Metropolitan Sanat Müzesi dijital arşivindeki 375.000 görseli ücretsiz kullanıma açtı

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Sanat galerileri, kütüphaneler son yıllarda teknolojinin getirdiği imkanları kullanarak arşivlerini ücretsiz olarak internete açıyor ve sanatseverleri sevindiriyor. UCLA, Guggenheim Müzesi, Kongre Kütüphanesi,The National Gallery of Art'ın arından New York'un vazgeçilmezi Metropolitan Sanat Müzesi de dijital arşivindeki 375.000 eseri herhangi bir kullanım kısıtlaması olmadan paylaşıma açtı.

http://kampustenevar.com/upload/Edgar Degas, yaklaşık 1888–90.jpg

Edgar Degas, yaklaşık 1888–90

Görsellerin ticari kullanımı da ücretsiz

Metropolitan Sanat Müzesi, birçok kültüre ev sahipliği yapan arşiviyle 5.000 yıllık birikimi bir arada bulmanızı sağlayıyor. Sahip olduğu koleksiyonlarıyla birçok sanatseverin ise gözbebeği. Müze çatısı altında, yalnızca ikonik sanat eserlerine değil asırlık kostümlere ve zırhlara da rastlamanız mümkün. Daha önce de arşiv açma girişiminde bulunan müze açık erişim adını verdiği politikasıyla sanatseverlerin kullanımına açtı. Üstelik bu yeni politika ile Metropolitan Sanat Müzesi, ticari ve ticari olmayan kullanım da dahil olmak üzere herhangi bir amaçla, müzenin izni olmaksızın ücretsiz kullanıma da izin veriyor.

http://kampustenevar.com/upload/Pablo Picasso, 1932.jpg

Pablo Picasso, 1932

Creative Commons ve Metropolitan Sanat Müzesi işbirliği

Kar amacı gütmeyen kuruluş Creative Commons ve Metropolitan Sanat Müzesi işbirliği ile hayata geçirilen açık erişim politikası kullanımı kolay ve ücretsiz telif hakkı lisanslarıyla yasal olarak bilgi, fikir ve görsel paylaşımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Açık erişim dahilindeki görsellere Metropolitan Sanat Müzesi'nin internet sitesinden erişebilirsiniz. Şu detayı da hemen paylaşalım; arama yaparken sayfanın sol alt tarafında yer alan "show only" menüsü altındaki “public domain artworks” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun. Ayrıca Creative Commons’ın sitesinde Metropolitan Museum of Art filtresini kullanarak da arşivi görebilirsiniz.

 

http://kampustenevar.com/upload/Edvard Munch, Night Café, 1901.jpg

Edvard Munch, Night Café, 1901