NASA'ya göre yaşanabilir bölge

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Bize göre yaşanabilir yer; Dünya. Ancak NASA'da çalışan bilim insanları bu önyargıyı ortadan kaldırmamız gerektiğini düşünüyorlar. Geleneksel alemin ötesinde bulunacak potansiyel yaşanabilir bölge Dünya'dan çok daha farklı bir yapıya sahip olabilir. 

İnsan evreni keşfetmeye başladığı andan itibaren hep aynı soruyu soruyor; Dünya'dan başka bir gezegende hayat var mı? Herkesin hayalinde ise yaşadığı gezegenin bir benzeri olması. Oysa çok farklı bir gezegende de yaşabiliriz. NASA'nın Jet Propulsion Laboratuarında çalışan ve bir gezegen jeoloğu olan Dr. Cynthia Phillips, yeraltı okyanuslarına sahip Jüpiter'in buzla kaplı uydularından sadece biri olan Europa'yı inceleme görevi üzerinde çalışıyor. Europa uydusu bilim insanlarında "yaşanabilir bölge"nin dışında bulunuyor; bunun sebebi ise yaşam için önemli bir öncü olan sıvı suya sahip olup olmadığı kriterini geçememesi olarak biliniyor. Ancak Phillips'in görüşüne göre, bu bölgenin dışında kalmak, otomatik olarak incelenen bölgenin yaşamdan yoksun olduğu anlamına gelmiyor.

http://kampustenevar.com/upload/sxsw.jpeg

SXSW'de NASA'dan bilim insanları ve Dr. Phillips'in katılımıyla düzenlenen bir panelde kendi güneş sistemimiz ve ötesindeki uzaylı yaşam arayışlarına nasıl yaklaşıldığı tartışıldı. Phillips yaptığı konuşmada "Güneş sistemimiz sadece bir örnektir ancak, Dünya'ya hiç benzemeyen büyük bir sistem çeşitliliği var" dedi ve "Dünyaya benzeyen hiçbir gezegen bulamadık ve tabi ki Dünyaları bulmak zor çünkü nispeten çok küçükler" diye de ekledi.

Son yıllardaki en heyecan verici keşiflerden biri, TRAPPIST-1 sistemiydi. NASA tarafından bizim güneş sistemimiz dışarısında bulunan 7 gezegenli bir sistem keşfedildi. İlginç olan ise bu gezegenlerin Dünya boyutlarında olmasıydı. Ancak bilim insanları yaptıkları araştırmada bu gezegenlerin etrafında döndüğü cisim olan "Kızıl Cüce Yıldız"ın Dünya benzeri ekosistemleri desteklemek için çok küçük ve soğuk olduğu sonucuna vardı. Ardından bu gezegenlerde yaşam bulmanın umutları Temmuz 2017'de kesintiye uğradı. Bu durumda yaşanabilir bölge, Dünya'ya Güneş'ten çok daha yakındı ve bu gezegenlerdeki UV radyasyon miktarını, yaşanmaz bir düzeye yükseltiyordu.

Aralık ayında arXiV.org'da yayınlanan bir çalışma, “yaşanabilir bölge”de yabancı yaşamı ararken arama ölçütlerinin çok dar olduğu fikrini önerdi. Araştırmanın yazarlarına göre, daha fazla olmasa da, yeraltı okyanuslarıyla donmuş gezegenler, yaşam bulmak için mümkün olduğunca muhtemeldi. Bu hayat, elbette, Dünyadaki organizmalara pek benzemeyebilir. Panelde konuşan Dr. Tiffany Kataria, bu fikri destekledi ve daha geniş bir biçide ele aldı. Bilim insanı, Satürn'den örnekler vererek gel-gitlere değindi ve gezegenlerin sadece yüzeylerine bakılmaması gerektiğini savundu. Kataria, “Yapının neye benzediğini gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi. "Yaşanabilir bölgenin bu katı kurallar tarafından klasik olarak tanımlandığını söylemiştik, ama kendi Dünyamıza bakacak olursak, hayata katkıda bulunan birçok farklı koşul vardır ve yaşam bu kriterlerin bazılarının yokluğunda devam edebilir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Webtekno