, "Süper Cub" modeli ABD'ye geldiğinde, Japonya'nın en büyük motosiklet üreticisiydi. Honda'nın motosiklet işi gittikçe hız kazanıyordu. 1961 yılında şirket aylık 100 bin, 1968'de ayda bir milyon motosiklet üretti. 80'lerin ortalarından itibaren Soichiro dünya pazarının % 60'ını elinde tutuyordu ve 90'lı yıllarda şirketin üretimi yılda 3 milyon motosikleti buldu.

Otomotiv piyasasının fethinde Honda, en sevdiği yarış arabalarıyla bir bahis yaptı. Birinci yarış arabası 1962 yılında piyasaya çıktı. Japon yetkililer, ülkenin başka bir otomobil üreticisine ihtiyaç duymadığını savunarak projenin boşuna olduğuna onu ikna etmeye çalıştı. 1970 yılında Soichiro Honda son derece rekabetçi otomotiv endüstrisinde birinciliği yakaladı. Sonrasında egzoz gazı problemini ele aldı. Katalitik dönüştürücü oluşturarak bu sorunu çözdü. Dünya otomobillerinin hiçbiri doğrudan bunu başaramadı. Ve sadece Honda, düşük kirlilik seviyesine sahip ilk motoru tasarladı. Bu çevre dostu cihaz, Honda Civic modeline monte edildi. 1975 yılında üretime geçti ve hızlı bir şekilde popülerlik kazandı.

80'li yılların başında Honda Motor Co, Japonya'daki en büyük otomobil üreticisi oldu. Ve 1900’lü yılların sonuna kadar dünyanın en büyük üçüncü şirketi oldu.Günümüzde Honda şirketi yaklaşık 100.000 kişi çalıştırmaktadır. Bir zamanlar kendisi ile alay eden Toyota, ihracat konusunda Honda'nın gerisine düşmüş durumdadır. Bu durum başarıya ve hayallerine odaklanmış bir adamın azmi ve gücü sayesinde gerçekleşmiştir. Soichiro Honda, büyük başarı hikayesi ile 1991 yılında yaşama veda etmiştir.