Şehir İçi Ulaşım ve Öğrenci Olmak

HABERLER

Yazar: Mehmet Semih İpek

Öğrencilerin üniversite hayatı hakkında yapılan Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli adlı rapora göre, öğrencilerin şehir içi ulaşım masrafı en önemli giderler arasında yer alıyor. Ayrıca toplu taşıma için yapılan harcama, kitap-dergi gibi kültürel ihtiyaçların ve tatil giderlerinin önünde yer alıyor.

Bu gerçek, toplu taşımada öğrenci olmanın sadece ekonomik boyutu. Ayrıca zaman, sağlık ve toplu taşımada uzun süre geçirmenin günlük ruh haline yansıması konuları var. Bunlardan çıkarak toplu taşımada üniversite öğrencisi olmak konusunu inceledik.


Duraklarda bekleme süresi

Merkezi bir noktada oturuyorsanız veya küçük bir şehirde yaşıyorsanız bir nebze daha kolay olan bu durum aslında hayatı etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi. Otobüslerde ilk durağa uzak bir noktada binecekseniz oturmanız neredeyse imkansız. Hava koşullarının kötü olmasıyla geciken, bundan dolayı da tıklım tıklım dolu olan otobüsler okula gidene kadar yaşam kalitemizi oldukça etkiliyor.


Aktarma noktaları

Büyük şehirlerin çoğunda şöyle bir sorun var: Gidilecek nokta yakın bile olsa, eğer aktarma noktasına yakın bölgedeyseniz aktarma yapmak zorundasınız. Çoğu zaman okula giderken insana “Keşke aktarma noktaları arasında yürüyene kadar gideceğim yere yürüseydim” dedirtir. 

Özellikle metro aktarmalarında kapalı, dar ve kalabalık ortamda dakikalarca yürümek günlük hayatı zorlaştırıyor. Akşam arkadaşlarla ders çalışmak için bir buluşma noktasına varmak bile çalışılacak dersten daha çok enerji harcanmasına neden olabiliyor.


Ayakta gitmek

Sabah güne pozitif hazırlanmak için özenle evden çıktıktan sonra hayatın gerçekleriyle karşılaştıran otobüs manzarası, derse yetişene kadar hepimizi ayakta bırakıyor. İşin bir de metrobüs kısmı var ki içler acısı: Hafta içi sabah 7-10 arasında ve akşam 4-8 arasında rahat yolculuk yapmayı düşünmek bile hayal. 

Normalde bir kişiye 45 cm.’ye kadar olan bölge mahrem alan, 45 cm.-1m 20cm. aralığında etrafı kişisel alan kabul ediliyor. Bizdeki toplu taşımada maalesef bu kurallar alt üst oluyor.


Toplu taşıma trafiği

Toplu taşımada yolcu olmanın bir de trafik boyutu var. Birincisi insan trafiği, ikincisi de otobüsün içinde yer alan insan trafiği. 

Toplu taşıma aracında insan trafiği içinde toplum ve görgü kuralları çok önemli hale geliyor. Tutunacak yer bulamamak, oturmak için öncelikli kişilere öncelik verilmemesi, kişiler arasında yaşana stresin herkese yansıması sorunlardan sadece bazıları. Bu konuda çocukluk çağından itibaren daha çok ders verilmesi gerektiği bir gerçek.

Bir diğer konu da araç trafiği sorunu. Şoförün araç kullanma biçiminden tutun da trafikteki diğer şoförlerin ani frenleri sonrasında tüm otobüsü yerinden kaldıracak kadar rahatsız etmesi sıklıkla yaşanan bir durum. 


Peki çözüm?

Çok uzun olmayan mesafeler için bisikletle ulaşım iyi bir alternatif. Güne spor aktivitesi ile başlamak için de iyi bir seçenek olacaktır. Eğer metroya, otobüse binmek kaçınılmaz ise onun da pratik bir yolu var. Katlanabilir bisikletler toplu taşımada, sınıfta ve evde az hacim kapladığı gibi sıradan bisikletlere göre daha kolay taşınabiliyor.

İncelemek için tıklayın.

Kaynak: Kampüste Ne Var