Slime videolarının izlenme sebebi: ASMR 

PSİKOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Slime çılgınlığı

Hiç kuşkusuz slime'ın bu kadar trend olmasındaki en önemli sebep çeşitli sosyal medya mecralarda yer alan videolar. Herkes slime yapıyor, videoya çekiyor ve paylaşıyor! Twitter, Instagram, Youtube gibi platformalarda kolaylıkla yayılan slime trendi, durmak bilmiyor. Slime yapımına sadece çocuklar değil yetişkinler de ilgi gösterince trend gittikçe büyüyor ve önü alınamaz bir hale geliyor. Slime'ın renkleri kadar yapılış süreci de ilgi çekiyor. Eğlenceli ve pratik bulunan slime'ın yapım aşamasına dair çekilen videolar sayesinde slime çılgınlığı yayılmaya ve yeni renkler, farklı yapım biçimleri ortaya çıkıyor. Oynadıkça renklerin iç içe geçtiği ve ele yapışmayan slime'lar stres atmak için de etkili bir yöntem olarak görülüyor. Özellikle slime videolarının altına gelen "İzlemeyi durduramıyorum", "İzlemesi de en az oynaması kadar eğlenceli" gibi yorumlar da günlük hayatın koşturmasından bıkan kişilerin slime videolarını izleme eğilimlerini gösterdiklerini ortaya koyuyor. Sebebi ise ASMR! 

ASMR nedir?

Slime yapımı işi YouTube’da özellikle 2015’in son çeyreğinde patlıyor, Türkiye’de ise insanlar 2016 yazına girerken slime'ı keşfediyor. Gelelim mecralara. Youtube videoları daha aşamalı, uzun ve işin en güzel yanı yani slime'ın son aşamasına geçiş biraz vakit alıyor ama Instagram öyle mi? Bir dakikalık videolarda özellikle slime'ın son haline gelişi yani en coşkulu anları paylaşılıyor. Bu da bize platform kullanımında insanların davranış biçiminin nasıl değiştiğini gösteriyor. 

Özellikle instagram’daki slime videolarının açıklaması ASMR olarak açıklanıyor. Açılımı; Autonomous sensory meridian response. Türkçesi ise “Otonom duyusal meridyen tepki.” ASMR’a “Beyin orgazmı” da deniyor veya “Omurga karıncalanması.” Bu bir takım seslerde beynimizin fiziksel olarak verdiği bir tepkinin bizde hissettirdiği duygu diyebiliriz. Birisinin fısıldaması, ilgi ile konuşması, parmak çıtırdatma, plastik bir paketin içinde sallanan cipsin sesi, bir avuç kahve çekirdeğinin sesi gibi sesler... Ancak “Beyin Orgazmı” hissini sadece bir kişi deneyimlememiş olsa gerek ki ASMR kısa sürede çok büyük bir topluluk oluşturmayı başarıyor. Hatta Bob Ross'un bu kadar popüler olmasını sebeplerinden birinin de bu olduğu söyleniyor. Yumuşak bir konuşma ve tuvale vuran hafif fırça darbeleri. (Kaynak)

http://kampustenevar.com/upload/bobrosstwitch-big.jpg

Özetle, ASMR etkisi aslında vücudumuzun vermiş olduğu bir tepki. Hani bazen günlük hayatımızda gördüğümüz, dokunduğumuz veya izlediğimiz bir şey sonrasında enseden aşağıya doğru inen bir rahatlama hissi vardır ya işte buna ASMR etkisi deniyor. Bir çeşit uyarıcı sonrasında vücudumuzun başı, gövdesi veya herhangi bir bölgesinin vermiş olduğu bir tepki de diyebiliriz. Bu uyarıcı ise herhangi bir şey olabilir. Swansea Üniversitesi'nden mezun öğrenci Emma Barratt ve Dr. Nick Davis, ASMR videolarını izleyenlerle ilgili yürüttükleri araştırmada; insanlar ASMR videolarını, rahatlama, uyumaya yardımcı olma ve stresle baş etmek amacıyla izledikleri ortaya çıktı.

http://kampustenevar.com/upload/asmr.png

Instagram’daki slime videoları beyin orgazmını yaşattığı için izlendiği söylense de bu tabii ki hala bir teori. Konu konuyu açıyor hemen can alıcı noktaya gelelim. Youtube'da özellikle ASMR videoları çeken insanlar var. Bu insanlar kısık sesle konuşup, poşetleri hışırdatıyor, elleriyle hafif masalara, ahşap objelere dokunuyor. ASMR videoları çekenlere ise ASMRtist dendiğini de ekleyelim.