Pes etmek neden caziptir?

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

‘Billy Elliot’ın ilham aldığı Sir Thomas Allen, etkileyici vokali ve opera sahnesindeki hüneriyle ünlü bir opera sanatçısıdır. Kendisi İngiltere’nin kuzey doğusundaki, çoğunlukla madencilerin yani işçi sınıfının yoğun olduğu bir köyde doğmuştur. Buradaki insanlar genellikle ya madenci ya da ağır endüstriyel fabrikalarında işçi olarak çalışıyorlardı. Böyle bir ortamda kariyer olarak sanatı seçmesi, onun komşuları tarafından çok eleştirilmesine sebep oluyordu. Allen mahalle baskısından dayanamayıp, bu fikrinden vazgeçebilirdi. Ancak o daha çok hırs yapıp, dünyanın en iyi opera sanatçılarından biri olmuştur.


Başarılı insanların hepsi hayatlarında birçok başarısızlık ve hayal kırıklıkları yaşamışlardır. Ancak halk, bu kişilerin zor dönemlerini değil sadece başarılı oldukları dönemleri hatırlarlar. Bu insanların sadece pozitif yanlarına dikkat etmek bir aldanmadır çünkü yaşadıkları zorlukları göz ardı ederseniz başarıya ulaşmak zorlaşabilir.

Başarıya ulaşmak için neden acele ederiz?

Sonuçlara çabuk ulaşma arzun, sen daha bebekken oluşmaya başlar. Bebekler oyun oynamak, yemek yemek veya dikkat çekmek istediğinde genellikle ağlarlar ve direkt sonuçlar almak isterler. Bunun yanında, sen büyüdükçe bu ihtiyaçları anında doldurma isteği azalmaz. Doğruyu söylemek gerekirse yetişkinler bile bu arzudan kurtulamazlar. Artık yemek isteyince ağlamak yerine, hızlı çözüm için fast food restoranlarına giderler.

Bu olay bilgi konusuyla da paraleldir. Eskiden insanlar, bir araştırma yapmak istediklerinde, kütüphanelerde saatler hatta günler harcarlardı. Oysa günümüzde, internetin gücü sayesinde, istediğimiz bilgiye ulaşmak sadece saniyelerimizi almaktadır. 

Tabii ki fast food zincirlerinin ve internetin, zaman konusunda, sana faydaları vardır. Ancak dikkatli olmazsan, her sonuca hemen ulaşmak isteyen bir zihniyete sahip olabilirsin. Maalesef hayatta her şey BigMac kadar hızlı önüne gelmiyor. Bazı şeylere ulaşmak için zaman geçmesi gerekiyor. Tahammül edemediğin bir işte çalıştığını düşün. Patronla, çalışanlarla veya sana verilen görevlerle sorunun olabilir. İşten çıkmaya karar veriyorsun ve sana daha kolay gelen bir işe giriyorsun. Bu noktada kendine, yeni işin büyümeye daha açık olması gibi etkenleri, işini değiştirmeye neden olarak gösterebilirsin. Ancak, burada asıl yapılan eylem kolaya kaçmaktır. 


Sonuç olarak; eğer hayatta acil sonuçlar almak istersen, başarıya giden yoldan çok daha kolay saparsın.

Vazgeçmenin cazibesi

Zamanının tümünü bir şeye harcayıp, bundan istediğin sonucu alamamak zor ve cesaret kırıcıdır. Olay bu noktaya varınca da yolunu değiştirmek çok cazip gelmeye başlar. (Özellikle günümüzde çok seçenek olmasından dolayı)

Aslına bakarsan, yolunu değiştirmenin hayatını kolaylaştıracağını düşünmek bir fantezidir. Tabii ki değişikliğin aniden verdiği o hoş hissi reddedemeyiz. Ancak, bu yolun sonunda başarı garanti değilse, kendini oyalama ihtimalin yüksektir. Çoğu insan, kısa vadeli kazançlar için uzun vadeli hedeflerinden vazgeçer.

Etrafımız problemler ve engellerle doludur. Yolunu değiştirsen bile hala problemlerle uğraşıyor olacaksın. Bu yüzden, problemlerle her karşılaştığında yeni hedefler belirlemek yerine silahlarını her daim kuşanmaya çalış. 

Bu cazibeye nasıl karşı koyarız?

Bu acele etme huyundan kurtulmak çok kolay değildir, ancak senin için derlediğimiz bazı yöntemlerle bunu başarmak çok daha kolay.

