Sadece yurtdışı eğitiminde kazanacağın özellikler

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

1. Yeni arkadaşlar

Yurtdışında okurken karşılaşacağın en büyük zorluklardan biri en yakın arkadaşlarından uzak kalmak olacaktır. Ancak farklı kültürlerden başka insanlarla tanışma fırsatı, bu özleminizi azaltabilir. Arkadaşların kaçmıyor sonuçta değil mi? Hayal et, her hafta sonu tanıdık yüzlerle çay içip hep yaptığınız rutin aktivitelerden farklı bir şey yapma şansı bulacaksın. Bir sürü çılgın anın olacak. Paris’te farklı insanlarla sanat galerilerini gezmek kulağa nasıl geliyor?

2. Kendi ayaklarının üstünde duracaksın

Üniversiteye geçtikten sonra hepimiz ailemizden az da olsa bağımsız yaşamak isteriz. Bu yaşlarda ailenin sana emir vermesi rahatsız edebilir, özellikle tatildeyken. Ailesiz yurtdışındayken, özgürlüğünü pekiştirme şansı bulacaksın. Yabancı ülkeleri tek başına, ailenin denetimi olmadan gezeceksin. Bütün gün usanmadan sahilde mi olmak istiyorsun? Artık bunu ailenin protestosu olmadan, daha rahat yapabileceksin. Tabi ki her şeyi deli gibi yapacaksın demiyoruz, bazı kuralları hala izlemen gerek ama onlarsız gezmek kendi ayaklarının üstünde durma konusunda sana özgüven kazandıracaktır. 

3. Farklı lezzetler seni bekliyor!

Yemekhane yemeği her zaman insana çekici gelmez. Yurtdışında eğitime gidince yemekhanelerin sulu yemeklerinden uzaklaşıp farklı lezzetler dene. Dünya genelinde öğrenciler yemek konusunda en iyinin İtalya olduğunu düşünür. Ancak Fransa’da salyangoz, Belçika’da patates kızartması, Tayland’da noodle denersen fikrin değişebilir. Kilo almadan deneyebildiğin kadar yemek dene çünkü her gün bu yemekleri kendi bölgelerinde yeme şansı bulamazsın. Zaten maksimum 5 ay orada olacaksın, keyfini çıkar!

4. Yeni bir üniversite kültürüne entegre olmak

Birinci sınıfta okuluna alışırken nasıl heyecanlı olduğunu hatırla. İşte bu heyecanı tekrar yaşayacaksın ama bambaşka bir kültürle. Çoğu yabancı ülkede üniversiteler, yabancı öğrencilere kolayca kampüse alışmaları için mekanlar açmaktadır. Örneğin Avustralya’da kampüs yurtlarında ‘kolejler’ adı altında bölümler var. Bu mekanlar seni tam olarak evinde hissettirmez ama yabancı bir ülkeye alışmanı kolaylaştırır. Bu yerler kendi partilerini ve aktivitelerini düzenlemekte ve yurtdışından gelen öğrenciler bunlara her zaman davet edilirler. Bunun amacı ise yurtdışından gelen öğrencilerin kendilerini turist gibi değil o ülkenin öğrencisi gibi hissettirmektir.

5. Büyüdüğünü hissedeceksin

Evinden uzakta bir yaşam sürdürmek, sen fark etmeden düşünce ve uygulama şeklini değiştirecektir. Tulane University yurtdışı eğitim danışmanı bu konu hakkında şu sözleri söylüyor: “Yurtdışında eğitim deneyimi kültürlerarası iletişim, uyum yeteneği ve bağımsızlık gibi profesyonel ilgilerini bileyen önemli becerilere sahip olacak ve kariyerlerini geliştireceklerdir.” Yabancı ülkede yaşamın sana Google Maps olmadan gezebilmeyi veya yabancı dilde kusursuz nasıl kahve sipariş ediliri öğretecektir. 

6. Nasıl insanlarla tatile çıkman gerektiğini çözeceksin

Büyüklerimizin de dediği gibi, dost kişi yolculukta veya sofrada belli olur. Çevrendeki insanlarla tatile çıktığında, onların hiç görmediğin garip davranışlarıyla karşılaşabilirsin. Kulağa biraz abartı gelebilir ama tanıdığını zannettiğin insanlar, 3 günlük bir tatilden sonra hiç sevmediğin biri haline gelebilir. Bu deneyimleri üniversite hayatında yaşaman, sana ileriki hayatında insanları tanıma konusunda avantaj sağlayacaktır.

7. Bildiğin dilleri pekiştirmek veya yeni bir dil öğrenmek

10 senedir öğrendiğin İngilizce’yi kullanmak için en iyi fırsat bu dönemdir. Sadece bildiğin dil değil, gittiğin ülkenin dilini öğrenmek için de müthiş bir fırsat. Hatta gittiğin ülkenin yabancı dili İngilizce değilse bile, o dili öğrenip insanlarla iletişime geçmek seni birçok açıdan geliştirecektir. 

8. Eve dönünce bazı şeylerin değerini daha iyi anlayacaksın 

Bu konuda ilk başta anne yemeğine özlemden bahsetmezsek olmaz. 4 ay boyunca doğduğundan beri yediğin yemekten uzak kalmak çok zor bir durum. Eve döndüğün gibi 3 tabak yemen hiç garip kaçmaz. Bunun dışında yaşadığın yerde eleştirdiğin ya da güzelliğini fark etmediğin bir sürü şeyin aslında senin için vazgeçilmez olduğunu anlayacaksın. Buna alışkanlık ya da ülke sevdası diyebiliriz, ama bundan kaçış olmayacağının altını çizmek lazım. 

Kaynak: collegemagazine