Planlamak ya da Planlamamak

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Hepiniz sadece bir zeytin eksik vererek milyonlarca dolar kara geçen havayolu şirketinin hikayesini duymuşsunuzdur. O kadar çok yolcuları var ki bir zeytinle bile devasa tasarruflar edebiliyorlar. Keza dünyanın en büyük oyuncak dağıtıcısının aslında bir hamburger restoranı zinciri olduğunu. Çünkü bu o kadar çok oyuncak dağıtıyor ki bunun için kendi içinde bir yapılanmaya gitmiş. 

Tıpkı bunlar gibi büyümek için önce küçülmeyi seçen, hedefini uzun vadeli koyarak dünyanın en büyük perakendecisi olmayı gözüne kestiren, kâr etmek kadar toplumsal fayda yaratmayı da öncelik olarak gören  LC Waikiki’yi de cesur adımlar atan doğru planlamaya inanan Türkiye’nin global bir markası olarak örneklendirebiliriz. 

Peki zamanın ruhunu okumakta geç kaldığı için yok olup giden devasa şirketleri duydunuz mu? Mesela bazı mobil telefon üreticileri... Cep telefonunun doğumundan itibaren tüm dünyayı kasıp kavuran şirketler bir bir piyasadan silindiler. Hatta çok sevilen ürünleri olmasına rağmen talebi karşılayamadığı için iflas eden markaları bile biliyoruz.

İşte bu ve bunun gibi konuların tümü aslında şirketlerin planlama departmanları tarafından yapılan hamlelere bağlı. Doğru tedarikçi yönetiminden lojistiğe, üçüncü parti firmalarla olan iletişimden çalışan ilişkilerine birçok konu şirketlerde planlamacılar tarafından düzenleniyor. 

Eğer yukarıdaki hikayeleri tanıyorsan ve bu tarz hikayelere ilgi duyuyorsan tam senlik iki iş ilanı var. İlanları incelemek ve sana uygun olduğunu düşündüğüne başvurmak için linklere tıklayabilirsin.

International Store Merchandiser: Başvuru İçin Tıkla!

Merchandise Planner: Başvuru İçin Tıkla!

Kaynak: Kampüste Ne Var