Microsoft Paint’in sanat dünyasına etkisi

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

24 Temmuz’da hepimizin en az bir kere kullandığı, klasikleşmiş grafik tasarım yazılımı Microsoft Paint’e veda ettik. Yerini görsel yaratma aracı olan 3D Paint’e bırakan MS Paint, 32 yıllık macerasına son verdi. İnsanların bu olaya tepkisi ise şöyle oldu: ‘MS Paint’i geri istiyoruz’. Microsoft bu isteğe kayıtsız kalmadı. Sonraki gün şirket, programın temelli kaldırılmadığını anons etti. Program şu an, 90’lar nostaljisi isteyenlere ücretsiz olarak Windows Store’da mevcut durumda. 

Açıkça görülüyor ki MS Paint bir sürü insanın hatta sanatçıların bile kalbini fethetmiş durumda. Peki bunun nedeni nedir?

Programın bıraktığı ilk izlenim aslında o kadar da iyi değil. Bunu öngören Patrick Davison, Journal of Visual Culture’ daki bir yazısında şunları söylemiş:

Yenilik ve teknik zarafet, insanların tarihsel ve kültürel faziletinin tek standartları olsaydı, MS Paint hakkında söylenecek çok bir şey olmazdı

Fakat, sanatçı Jeffrey Alan Scudder, MS Paint’in bu kadar takipçisinin olmasını sofistike olma konusunda eksik olmasına bağlamakta. ‘Kaba ama kolay tanımlanabilir estetiğiyle uyum sağlanması kolay’ diyen Scudder, aynı zamanda UCLA’de dijital resim kursları vermekte. ‘MS Paint’te resim ve sörf yapmak çok zor bir şey değil. Programın araçları, kaynağa geri götüren güçlü bir kimliğe sahip’

Günümüzde MS Paint, neredeyse son 20 senedir yarattığı program serilerine çatı görevini üstlenmekte. İlk MS Paint 1985 senesinde Windows 1.0 işletim sistemi üzerinden halka sunuldu. Bundan tam bir sene sonra, Apple kendi grafik tasarımcı programı olan MacPaint’i daha gösterişli bir şekilde tanıttı. Microsoft, direk olarak bu konuda rakip konumundaydı.Çizim programları mimar ve grafiker gibi profesyoneller tarafından kullanılıyordu. Boyama programları ise 13 yaşındaki Austin Lee gibi amatörlerin aracıydı. Şu an New York’ta bir sanatçı olan Lee, hikayesinin ailesinin ona bir bilgisayar almasıyla başladığını söylüyor. Gençliğini 90’larda yaşayan Lee, arkadaşlarıyla kurduğu müzik gruplarının illüstrasyonunu MS Paint’te yaptığını söylüyor. Lee 16 ya da 17 yaşına kadar eline gerçek bir boya fırçası almamış.

Lee gibi New York bazlı sanatçı Trudy Benson, artistik gelişiminde dijital boyama programlarının büyük rol oynadığını belirtmekte. Programcı babası sayesinde evde sayısı birden fazla bilgisayara sahip olan Benson, ilkokulda diğer sanat çabalarının dışında MacPaint ve MS Paint programları üzerinde çalıştığını. ‘Küçükken kağıt üstünde basit resimler yaparken, insan ya da günlük gördüğümüz objeler çizerdim. Fakat, programların içinde değişik araçlarla soyut resimler çizerdim’ 

Seneler sonra, Benson figüratif ressam olarak Pratt Institute’da MFA (Master of Fine Arts) programına başladı. İlk senelerinde soyutlama üzerine çalışıyordu ve bu çalışmaları sırasında aklında hep küçükken MS Paint’teki çalışmaları aklına geliyordu. Bir süre sonra, küçükken dijital ortamda yaptığı resimlerine benzer eserler yapmaya başladı, ancak bu sefer bu resimler yağlı boyayla tuval üzerine yapılmış eserlerdi. 

Benson’ın bugünkü eserleri MS Paint’teki denemelerinden koparak, birleştirilmiş kolajlara evrilmiş durumda. Fakat, onun için dijital resim programlarının etkisi çok büyük.

Hala bir sürü katman ve programdaki sığ derinliği kullanıyorum. Bence grafikler hala mükemmel

Lee, eserlerinde MS Paint ve benzeri programlarda bulunan tutarsız çizgi ve renkleri birleştirmekte. Resimleri çizmeden önce aklına gelen fikirleri bir tablete ya da photoshop programına çizmesi, dijital resimlerin onun için ne kadar önemli olduğuna bir gösterge.

Artık aklıma ilk bu yöntem geliyor. Gerçek bir resim yapsam bile, aklıma MS Paint’teki renk slaytı geliyor. Bazı belli renkleri yapamadığım için, renkler arasında ilişki kurmaya çalışıyorum. Benim için dijital, her şey demek

Scudder, bu gelişimi daha kapsamlı bir şekilde ele alıyor; ‘Materyal yerine bilgiyi kullanarak, çizim ve boyama konusunda prosese ve resimlerin soyut gösterimine odaklanarak, çizim ve boyama konusunda anlayışımız değişmiştir’. Derslerinde öğrencilerine hazır programları kullanmaları yerine kendi programlarını kullanmayı teşvik eder.  


Bu arada MS Paint’i sadece çağdaş modern sanatçılar kullanmamakta. Şu an doksan yaşlarında olan Hal Lasko, karmaşık dijital resimleri için internetin meyvelerinden faydalanmakta. Program sayesinde hem sanat dünyasında hem de sanat dünyasının dışında resim yapmak kolaylaşmıştı. Benson; ‘Bence diğer programlara göre avantajı, çok daha kolay olması’ diyor. Photoshop gibi programlar her geçen gün daha da kompleks bir hale gelmesine rağmen, MS Paint 1997’den 2007’ye kadar aynı pratik kullanımıyla kalmıştır. Belki de bu kadar yararlı olmasının sebebi, kolaylıktan ziyade birçok yerde mevcut olması olabilir. Bu arasa ek bir bilgi; MacPaint ilk çıktığında fiyatı 195 $ idi, ancak MS Paint her zaman ücretsiz olmuştur. 

Kendine özgü bir ulaşılabilirliği var. MS Paint ilkel bir program, fakat programda inanılmaz şeyler yaratabilirsiniz. Bence en iyi özelliği de bu. Benson.

Kaynak: artsy