Nasıl mutlu olunur: Bilimsel bir perspektif

PSİKOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Hayatın iyi olsa bile daha fazla mutluluk için çabalıyor musun?

Hepimiz hayatımız boyunca mutluluğu kovalıyoruz, çünkü mutluluk hayatımızın kalitesinde bir fark yaratıyor. Bunun dışında, mutluluk ve zevki karıştırmamaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde, Hedonik Adaptasyon (insanların iyi ya da kötü, yaşamlarındaki her türlü değişikliğe uyum sağlama sürecidir.) seviyemiz azalıyor. Zevk bize sadece geçici bir mutluluk sağlıyor. Alkol içmek, nikotin kullanmak, en yeni iPhone'u satın almak bize zevk veriyor ama genelde biz bunlardan sonra baştaki mutluluk seviyemize geri dönüyoruz.

Seni meraklandıracak hedonik adaptasyon teorisi – Mutluluk DNA’mızda mı yazıyor?

Son yıllarda mutluluk konusundaki en dikkat çekici bilimsel araştırmalar, geçen yıl Profesörler Meike Bartels ve Amsterdam'daki Vrije Universiteit Philipp Koellinger tarafından yayınlandı.

Araştırmacılar, tarihte ilk kez 298.000'den fazla insanın katıldığı büyük çaplı bir uluslararası araştırmada, insan genomunun (bir canlıdaki tüm DNA'ya verilen ad) insanların mutluluk deneyimindeki farklılıkları açıklayabilecek kısımlarını araştırdılar. Bartels ve Koellinger'in en önemli bulguları, mutluluk için üç genetik varyasyon bulmaları! Sonuçlar çok ilginç; mutluluğunuz önceden belirleniyor! 

Mutluluğun bazı taleplerimizin doğrudan bir sonucu olduğunu düşünüyorduk. Yaşadığımız ülke, sosyal ilişkiler, kazandığımız para miktarı ve eğitim seviyemiz gibi. Ama mutluluk bu durumdan çok daha karmaşık! Gerçekte, hâlâ mutluluğun nasıl işlediğini bilmiyoruz. Ancak Bartels ve Koellinger'in araştırması, genetiğin mutluluk üzerindeki etkileri üzerine daha fazla araştırmaya kapı açıyor. 

Bartels, mutluluğun çevresel faktörler ve genetik bir bileşim tarafından belirlendiğini düşünüyor. Bartels; “Araştırmalar, DNA metilasyonundaki (DNA metilasyonu DNA'nın kimyasal bir değişimidir) farklılıkların mutluluk ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Mutluluk, sadece genlerin ve çevrenin değil, mutluluk duygusundan sorumlu olan bu iki faktörün etkileşiminden dolayı olduğu anlamına geliyor.” diye açıklıyor.

DNA belirleyici faktör değildir

Geninizin değiştirilemez olduğunu düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. Çünkü, yukarıdaki araştırma insanın kendi mutluluğunu etkileyebildiğini gösteriyor. Bununla birlikte, mutluluğunuz için çok çalışmanız gerektiğini anlamanız gerekiyor. Bu yüzden, “mutlu olmaya çalışmayı bırakmalısınız” diyen kişilere kulak asmayın. Mutluluk seviyenizi artırma ihtimaliniz size bağlı.  

Yararlı olmak mutluluğa yol açar

Yararlı olma düşüncesi, mutluluk konusundaki bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman kazanacağımız bir bakış açısıdır. Mutluluğun peşinden koşmak hayatımızda aktif olarak yaptığımız en önemli iştir. Temelde şunu söylüyoruz: "Benim mutluluğum hariç, başka hiçbir nokta önemli değil." Bu biraz egoist düşünce gözükebilir. Ama şöyle düşünün; sizi gerçekten önemseyen ve seven insanlar siz mutlu olunca mutlu olacaktır. Hayata dair yararlı bir şeyler yaptığınızda yaşadığınız mutluluğu sizi seven insanların da hissedeceğine emin olun. Gerçekçi olun, mutluluğa daha yakın olduğunuzu göreceksiniz.