Satın alabileceğin en iyi sanal gerçeklik gözlükleri

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Sanal gerçeklik çok uzun zamandan beri biliniyordu ancak ona ulaşmak ve kullanmak o kadar kolay değildi. Şimdi uçsuz bucaksız bir deneyim elde etmek ve ilk VR deneyimini evde gerçekleştirmek her zamankinden daha kolay. HTC Vive ve Oculus Rift gibi güçlü ve üst seviye olanlardan Samsung Gear VR, yeni Google Daydream View veya kendi başına yapabileceğin Google Cardboard gibi mobil deneyimlere kadar bir dizi yöntem var. 

Ama hangisini seçmek daha avantajlı? Teknolojinin yarattığı yeni piyasada satın alabileceğin gözlüklerden, videoları oynatabileceğin uygulamalara ve bunları destekleyecek platformlara kadar birçok çeşit var. Bazıları yalnızca bir akıllı telefona ihtiyaç duyuyorken, bazıları oyunlarını gerçek hayatın bir dilimiymiş gibi yaşamak için büyük bir tutkuyla tüm ekipmanları -oyun konsolundan pc yazılımına kadar- topluyorlar. 

VR gözlüğü nasıl seçilir?

Bir gözlük setini alırken, ciddi olarak gerçek anlamda oynamak istiyor musun, yoksa sadece sıradan bir şeymiş gibi görüp sanal gerçeklik oyununu deneyimlemek istediğin için mi oynamak istiyorsun, ona karar vermelisin. 

Yalnızca 360 derece bir tur dönen videolar veya basit interaktif maceralar yayınlayabilen bir cihaz istiyorsan, Google Cardboard gözlük (evet, gerçekten kartondan yapılır) en ucuz ve tercih edilmesi önerilen seçenektir. Bir cep telefonunu, dikkat çekmeyen basit oyunlar için sanal gerçeklik gözlüğüne dönüştürebilirsin. Alternatif olarak, üst düzey bir deneyim için; bir dizi gelişmiş oyuna sahip olan Oculus Rift veya HTC Vive ürününü de deneyebilirsin.

VR için hangi platformu kullanmalıyım?

Sanal gerçeklik gözlüğü satın alırken elinde mevcut olan teknolojik aletleri göz önünde bulundurmalısın. Samsung Gear VR istiyorsan yine bir Samsung mobil telefon ya da android işletim sistemine sahip bir telefonun olmalı. Benzer şekilde, Oculus Rift'i kullanmak istiyorsan ancak sanal gerçeklik oyunları için hazır bir dizüstü bilgisayara sahip olman gerekli.

Mobil: Akıllı telefonundan sanal gerçekliğin keyfini çıkarabilirsin. Google Pixel, Moto Z, Huawei Mate 9 Pro, Asus Zenfone AR ve Samsung Galaxy S8 gibi modellerin hepsi sanal gerçeklik için kullanılabilir. Akıllı telefon uygulamaları, akıllı telefonunun işleyebileceği video ve oyun türleriyle sınırlıdır ve bazıları belirli mobil mağazalara özeldir.

Konsol: PlayStation ile sanal gerçeklik oyunu oynayabilirsin.

PC: Oculus Rift ve HTC Vive'ı kullanmak için, oyun setlerini PC'ne bağlaman gerekir, bu nedenle yeni başlayanlar için sanal gerçeklik oyunlarına güç verebilecek pahalı bir bilgisayar donanımı gerekir. Ancak bu seni sanal gerçeklik için en ileri oyunlardan bazılarına erişebilmeni de sağlayacaktır.

 

VR kulaklık seti için ne kadar ödemeliyim?

Google Cardboard sanal gerçeklik gözlüğünü sadece 15 £ karşılığında satın alabilirsin. Google ve Samsung'un ürünleri daha gelişmiş, şekil olarak yuvarlağımsı ve konforlu olmasına rağmen yine de maliyeti 100 £'dan az. PlayStation VR ve Oculus Rift gibi daha güçlü bir sanal gerçeklik deneyimi için biraz daha para ödemen gerekecektir. 

HTC Vive bu listede en pahalı olanı;  750 £’dan fazla geliyor ve kurulumu için de güçlü bir bilgisayara ihtiyacın var. 

