Müthiş fikir: Tek başına müze gezmek

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Tek başına etkinlik yapabilmek cesaret ister. Yalnız yemek yemek, sinemaya gitmek veya müze gezmek herkesin sevdiği şeyler değildir. Bir müze, hayalindeki özgürlük alanı olma potansiyeline sahiptir, tabii eğer izin verirsen. Şimdi, neden bir müzeye yalnız gidilmesi gerektiğini 6 maddeyle sıralıyoruz.

  • Müzeyi gezmek için kendi planını belirleyebilirsin.

5000 yıllık bir koleksiyona sahip olan dünyanın en büyük sanat merkezlerinden biri olan Metropolitan Museum of Art gibi bir müzeyi ziyaret ettiğinde, özellikle âşık olduğun bazı eserler varsa ziyaretini nasıl planladığın konusunda son derece seçici olmalısın. Senin için özel olan sanat eserleri için farklı bir sıralama uygulamalısın. Biriyle birlikte gittiysen eğer, arkadaşın antika eserlerin hayranı olabilir, ancak sen zamanını 18. yüzyıl Fransız portrelerini inceleyerek ve zamanını bu yönde harcamayı tercih edebilirsin. Ancak yalnız olursan görmek istemediğin eserlerle zaman kaybetmeyip, merakla görmeyi istediğin eserlere direkt olarak yönelebilirsin. 

  • Zamanını istediğin gibi kullanabilirsin.

Küçük müze veya sergiler de bile gezerken biri tarafından yavaşlayabilir veya hızlanabilirsin. Los Angeles’taki Getty Müzesi’ne göre, ziyaretçiler bir sanat eserinin karşısında ortalama 30 saniye harcıyorlar. Tabii ki, bu kişinin kendi sanatsal anlayışına göre değişir. Tek başına çok kez gördüğün eserler karşısında saatler harcayabilir veya çok vakit kaybetmeden hızlıca geçebilirsin. Bu tamamen sana kalmış!

  • Yalnızlık sana keyifli gelecek.

Tek başınıza bir müzeyi gezdiğinde genelde yalnızlıktan zevk aldığını ve kendine zaman ayırmanın faydalarını fark edeceksin. Çok sosyal biri olsan bile yalnızlık hayatın kaçınılmaz bir parçası ve kendinle rahat olmayı öğrenmek hayatın için önemlidir. Bunu deneyimlemek için müzeye yalnız gitmen sana bu anlamda doğru sonuçlar elde etmeni sağlayacaktır.

  • İstersen yeni arkadaşlar edinebilirsin

Bir diğer yandan, yalnız müzeyi gezdiğinde yeni insanlarla sohbet etme fırsatın daha fazladır. Eğer bir arkadaşınla beraber gidersen muhtemelen arkadaşınla sohbet etmekle meşgul olacaksın. Yalnız olman, yabancılarla daha çok iletişim haline yönelmene neden olacaktır. Özellikle müzeler şans eseri, konuşmaları başlatacak insanlarla doludur. ‘’Bu resim hakkında ne düşünüyorsun?’’ gibi basit uçlu sorularla iletişim başlayabilir.

  • Gezdiğin sessiz alanlardan kendine ilham edinebilirsin

Tek başına gezme kararı aldığında, dikkatini dağıtacak bir sosyal etkileşim olmayacaktır. Bunun yerine kendine odaklanacak ve sana ilham veren yeni şeyler keşfedeceksin. Özellikle sanatsal çizimlere ilgin varsa, yanında boş kâğıdını ve kalemini getirmeyi unutmamalısın. Müzeler bu anlamda seni etkileyecek çok güzel yerlerden biridir. Çizmek istediğin insan veya eserler olsa bile her anlamda ufkunu geliştirecektir.

  • Kendine olan güvenini artıracaktır.

Müzeye gitmen gibi yapabileceğin tek kişilik etkinlikler senin için güçlendirici bir durum olabilir. Güveneceğin kişilere sahip olmak tabii ki güzeldir ancak en çok güvendiğin kişinin kendin olması çok daha güzeldir. Ne kadar çok yalnız bir şeyler yaparsan, karşına çıkacak herhangi bir zorlukla daha kolay başa çıkabilirsin. 

Sonuç olarak bir müzeyi gezmen her durumda mümkün ancak tadını daha güzel çıkarabilmen için yalnız gitmeni öneriyoruz. İlk başta bu fikre korkutucu bakabilirsin ancak denemende fayda var. Kendine, sanata ve başka bakış açılarına yeni bir pencereden bakacaksın.