Nedir bu GetContact!

BİLİM VE TEKNOLOJİ, GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Sosyal medyanın yeni çılgınlığı GetContact! İnsan doğası gereği meraklı bir canlı. Zaten büyüklerimizin dediği gibi başımıza ne geliyorsa bu merak yüzünden geliyor olabilir, kim bilir!

Son günlerde çok ses getiren ve herkesin ekran görüntüsü alıp paylaştığı GetContact komik diyaloglara sebep verse de arka planda tüm rehberinizi paylaştığınız bir uygulama. Facebook skandalı büyüyerek devam ederken ve veri güvenliğinin önemi konuşulurken sırf insanların sizi hangi isimle kaydettiğini öğrenmek için tüm rehber bilgilerinizi paylaşmanın tek nedeni merak olsa gerek diye düşünüyoruz.

En çok sorulan soru; telefon numaranızın başka rehberlerde hangi isimde kayıt edildiğini nasıl görebiliyoruz?

Aslında Get Contact yeni bir şey yapmıyor; yıllar önce yayında olan CiA tipi uygulamalar gibi kullanıcılar telefon rehberini paylaşıyor ve ortak bir havuzda bu bilgiler toplanıyor. Haliyle kullanıcılar bu uygulamaya girip rehberini paylaşan arkadaşlarının telefon rehberinde isminin nasıl göründüğünü öğrenebiliyor. Uygulamanın asıl amacı kullanıcıları rahatsız eden telefon numaralarının aramasını önemek için filtre koymak. Ancak uygulamanın az önce anlattığımız yanı oldukça merak uyandırdığından son günlerde yoğun bir ilgi var. 

Arama engelleme nasıl oluyor?

İstenmeyen aramaları engelleyebilir ve bu aramaları raporlayarak diğer Getcontact uygulamasını kullanan milyonlarca kişinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Diğer kullanıcılar tarafından raporlanan istenmeyen çağrılardan, “Spam Koruma” özelliğini aktif ederek otomatik olarak korunabilirsiniz.

Çağrı tanımlama

Uygulamanın güzel ve en iyi tarafı ise size gelen çağrıları telefonunuzda kayıtlı olmasa bile otomatik olarak tanımlayabiliyor olmanız. 

Keşfet özelliği

Getcontact, aynı zamanda kendini bir sosyal topluluk olarak konumlandırıyor. Gerçek hayatta tanıyor olabileceğiniz kişileri, ortak arkadaşlarınız aracılığı ile iletişim kurmanızı sağlayan bir platform olduğunu söylüyor. Örneğin; uzun yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınıza iletişim isteği gönderebilir, arkadaşınızın isteğinizi onaylaması durumunda kendisiyle yeniden iletişim kurabilirsiniz.