Bakış Açını Genişlet ve Büyük Resmi Gör

Dikkat et, karşına yukarıda bahsettiğimiz problemler çıkınca sadece değişikliklere odaklanırız. Bunun yerine büyük resmi görmeye çalışmalısın. Başarıya giden yolculuk uzun ve zaman alıcıdır. Eğer bu yolculukta hayal kırıklıklarına rastlarsan, bunların sadece bir ara yoldaki küçük çöpler olduğunu düşünmelisin. Çıktığın yolda senden daha çok dikkat çekecek ve alkışlanacak insanlar olabilir. Bu durum ne kadar zor olsa da alışman lazım. Onların başarısının sana başarısızlıklarını hatırlatması yerine, onları tebrik et ve negatif düşünmekten kaçın.

Yaşadığın bu deneyimlerin, yolculuğunda sadece bir günü temsil ettiğini unutma.

 İlerlemelerini Kademeli Olarak Göz Önünde Bulundur

Gelişimlerin kalıcı olması için, her adımını tek tek bir kenara yaz. Amerikalı yazar Robert Collier bu yöntemi şu sözlerle açıklamıştır: “Başarı, her gün tekrar edilen küçük eforların toplamıdır.”

Uzun vadeli başarılar için şu formül senin için yararlı olacaktır: Küçük Ama Akıllı Kararlar + Süreklilik + Zaman = Radikal Değişimler

Küçük Ama Akıllı Kararlar: Büyük görevlerini ele al ve bunları küçük bileşenlere ayır. Eğer bir konuda gelişme gösteremediğini hissediyorsan, bu teknik çok yararlı olacaktır. Bir odayı boyamayı örnek gösterelim. Sadece düşüncesi bile yapmaktan caymana yeterlidir. Fakat, bu işi adımlara bölerek yaparsan daha kolay ilerlersin. İlk görev olarak bir duvarı boyamayı hedeflersen, bütün odayı boyamak için hem büyük bir adım atmış olursun hem de motivasyonun daha yüksek olur.

Süreklilik: Her gün yaptığın küçük seçimleri değerlendir. Üretkenliğini en çok sabahları mı kullanıyorsun? Bir sürü başarılı insan kahvaltıdan önce sağlık ve spor adına idman yaparlar. İster parkta bir koşu olsun ister spor salonunda ağırlık çalışmak olsun, bu insanlar kendilerinin fiziksel ve sağlık durumlarını her gün yapılması gereken listelerinin en başında bulundurmakta. 

Zaman: Damlaya damlaya göl olur, demiş atalarımız. Gelişim zaman alır. Her gün aldığın küçük ve akıllı kararlar, bir ay veya bir yıl sonra birikerek mükemmel bir şeye dönüşebilir. Her gün 4 km koşarsan, bir ayda 120 km, 1 yılda 1460 km yol gitmiş olursun. 1460 km bir sene için gayet iyi bir rakamdır.

Sadece arzuladığın sonuçlara odaklanırsan, şu ana kadarki ilerlemelerini görmekte zorlanırsın. Bunun üstesinden gelmek için yaptıklarını her zaman kaydet ve küçük kazanımların tadını çıkar.

Tekrardan bir koşu örneği üstünden gidelim. Diyelim ki ilk haftanda sadece 2 km koşabiliyorsun. Koşunun sonunda, 2 km sana 20 km gibi gelebilir. Ancak unutma ki, zaman ve süreklilik sonuçları toplar. Bir hafta sonra, adımların hafifleşecek ve ciğerlerin biraz daha açılacak. Böylece çok zorlandığın 2 km’den 3 km’ye çıkacaksın. Bu 1 km’lik artış, kutlamaya değer bir gelişmedir.

Böyle yaparak, yolundan sapmaman için başarıların daha kolay farkına varırsın. Daha önce söylediğimiz gibi, başarıya giden yolunda bir sürü aksaklık çıkacaktır. Fakat, bu küçük başarılarını görmemezlikten gelmezsen her şey daha güzel olup, başarıya ulaşamama hissinden kurtulursun. 

Pes etmeye direnmek bitmeyen bir savaştır

Vazgeçmenin cazibesi güçlüdür, fakat pes etmek işlerini kolaylaştırmaz. Başka yollara sapmak ne kadar kolay gözükse de aslında geleceğini zorlaştırır. Bütün başarılı insanlar, bugünkü hallerine gelmek için çok büyük sıkıntılar çekmişlerdir. Eğer başarılı olmak istiyorsan, bu önerilerimizi uygulaman senin yararına olacaktır.


Kaynak: lifehack