100 dolardan daha ucuz olan sanal gerçeklik gözlükleri 

Google Daydream View, Android ile çalışır.

 

Google'ın Daydream'i geçen yıl en çok beklenen sanal gerçeklik kulaklıklarından biriydi. Google Pixel ve diğer birkaç Android akıllı telefon ile çalışabiliyor. Kullanıcılar yalnızca bazı akıllı telefonlar ve Bluetooth denetleyicileri ile uyumlu Daydream uygulaması ile çeşitli oyunlar oynayabilir. Yaklaşık olarak fiyatı 85 £.

Samsung Gear VR, Samsung akıllı telefonlar

 

Gear VR, 2015'ten bu yana kullanımda ancak bir Samsung cihazın varsa, mobil ortamda deneyim kazanmanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor. Android için diğer birçok sanal gerçeklik uygulamasının aksine, Gear VR, Oculus Rift için yapılan uygulamaları kullanabiliyor. Platformda Minecraft ve Eve Gunjack gibi harika oyunlar mevcut. Samsung'un yüksek kaliteli QHD ekranları, uygulamalarıyla daha kapsamlı bir deneyim yaşatıyor. Samsung mağazalarındaki fiyatı 99.99 £. 

Google Cardboard, Android ve iOS ile çalışır. 

 

Google'ın Cardboard gözlükleri sanal gerçekliği deneyimlemenin en ucuz, en basit yoludur. Akıllı telefonunu karton kutuya kilitle ve başlamak için Google Cardboard uygulamasını indir.

Kurulumu oldukça basit. Ayrıca karton, çocuklarını aşırı sanal ve teknolojinin içine sokmadan bu deneyimi yaşatmak istiyorsan idealdir. Fiyatı yaklaşık 15 £. 

Homido V2, Android ve iOS ile çalışır. 

 

Android ve iOS ile çalışır ve 4 inç ile 5.7 inçlik cihazlarla çalışacak şekilde ayarlanabilir. Homido ile, telefonun uyumlu olmasa bile, her ikisinde de sanal gerçeklik uygulamaları bulunan iTunes veya Google PlayStore'dan oyun oynayabilirsin. Bu gözlüğe 49.99 £ ödeyerek sahip olabilirsin.

500 £  Altındaki Sanal Gerçeklik Gözlükleri 

Oculus Rift, PC ile çalışır. 

 

Facebook'a ait Oculus Rift, sanal gerçeklikte en iyi deneyimleri sunuyor. Oculus, yüksek tempolu Robo Recall atıcıdan, Havva Valkuryesteki uzay uçuşlarından ve Resident Evil: Biohazard'daki dehşet verici korku deneyimlerine kadar harika uygulamalar içeriyor. Kumandaları kullanıyormuş hissinden ziyade hareket ediyormuş gibi hissettirmek üzere programlanmış. Fiyatı 399 £'dan başlıyor. 

PlayStation VR, PS4 ile çalışır. 

 

Sony tarafından uzun süredir beklenen bir sanal gerçeklik gözlük seti, geçen yıl ev konsolları için geldi. En kolay sanal gerçeklik kulaklıklarından biridir. PSVR için olan oyunların çoğu Dualshock kontrol cihazını kullanarak oynatılabilir, ancak deneyimden daha fazla yararlanmak için bazı Move kontrol cihazlarını alabilirsin. Ayrıca, kulaklığı çalıştırmak için bir Playstation Kamerası satın alman gerekecek. Yaklaşık fiyatı 340 £. 

Lüks Sanal Gerçeklik Gözlükleri

HTC Vive, PC veya Mac ile çalışır. 

Elde edebileceğin en etkileyici sanal gerçeklik deneyimlerinden biri olan HTC Vive, PC ve Mac için mevcut ancak kurulumu için yeterince güçlü bir grafik kartı olan bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara ihtiyacın olacak. 

Doom ve Fallout 4 gibi harika oyunları elde etmek için ayarlanmış ancak Doom da yakın zamanda PSVR'ye gelecek. Sanal gerçeklik konsolunu savaş oyunları için ayarla ve anın büyüsüne kendini bırak. Yaklaşık olarak fiyatı 759.99 £.

Şimdiden iyi eğlenceler!

Kaynak: telegraph