Osho kimdir?

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Osho, 11 Aralık 1931- 19 Ocak 1990 tarihleri arasında yaşayan, Hintli ruhani bir lider, öğretmen ve aynı zamanda bir mistikti. Asıl adı Chandra Mohan Jain'di. 1970'li ve 1980’li yıllarda Bhagwan Shree Rajneesh olarak biliniyordu ve hayatının son yıllarında Osho olarak bilinmeye başlandı. Osho, tüccar bir ailenin 11 çocuğunun en büyüğüydü. Hindistan’ın küçük bir köyünde büyüdü. 7 yaşına kadar büyükannesi ve büyükbabasının himayesindeydi. 7 yaşında, dedesinin ölümünden bir hayli etkilendi. Bu olaydan sonra anne ve babasının yanında yaşamaya devam etti. Çocukluk yıllarından itibaren başkaları tarafından verilen bilgileri, başkalarının inançlarını edinmektense, gerçeği kendisinin bulmasına yarayacak ısrarcı, asi bir ruhu vardı. 

Üniversite yıllarında çok parlak ama baş belası bir öğrenciydi. Öğrenim gördüğü ilk üniversiteyi (Hitkarini Koleji) bir profesörle tartışması sonucu terk etmesi istenmişti. Osho’nun bundan sonra devam ettiği üniversite olan D. N. Jain College, Osho’nun derslere katılımındaki zorunluluğu kaldırmış, yalnızca sınavlara katılmasını yeterli bulmuştu. Daha sonra lisans üstü eğitimine başladı, felsefe alanında yüksek lisans yaparak mezun oldu.

Osho, Jabalpur Üniversitesinde uzun yıllar felsefe dersi verdi. Bu sırada da tüm Hindistan’ı dolaşıp konuşmalar yaptı, halka açık tartışmalarda dini liderlere meydan okudu ve geleneksel inanışları sorguladı. Osho, seks konusundaki açıklığıyla ve Gandhi’ye (Gandhi’yi yoksulluğa tapan bir mazoşist olarak nitelendirmiştir.) karşı olan siyasi ve dini eleştirilerinden dolayı tartışmalar yarattı.  

Osho 1960’nın son yıllarında ve 70’li yılların başında popülerlik kazandı. 1960'lı yılların sonuna doğru, kendine has bir dinamik meditasyon tekniği oluşturdu. 1974 yılında Hindistan’daki Poona’ya yerleşti. Burada bir ashram (Hindistan’a özgü bir tür dinlenme, meditasyon ve rehabilitasyon merkezi) kurdu. Bu ashram, gün boyunca sunulan meditasyon, ders ve terapilerle karnavala benzer bir atmosfere sahipti. Meditasyonların bazıları cinsel birliktelikler ve fiziksel saldırganlık eylemleri içeriyordu. Ashram’da yaşanan bu tür olaylar Hint hükümeti tarafından hoş karşılanmıyordu, bu yüzden 70’li yıllar boyunca gerginlik arttı. Mayıs 1980'de, Osho'nun bir CIA ajanı olduğuna inanan bir adam tarafından Osho'nun derslerinden birinde suikast girişiminde bulunuldu. Bu zamana kadar Ashram yılda 30.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyordu. 

Osho, 1981'de Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. 1981 yılından itibaren ABD’den başlayarak ülkeleri dolaşıp kendine yer edinmeye çalışmış ama çoğu ülke onu barındırmak istememiştir. Birçok sıkıntı yaşayan Osho, 1985 yılında göçmen yasalarını ihlal ettiği gerekçesi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklandı. Uzun yıllar süren tutuklu hayatından çıkamadan 19 Ocak 1990 tarihinde vefat etmiştir. Ölümünün doğal bir ölüm olmadığı, Amerikalı hükümet ajanlarınca zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilmiştir.

Osho, öğretisini, konuşmalarını ve düşüncelerini komün adı verilen gruplar ile yaymıştır. Osho kitap yazmamıştır, halka açık konuşmaları kitap haline getirilmiştir. Osho yazar değildir, bilim adamı değildir. Felsefe alanında bir öğreti oluşturabilmiş, belirli bir kitleye hitap etmiş ve o kitleler için değerli bir insandır. Hindistan’da kurduğu komün hala dünyanın en çok ziyaret edilen ruhsal gelişim merkezi olarak faaliyete devam etmektedir.