Ruhunda liderlik var mı?

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Küçükken ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusuna ‘Çöpçü’ diyen güzel kalpli insanlardan başlayalım. Sanıyoruz ki hemen hemen kimse verdiği cevaptaki mesleği şu an yapmıyordur. Ama herkesin içinde ne kadar zaman geçerse geçsin değişmeyecek yönler ve özellikler vardır. “Benim yapımda yönetilmek yok ya”, “Ben çok güzel organize ederim şimdi” diyorsan, kendini yeniden keşfetmeni sağlayacak ve belki de içindeki gizli yönlerini gün yüzüne çıkaracak şeylerden bahsedeceğiz.

Herhangi bir işe yön verip iyi şeyler yapmak istiyorsan liderlik seninle başlamalıdır!

Hayatta her şey planladığın gibi gitmeyebilir. Rakipler taktik değiştirirken zaman zaman doğal afetler meydana gelebilir ve bazen böyle zamanlarda liderler rotayı değiştirebilmelidir.

Liderlerin bir diğer özelliği iletişim kurabilmeleridir. Bazı liderler harika konuşmacılardır ancak konuşmak çok bir şey ifade etmeyebilir veya şöyle diyebiliriz; iyi bir lider olabilmek için sadece konuşmak yetmez. Hepimizin bildiği gibi harika konuşan ancak hiçbir şey aktaramayan bir sürü insan vardır. İyi iletişim kuran liderler sadece düşüncelerini beraber çalıştığı kişilerle paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda onların iletişim yeteneklerini de geliştirebilecek yeterliliktedirler.

Saydıklarımızla sınırlı kalabileceğini düşünüyorsan yanılıyorsun! Devam etmek gerekirse bir lidere dönüşürken cesaret, azim ve sabrı da beraberinde getirmelisin. Tek başına kalmaya cesaret etme, baskıyı yenmek için azimli olma ve günü kazanana kadar savaşmayı sürdürme sabrını göstermelisin. Ve bazen aynı anda üçünü de yapabilmelisin ki gerçekten başarılı lider olabilesin.

Alçakgönüllülük ile ilerliyoruz. Çalıştığın insanlara patronluk taslamak seni lider yapmaz. Liderler her kademedeki çalışanlarını dinlemeli ve fikir alışverişi yapmalıdır. Günümüz egolarından uzak, samimiyet çerçevesinde iletişimde olmak sana güzel geri dönüşler verecektir. Aynı zamanda çalışanlarına saygı duymalı, dürüst ve adil olarak öncülük etmelisin. 

Sorumluluk sahibi olabilme yetisi psikologlar tarafından çocukluk dönemlerine dayandığına inanılsa da bu yeti iş hayatına girince şekillenir. Güçlü bir lider olmanın bir diğer yapı taşı sorumluluk! Bir lider hem ekibinin başarılarından hem de başarısızlıklarından sorumludur. Yaptığın işin değerini bilip, mızıldanmadan tüm zorluklarıyla işine sarılırsan çıkacak pürüzlerin üstesinden gelip güzel sonuçlar elde edeceksin. Bu sadece iş hayatında geçerli değil yaptığın ne olursa olsun ciddiye alıp bu maddeleri dikkate almalısın.

Lider olmak, ahlaki ve etik cesareti tanımlamak ve sergilemek, herkes için örnek teşkil etmek anlamına gelir. Lider olmak liderlik ettiğin insanlar kadar kendinin de güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmeye zorlar. Sonuçta, liderler örgütsel sorunları çözmek için işe alınır, eğitilir ve seçilirler. Bu sadece mükemmel analitik yetenekleri değil aynı zamanda ortalamanın üzerinde olan kişisel becerileri de gerektirir.

En iyi liderler iş gücünü geliştirmek için zaman ve bütçelerinden para ayırırlar. En umut verici çalışanları ararlar ve onlara işlerinde gelecek nesilde büyük bir lider olmak için ihtiyaç duydukları eğitimi sağlarlar.

Kültürel bakış açıları, dil engelleri, farklı eğitim geçmişleri, kişilik özellikleri, bilginin nasıl işlendiğini ve yorumlandığı seni büyük ölçüde etkiliyor. Bazı insanlar baskı altında çalışır, bazıları çalışamaz. Bazıları baskıyı motive edici bulur, bazıları kişisel olarak alır. Bir lider olarak her iki durumu dengede tutabilmelisin. Bu konsepti uygulaman, ekibinden en iyi sonucu alabilmen için büyük bir rol oynayacaktır

Bahsettiğimiz özelliklerden sadece bir kaçını bile kendinde buluyorsan lider olmak için hiçbir engelin yok, kim tutar seni!